Zamknij

Tego jeszcze nie wiesz o Wielkanocy - dlaczego tegoroczne święto jest wyjątkowe?

16:02, 20.04.2019 J.F Aktualizacja: 16:51, 21.04.2019
Skomentuj

Jak wypadają święta wielkanocne? Datę obchodzenia Świąt Zmartwychwstania Pańskiego wyznaczamy w odniesieniu do zjawisk astronomicznych. Jednak nie do końca. Błędnie zakłada się, że Wielkanoc przypada w niedzielę, po pierwszej wiosennej astronomicznej pełni Księżyca. Zasadę tę stosuje się z pewnymi odstępstwami - raz na 19 lat ma miejsce wyjątek, z którym mamy do czynienia w tym roku.

Dlaczego tak się dzieje? Doprecyzujmy. Mianowicie, Kościół posługuje się pojęciem kościelnej pełni Księżyca, która została wprowadzono na Soborze Nicejskim w 326 roku. Jednak nie jest ona precyzyjna, ponieważ między pełnia kościelna i astronomiczna może różnić się nawet kilkoma dniami. 

Kościół ustalił również pojęcie paschalnej pełni Księżyca - jest to pierwsza kościelna pełnia Księżyca następująca po 20 marca.

Zatem znając datę paschalnej pełni Księżyca wyznaczamy datę Wielkanocy.

Wielkanoc wypada między 22 marca a 25 kwietnia. Odnosząc się do ustaleń astronomicznych, w 2019 roku Wielkanoc wypadałaby 24 marca, ponieważ 21 marca o godz. 2:43 miała miejsce pierwsza wiosenna pełnia. Astronomiczna wiosna rozpoczęła się niecałe 4 godziny wcześniej, 20 marca o godz. 22:58.

Skąd te komplikacje? Głównym powodem są występujące na kuli ziemskiej różnice czasowe. W różnych miejscach na Ziemi astronomiczna pełnia Księżyca następuje w dwóch różnych dniach. Kościół chce tymczasem, aby Wielkanoc wszędzie odbywała się tego samego dnia. Umożliwia to data paschalnej pełni Księżyca, która jest taka sama na całym świecie. Zasad datowania Wielkanocy kościół trzyma się od blisko siedemnastu stuleci.

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%