Zamknij

10 ciekawostek o Sopocie: tego możesz nie wiedzieć o kurorcie

17:14, 07.05.2021 A.N Aktualizacja: 08:36, 11.05.2021
Skomentuj Fot. Emil Bogumił, esopot.pl Fot. Emil Bogumił, esopot.pl

Sopot to miasto małe, ale wyjątkowo tajemnicze. Uwagę zwraca centrum kurortu, największe atrakcje, boczne uliczki i stojące przy nich kamienice. Na niewielkiej powierzchni uzdrowiska zamknięto legendy, o których nie każdy słyszał.

Sopot, choć położony w centrum olbrzymiej i nowoczesnej metropolii, nie jest młodą miejscowością. Pierwsze wzmianki pochodzą z 1283 roku, kiedy książę pomorski Mściwój II podarował cystersom oliwskim małą wioskę o tej samej nazwie. Zakonnicy zarządzali terytorium przez blisko 500 lat. To tylko jedna z ciekawostek dotyczących miasta.

  1. Sopot był znanym miejscem wypoczynkowym już w XVI wieku. Do miejscowości przyjeżdżali bogaci mieszkańcy Gdańska i dyplomaci. Na terenach wydzierżawionych od cystersów budowali swoje letnie rezydencje. Pamiątki niektórych z nich zdobią miasto do dzisiaj.
     
  2. Sopot był miejscem rokowań polsko-szwedzkich. W 1660 roku w Karlikowie, które stanowiło wówczas odrębny majątek, przebywał król Jan Kazimierz. W samej miejscowości gościł przewodniczący szwedzkiej delegacji - Magnus de la Gardie. Dwór, w którym przebywał, został nazwany szwedzkim. Obecnie w budynku mieści się plebania parafii św. Jerzego w Sopocie.
     
  3. Sopot nie ucierpiał podczas II wojny światowej, ale został doszczętnie spalony 200 lat wcześniej. Miejscowość została zniszczona przez Rosjan. W latach 1733-1734 trwała walka o koronę pomiędzy Stanisławem Leszczyńskim a Augustem III. Atak wschodnich sąsiadów Polski był odpowiedzią na działania Leszczyńskiego, który oczekiwał na pomoc Francuzów. Schronieniem dla niego okazał się sopocki Dwór Szwedzki.
     
  4. Profesjonalny zakład kąpielowy pojawił się w Sopocie w 1823 roku. Założył go Jan Jerzy Haffner, który przybył do Gdańska w 1808 roku. W Sopocie organizował profesjonalne kąpiele morskie na życzenie władz pruskich. 
     
  5. Molo w Sopocie zostało wybudowane w 1827 roku na życzenie Jana Jerzego Haffnera. Najprawdopodobniej nie było pierwszym pomostem w mieście. Podobną konstrukcję już w XVIII wieku mieli stworzyć Rosjanie. Służyła im jako przystań transportowa dla wojsk oblegających Gdańsk. 
     
  6. Aktualna długość sopockiego molo to 511,5 metra, przy czym 458 metrów obejmuje część morską. Obiekt od 2005 roku nosi imię Jana Pawła II. To najdłuższe drewniane molo spacerowe w Europie.
     
  7. Sopot otrzymał prawa miejskie 8 października 1901 roku, na mocy edyktu cesarza Niemiec, Wilhelma II. Wcześniej stanowił gminę wiejską. W 1920 roku kurort wszedł w skład Wolnego Miasta Gdańska. Północna granica uzdrowiska stanowiła jednocześnie granicę z Polską.
     
  8. Sopocki hipodrom zgromadził jednego dnia kilkaset tysięcy osób. Byli to pielgrzymi, dla których Jan Paweł II odprawił w 1999 roku mszę świętą. Według różnych przekazów, na miejscu modliło się od 500 do 800 tys. ludzi.
     
  9. W Sopocie znajduje się Krzywy Domek. Obiekt zajął pierwsze miejsce na liście 50 najdziwniejszych budynków świata opublikowanej przez portal Village of Joy.
     
  10. Sopot wielokrotnie triumfował w rankingach miast. Kurort zdobywa laury m.in. w zestawieniu tygodnika Polityka. W 2018 roku został wybrany najlepszym miastem na prawach powiatu pod względem jakości życia.

Sopot, jak i cała Polska, kryje w sobie mnóstwo tajemnic i niezwykłych historii. Więcej ciekawostek znaleźć można na zalajkowane.pl.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%