Zamknij

Sopoccy seniorzy solidarni z nauczycielami - "Strajk wasz jest heroiczny" [VIDEO]

17:00, 12.04.2019 | Przemysław Szczygieł
REKLAMA
Skomentuj

Chcą zmian. Wierzą w konieczność przeprowadzenia reformy, która odmieni oblicze polskiej edukacji. Dziś, w piątek 12 kwietnia, trwa piąty dzień strajku nauczycieli. Wyrazy poparcia dla protestujących napływają z różnych środowisk. Solidaryzują się lekarze i rolnicy, pracownicy linii lotniczych, przedstawiciele nauki, studenci i związki seniorów.

Według sondaży przeprowadzonych przez Polsat News (stan na 12.04, godz. 12.20) poparcie dla strajkujących wyraża aż 83,8% z 309 508 głosujących. Zdecydowanie inaczej prezentują się dane zaprezentowane przez TVN24. W badaniu stacji telewizyjnej solidarność wobec uczestników protestu wykazało 52% z zaledwie 1600 ankietowanych. Jak podał TVN, największą grupą przeciwników akcji protestacyjnej jest elektorat Prawa i Sprawiedliwości.

W Trójmieście z nauczycielami solidaryzują się między innymi sopoccy seniorzy. Słuchaczy Uniwersytetu III Wieku reprezentowała uczestniczka powstania warszawskiego, pani Elżbieta Skrzyńska, bratanica słynnego historyka filozofii prof. Władysława Tatarkiewicza: - Strajk wasz jest heroiczny. [...] My was wszystkich wspieramy. My, seniorzy, którzy doskonale wiemy, co znaczy zawód nauczycielski.

O znaczeniu protestu pracowników oświaty przekonani są także liczni wykładowcy z Uniwersytetu Gdańskiego. Na drzwiach gabinetów profesorskich zaczęły pojawiać się plakaty wyrażające poparcie dla strajkujących. Głos w sprawie przyszłości edukacji zabierają także studenci kształcący się na specjalizacji nauczycielskiej.

Nie żałuję wyboru kierunku studiów ani też swojej specjalizacji. Bez względu na to, co się stanie, chcę pracować w tym zawodzie. Boję się jednak, że te stereotypy, z którymi dzisiaj musimy się mierzyć, pozostaną. Boję się, że ludzie za kilka lat będą mówić o mnie jako o „darmozjadzie, który zarabia na wakacjach”. To naprawdę tak nie wygląda. Nie rozumiem, dlaczego ludzie, którzy kształcą przyszłych lekarzy, polityków czy dziennikarzy są tak bardzo niedoceniani. Mam nadzieję i trzymam kciuki za to, żeby strajkujący wytrwali. Oni to robią przede wszystkim dla nas, przyszłych nauczycieli i dla uczniów, którzy być może będą mieli okazję rozwijać się w lepszych warunkach - mówi Maria Wrzeszcz, sopocianka, studentka polonistyki.

Wybór tej drogi życiowej jest dla nich niełatwy. Muszą liczyć się z krytyką otoczenia, a to nie przebiera w słowach. Przez lata wałkowane są pytania: szkoła czy McDonald's? Jak ty chcesz potem żyć? Powtarzają się cyniczne uśmiechy i wyrazy pogardy.

Studiując na specjalizacji nauczycielskiej, spotykamy się często z niezrozumieniem naszej decyzji, bo istnieje przekonanie, że w ten sposób możemy jedynie zmarnować swój potencjał. Jednak może to jest właśnie cecha młodości - wierzymy, że jesteśmy w stanie zmieniać świat, będziemy inni, nie damy się systemowi i nie stracimy radości z wykonywanej pracy - przekonuje Marta Kamyszek, przyszła nauczycielka.

W najbliższych dniach w wielu miastach Polski odbędą się wiece poparcia dla strajku nauczycieli. Mieszkańcy Trójmiasta wyrażą swój akt solidarności już w niedzielę 14 kwietnia. O godzinie dwudziestej uczestnicy wiecu spotkają się pod pomnikiem Neptuna w Gdańsku, gdzie odbędzie się akcja "Światełko dla edukacji".

Jak podaje Urząd Miasta Sopotu:

"Aktualna liczba strajkujących pracowników w sopockich placówkach oświatowych wynosi 321 osób, co stanowi 43,61%wszystkich zatrudnionych. W porównaniu do poprzednich dni liczba pracowników jest na zbliżonym poziomie.

We wszystkich sopockich gimnazjach w dniu dzisiejszym odbył się egzamin z języka obcego. Liczba pracujących nauczycieli umożliwiła pracę poszczególnych komisji egzaminacyjnych zgodnie z wymaganiami i warunkami określonymi w przepisach prawa oświatowego. Egzamin przebiegł bez zakłóceń.

Z danych Wydziału Oświaty wynika, iż za wyjątkiem Szkoły Podstawowej Specjalnej Nr 11 oraz ZSS Nr 5 wszystkie sopockie szkoły oraz 2 (na 7) przedszkoli kontynuują akcję strajkową.

  1. Zajęcia dydaktyczne nie są prowadzone w:  Zespole Szkół Nr 1, II LO, III LO, ZSH, SP Nr 1, SP Nr 9, SP Nr 7, SP8 oraz MDK.
  2. Zajęcia opiekuńcze są organizowane w: SP Nr 7, SP Nr 8, SP Nr 9, II LO.
  3. Na 7 przedszkoli w jednym (Przedszkole Nr 2) zajęcia zostały odwołane, natomiast w Przedszkolu Nr 12 odbywają się tylko zajęcia opiekuńcze.
  4. W Sopockiej Szkole Muzycznej I stopnia odbywa się część zajęć dydaktycznych.

Ponadto, na podstawie otrzymanych informacji z sopockich szkół podstawowych wynika, że planowane przeprowadzenie sprawdzianów klas 8 w dniach 15-17 kwietnia wydaje się niezagrożone".

[ZT]1792[/ZT]

(Przemysław Szczygieł)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© esopot.pl | Prawa zastrzeżone