Zamknij

Co wyróżnia profesjonalne stroje kolarskie? Na jakie elementy zwrócić uwagę?

17:17, 19.04.2021 R.C Aktualizacja: 17:17, 19.04.2021
Skomentuj

Osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z kolarstwem często myślą, że do wygodnej jazdy wystarczy założyć zwykły t-shirt oraz krótkie spodenki. Po pierwszym treningu szybko jednak przekonują się, że taki strój nie gwarantuje odpowiedniego komfortu. Jak zatem należy się ubrać, by przygoda z dwoma kółkami sprawiała frajdę? Na co zwrócić uwagę, szukając dla siebie odzieży kolarskiej?

Nie ma znaczenia, czy uprawia się kolarstwo górskie czy szosowe – w obu przypadkach ubiór ma ogromne znaczenie na komfort jazdy i efektywność treningu. Źle dobrane stroje rowerowe są główną przyczyną powstawania w czasie przejażdżki rozmaitych otarć lub niewielkich rozmiarów urazów. Te, choć nie są zwykle groźne dla zdrowia, zniechęcają do dalszego uprawiania tego sportu. Dotyczy to szczególnie początkujących kolarzy, odkrywających dopiero uroki tej szlachetnej dyscypliny.

Dlaczego dobór odzieży jest tak istotny? Ponieważ profesjonalny strój stanowi dodatkową barierę ochronną dla ciała – zabezpiecza skórę przed chłodem oraz promieniami słonecznymi. Dodatkowo może wspomagać odprowadzanie wilgoci tworzącej się podczas wysiłku. Poszczególne elementy ubioru są dodatkowo wyposażane w pomniejsze udogodnienia, które zwyczajnie zwiększają komfort jazdy.


Czego unikać?

Wybierając się na rower, na pewno należy unikać tradycyjnej odzieży sportowej, która kojarzy się raczej z ćwiczeniami na zajęciach wychowania fizycznego w szkole. Zwykłe spodenki i koszulka nie będą stanowić odpowiedniej ochrony dla ciała i nie zwiększą komfortu treningu. Wręcz przeciwnie – mogą wręcz obniżyć poziom radości, jaki daje kolarstwo.

Przy wyborze dedykowanego stroju, warto kierować się zasadą: cena = jakość. Tanie koszulki i spodenki najczęściej wykonuje się ze słabej jakości materiałów, które tylko pozornie wyglądają profesjonalnie, ale w trakcie jazdy na wierzch szybko wychodzą ich mankamenty. Kupując odzież rowerową, na pewno nie można oszczędzać. Doświadczeni zawodnicy wiedzą, że najlepiej sprawdzają się modele wykonane z tkanin pochodzących z Włoch, np. oryginalnej lycry. Niezwykle istotna jest sama technika wykonania stroju. Ubrania dla kolarzy powinny być bezszwowe – dzięki temu na ciele w czasie treningu nie powstają żadne bolesne zadrapania.

Jak się ubrać na rower?

Tu zasada jest dość prosta – ubieramy się tak, jak pozwala na to pogoda. W ciepłe dni sprawdza się założenie jedynie koszulki i spodenek. Gdy jednak panuje chłodniejsza aura, warto rozważyć nałożenie dodatkowych warstw w postaci bluzy rowerowej czy nawet kurtki. Dobrze jest też mieć w zanadrzu nieco dłuższe spodenki, ocieplacze, rękawiczki i komin. Nie ma żadnych przeciwskazań, by uprawiać kolarstwo nawet zimą. Grunt to zadbać o ciepły a jednocześnie niekrępujący ruchów ubiór. Strój musi dobrze przylegać do ciała, a jednocześnie nie może w żaden sposób ograniczać kolarza. Ważne też, by wspomagać odprowadzanie potu na zewnątrz materiału. 

Dobór koszulki

Koszulka kolarska powinna być obcisła i bardzo mocno przylegać do ciała. Dobrej jakości trykot nie będzie jednak w żaden sposób krępował. W czasie jazdy stanie się wręcz nieodczuwalny. Najlepiej sprawują się koszulki wyposażone w systemy odprowadzania potu. Dzięki temu ciało zawodnika nie jest przemoczone od wilgoci, co znacząco wpływa na komfort. Jeśli chodzi o krój – doskonale sprawdzają się modele z wydłużonym tyłem, który chroni plecy w momencie, gdy kolarz mocno pochyla się nad kierownicą swojego pojazdu. Z dodatkowych funkcjonalności, warto wspomnieć o kieszeniach, w których można schować niewielkie przedmioty oraz o odblaskach zapewniających lepszą widoczność zawodnika na drodze po zmroku. Jak zostało wspomniane, koszulka rowerowa powinna być bezszwowa. 

Dobór spodenek

Spodenki stanowią jeden z najważniejszych elementów ekwipunku kolarza. Chronią one bowiem niezwykle czułe partie ciała, które dodatkowo są narażone w czasie jazdy na bardzo duże obciążenia. Poza tym, że szorty powinny być tak jak koszulki – bezszwowe, wspomagające odprowadzanie wilgoci. Trzeba pamiętać, że spodenki najczęściej zakłada się bezpośrednio na gołe ciało. Konieczne jest zatem wybranie modelu, który posiada zamontowaną specjalną wkładkę ochronną. Tu istotna uwaga – wkładki różnią się od siebie budową. Inaczej wyglądają modele dla kobiet a inaczej dla mężczyzn. Nie warto decydować się na produkty uniwersalne, gdyż nie będą one w stanie zapewnić maksymalnego komfortu. Spodenki często wyposażone są w specjalne gumowe nogawki lub szelki, które zapobiegają przesuwaniu się ubrania w czasie jazdy.

Bluzy i kurtki

Te dwa elementy mają przede wszystkim chronić kolarza przed chłodem. Dlatego należy wybrać modele o odpowiednim stopniu ocieplenia oraz wiatroszczelności. Jednocześnie, ważne jest, by nie były to ubrania nie odprowadzające. Kurtki powinny być dodatkowo nieprzemakalne, co na pewno zostanie docenione w czasie jazdy w deszczowy dzień. Podobnie jak koszulki, warto by tego rodzaju stroje miały wydłużone tyły oraz były wyposażone w odblaski. 

undefined

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%