Zamknij

Wady paneli fotowoltaicznych niskiej jakości

00:00, 20.03.2021 artykuł sponsorowany

Panele fotowoltaiczne są systemem, które pracują w ciężkich warunkach. Są to instalacje zewnętrzne, na które oddziałują warunki zewnętrze, jak i obciążenia cieplne i elektryczne działające wewnątrz samego układu. Właśnie z tego względu renomowany producent gwarantuje jakość naszej inwestycji na nawet 25 lat. Jest to miara, dzięki której możemy cieszyć się maksymalną sprawność naszego nowego układu przez lata, a co za tym idzie - generować jak największe oszczędności z tym związane.

Dobre, renomowane produkty w tej branży charakteryzują się odpowiednimi certyfikatami, które świadczą o dobrej jakości wykorzystanych do produkcji materiałów. Te tańsze, błędnie atrakcyjne rozwiązania bardzo często opierają się na wykorzystaniu tańszych rozwiązań po tzw. "kosztach". Właśnie dlatego istnieje mnóstwo wad charakterystycznych dla paneli fotowoltaicznych niskiej jakości. Jakie są te najbardziej popularne?

Ogniwa

Chyba najbardziej popularną wadą niskiej klasy paneli są połamane lub rozdrobnione ogniwa. Niższej klasy ogniwa (klasy B) zdarzają się być poważnym problemem. Producenci często używają tych ogniwa zamiast pełnowartościowego składnika. Ma to wpływ na jakość i wytrzymałość samych ogniw. Zdarzają się tutaj uszkodzenia podczas obróbki czy w procesie lutowania. Niemniej jednak takie uszkodzenia mogą być widoczne gołym okiem, a co za tym idzie jesteśmy w stanie uniknąć tego typu wad.

Zarysowania

Kolejną, powszechną wadą niższej klasy paneli są zarysowania. Powstają na skutek nieodpowiedniego transportu paneli lub jeszcze podczas produkcji. Łagodne, niegłębokie zarysowania powodują zaciemnienie komórek, jednak te większe i głębsze uszkodzenia mogą prowadzić do poważniejszych usterek, a co za tym idzie - zepsucia lub pogorszenia sprawności całego układu. Głębsze rysy mogą zdecydowanie naruszyć powłokę antyrefleksyjną. Dostające się do wnętrza wszelkie zanieczyszczenia z pewnością doprowadzą do procesu podnoszenia powłoki czyli delaminacji. Zdecydowanie powinniśmy mieć na uwadze możliwość występowania tego typu wad materiałów.

Zanieczyszczenia

Wcześniej omawiany problem zanieczyszczeń ma ogromny wpływ na jakość naszego moduły paneli. Dostające się do wnętrza mniejsze lub większe zanieczyszczenia będą powodowały efekt zacienienia, czyli wydajność naszej instalacji będzie odczuwalnie niższa. Poza tym przy ekspozycji na światło słoneczne zanieczyszczenia mogą się nagrzewać lub nawet palić - co na pewno nie wróży nic dobrego naszej inwestycji. Zdecydowanie powinniśmy unikać takiego scenariusza.

Hotspoty

Kolejnym bardzo popularnym zagadnieniem jeżeli chodzi o wady niższej klasy paneli fotowoltaicznych są tak zwane hotspoty. Są to miejsca powstające na naszym paneli na wskutek ciągłej ekspozycji danego miejsca na zacienienie. Wówczas dane ogniowo fotowoltaiczne zamiast wytwarzać energię - pobiera ją od ogniw sąsiadujących. Powoduje to nienaturalny przepływ energii, który powoduje nagrzewanie się hotspota. Jest to jak najbardziej efekt niepożądany, jednak w łatwy sposó możemy sobie z tym poradzić. Hotspoty są widoczne pod kamerą termowizyjną, dzięki czemu łatwo je zlokalizować i namierzyć. Można się ich pozbyć poprzez stosowanie diod obejściowych, czyli tzw. bypassów. Jest to swego rodzaju wyłączenie z użytku części zacienionej panelu fotowoltaicznego. Panele znany producentów zazwyczaj posiadają trzy takie diody, dlatego rozwiązywalność tego problemu jest stosunkowo prosta. Ważne, aby zawczasu zlokalizować problem, gdyż nienaprawiony hotspot potrafi trwale uszkodzić całą instalację. Sprawdź tych specjalistów od fotowoltaiki na terenie Szczecina - https://solowoltaika.pl/

Niska jakość

Niska jakość przewodów i złączy tą dosyć popularny problem. Stosowanie tanich zamienników tego typu jest często wykorzystywanym chwytem cenowym mniej znanych producentów. Nieodpowiednie tworzywa sztuczne mogą powodować osłabienia połączenie elektrycznego. Co za tym idzie pojawić się może wypalenie materiału zniszczenie konektora. Wszystkie użyte materiały do naszej instalacji fotowoltaicznej powinny zachowywać wysoką odporność różne, zmienne warunki atmosferyczne. Niskiej klasy panele zdecydowanie nie mogą nam tego gwarantować.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%