Zamknij

Zasady głosowania w pigułce

18:16, 19.10.2018 | Ewa Podlasińska
REKLAMA
Skomentuj

Z racji zbliżających się wyborów samorządowych, przygotowaliśmy dla Państwa krótki poradnik przedstawiający zasady prawidłowego oddawania głosów.

Termin pierwszej tury wyborów przypada na 21 października. Tura druga rozegra się 4 listopada, w niedzielę.
W całej Polsce lokale wyborcze będą czynne w godzinach od 7.00 do 21.00. Mieszkańcy Sopotu wybiorą prezydenta miasta, członków Rady Miasta oraz Sejmiku Wojewódzkiego.

Zasady oddawania głosów

W lokalu wyborczym otrzymamy trzy wydrukowane na białym papierze karty.

Pierwsza, przeznaczona do wyboru prezydenta miasta karta zawiera nazwiska kandydatów wydrukowane na różowym tle. Pod każdym nazwiskiem umieszczony jest skrót nazwy i symbol graficzny komitetu wyborczego kandydata. Głosujemy stawiając znak X w obrębie kratki umieszczonej przy nazwisku wybranego kandydata. Instrukcje głosowania umieszczone są na dole karty.

W karcie do głosowania na członków Rady Miasta znajdziemy listy nazwisk kandydatów wydrukowane na szarym tle. Należy postawić krzyżyk przy nazwisku wybranego kandydata, wyłącznie w obrębie jednej listy. Jeżeli umieścisz znak X na więcej niż jednej liście, oddany głos będzie nieważny.

Podobną zasadę stosujemy podczas wypełniania karty wyborczej do Sejmiku Wojewódzkiego. Należy wybrać jedną z list kandydatów z nazwiskami wydrukowanymi na niebieskim tle, i umieścić krzyżyk przy jednym wybranym nazwisku.

W każdym z lokali wyborczych zasiądą dwie komisje. Pierwsza monitoruje przebieg głosowania i pilnuje aby przebiegał zgodnie z obecnym prawem. Zadaniem członków drugiej komisji będzie liczenie głosów oddanych przez mieszkańców Sopotu.

Udając się na wybory nie zapomnij o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości.

Więcej informacji: https://www.facebook.com/PanstwowaKomisjaWyborcza/?ref=br_rs

(Ewa Podlasińska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© esopot.pl | Prawa zastrzeżone