Zamknij

Historia bigbitu w Sopocie - najlepsze koncerty w klubie NonStop

12:03, 05.06.2019 J.F Aktualizacja: 13:55, 06.06.2019

Polska nazwa nowego gatunku muzycznego!

Bigbit, ang. mocne uderzenie – funkcjonujące w Polsce i sąsiednich krajach określenie rock and rolla i pokrewnych gatunków muzycznych. Nazwę big-beat, zastępującą nieakceptowaną przez antyzachodnie władze nazwę rock and roll, po raz pierwszy zastosowano w Polsce. W krajach bloku wschodniego muzyka rockandrollowa najwcześniej zyskała pewną akceptację władz właśnie w tym kraju już na początku lat 60. XX wieku. W Czechosłowacji, na Węgrzech i w samym Związku Radzieckim nastąpiło to w połowie lub pod koniec tej dekady. Nazwa big-beat, wbrew intencji jej twórcy, szybko przestała określać wyłącznie muzykę rockandrollową, rozszerzając zakres również na luźno związaną z rockiem muzykę rozrywkową, zwłaszcza charakteryzującą się wyeksponowanym rytmem i prostotą melodyczną oraz harmoniczną, np. twist, madison czy rhythm and blues.

Początki rock and rolla w Polsce

Na początku 1958 r. w klubie garnizonowym Marynarki Wojennej na gdyńskim Oksywiu powstał Zespół Estradowy MW (późniejsza Flotylla). W ramach grupy powołano sekcję tańca i muzyki rock and roll’owej. Wkrótce sekcja została dostrzeżona przez dziennikarza kulturalnego Głosu Wybrzeża Franciszka Walickiego. Współpraca zaowocowała powstaniem pierwszego w Polsce zespołu rockowego pod nazwą Rhythm and Blues.

W połowie 1958 roku zespół zadebiutował w gdyńskich klubach - kino Mewa (obecnie Grom), Riviera, Lotnik, Picolo, Inter-Club.

24 marca 1959 roku w niewielkim Klubie Rudy Kot w Gdańsku Franciszek Walicki, utytułowany Ojcem Polskiego Rocka, zorganizował pierwszy publiczny, biletowany koncert zespołu Rhythm and Blues. Oficjalnie moment ten uznaje się za początek muzyki rockowej w Polsce.

Wskutek nacisku ówczesnej władzy 22 czerwca 1960 roku zespół został rozwiązany. Tego samego dnia z Franciszek Walicki założył nowy zespół pod nazwą ?Czerwono-Czarni, który kontynuował tradycję Rhythm and Blues. Biorąc pod uwagę nietolerancję władzy na hasło rock&roll zastąpił je nazwą - bigbit.

Bigbit zyskał większą popularność dzięki Festiwalowi Młodych Talentów w roku 1962. Wówczas też o tym gatunku muzycznym pojawiły się pierwsze artykuły w prasie fachowej, tj. w Ruchu Muzycznym oraz Magazynie Jazz. Rok wcześniej w Sopocie odbył się pierwszy koncert z serii Non Stop (w klubie o tej nazwie), a od połowy dekady koncerty rockowe zaczęły być popularne w wielu miastach, także mniejszych jak Płock czy Zakopane. W Warszawie cykl koncertów Musicorama odbył się w latach 1968-1969, a w roku 1970 odbył się pierwszy festiwal Wielkopolskie Rytmy Młodych, który był poprzednikiem festiwalu jarocińskiego[10]. W 1969 odbył się I Ogólnopolski Festiwal Awangardy Beatowej w Kaliszu, pierwszy polski rockowy festiwal muzyczny. W tym roku również w Ruchu Muzycznym Wacław Panek i Grzegorz Michalski rozpoczęli cykl artykułów Polski big-beat. Ze względu na profil pisma związany z muzyką poważną artykuły te były dość krytyczne wobec muzyki rozrywkowej, przy czym skupiały się nie tylko na elementach muzycznych bigbitu, ale również socjologicznych. Bigbit zaczął być częściej puszczany w radiu od roku 1962, gdy powstał Program III Polskiego Radia, a jeszcze częściej od 1965, kiedy powstało Młodzieżowe Studio „Rytm”.

Sopot, NonStop, Rok 1966 / Archiwa. Sm."Christopher"

Zespół bigbitowy NonSTOP

Non-Stop, to nieistniejący już letni klub muzyki młodzieżowej w Sopocie, który swoją działalność rozpoczął na początku lipca 1961 roku koncertem zespołu bigbitowego Czerwono-Czarni. Był pierwszym miejscem w Polsce, gdzie wzorem zachodnich klubów, zespoły grały do tańca muzykę na żywo. Przez 20 lat (1961-1981) mieszkańcy Sopotu i młodzież z całej Polski bawili się tam przy muzyce największych gwiazd.

Jak wspomina Adam Jarzębiński, ówczesny licealista – “Miejsce do tańca tworzyły zbite deski, zespół prezentował się na niewysokim podium obok tańczącej młodzieży. Nieopodal znajdowało się około sześćdziesiąt czteroosobowych, drewnianych stolików. Nad całością rozciągnięty był brezentowy dach”.

Klub Non Stop, najbardziej znane miejsce muzyczne w ówczesnej Polsce, swoim istnieniem wniósł ogromny wkład w rozwój polskiej kultury – muzyki, mody, obyczajów, itp.

Z okazji 60-lecia narodzin polskiej ery bigbitu i rocka Adam Jarzębiński (miłośnik bigbitu i animator wydarzeń muzycznych) oraz Dariusz Wiśniewski ( muzyk gdańskiej sceny rockowej) założyli zespół bigbitowy NonSTOP. Jego główną misją jest przypomnienie historii i początków polskiego rocka, wprowadzenie w magiczny klimat lat 60. W skład zespołu weszli doświadczeni muzycy, oraz młodzi wokaliści, studenci i absolwenci m.in. A M w Gdańsku, aktywni uczestnicy wielu projektów muzyczno - teatralno - wokalnych, laureaci prestiżowych konkursów ogólnopolskich i zagranicznych, aktorzy aktualnie granych spektakli i przedstawień. W 1967 roku Non Stop odwiedziło 53 819 osób.

  • Sopocki NON STOP przy plaży, w głębi dom Traugutta 8, lata 1963-1967.

  • Już 9 czerwca (niedziela) o godz. 16:00 zapraszamy na koncert "Gwiazdy polskiego bigbitu" (muszla koncertowa przy molo w Sopocie) Wstęp wolny!
  • Wydarzenie fb
(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

zdolegospotuzdolegospotu

1 0

Pamiętam, że jako nastolatka biegałam do NonStop z koleżankami, nie było nas stać na bilet, więc stałyśmy pod klubem i paliłyśmy papierosy i słuchałyśmy muzyki. Świetne czasy! 14:05, 05.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%