Zamknij

Wzrost efektywności energetycznej i zużycia wody w budynku: działania prosumenckie – sposoby racjonalnego ograniczania zużycia zapotrzebowania mediów

09:49, 20.01.2021 | R.C
Skomentuj

Jak sprawić, by nasz dom był w pełni przyjazny środowisku, a przy tym ograniczyć bieżące koszty? Sprawdźmy!

Kim jest prosument?

To słowo, które staje się coraz bardziej popularne w branży nowoczesnego budownictwa. Mowa tutaj o osobie, która jednocześnie produkuje i konsumuje pewne dobra – w tym kontekście chodzi rzecz jasna o energię elektryczną, ciepło i inne media.

Z roku na rok coraz łatwiej być prosumentem. Możemy skorzystać z licznych rozwiązań w zakresie budowy domów, które umożliwiają nie tylko znaczne ograniczenie kosztów poszczególnych mediów, ale również wznoszenie budynków niezwykle przyjaznych środowisku. Ta druga kwestia jest szczególnie ważna, biorąc pod uwagę nieustannie pogarszający się stan naszej planety. Warto przyczynić się do walki o klimat i wesprzeć inżynierów oraz projektantów, którzy robią wszystko, by zredukować dalsze szkody. W momencie przystępowania do budowy domu powinniśmy rozważyć przynajmniej część tego rodzaju rozwiązań.

Fotowoltaika – najczęstsze działanie prosumenckie

Coraz popularniejszym zagadnieniem staje się budownictwo energooszczędne w czasach kryzysu – opłacalne i tanie rozwiązania na obniżenie kosztów są coraz bardziej dostępne, niemal na wyciągnięcie ręki. Dobrym pomysłem będzie chociażby zamontowanie paneli fotowoltaicznych, które można uznać za kwintesencję bycia prosumentem. Zapewniają one niemal nieograniczony zapas energii pozyskiwanej ze słońca. Jej nadmiar może być magazynowany, dzięki czemu nie musimy martwić się o prąd w mniej słoneczne dni, a ponadto nadprodukcja może być wysyłana z powrotem do sieci elektrycznej. Dodatkowo nie będą nas dotyczyć żadne podwyżki cen prądu – w końcu będziemy produkować go samodzielnie.

Wentylacja mechaniczna

W chłodniejszych miesiącach roku koszty ogrzewania mogą osiągać niekiedy bardzo wysoki poziom. Aby wyjść naprzeciw temu problemowi, zaleca się zamontowanie wentylacji mechanicznej. Typowy układ składa się z dwóch wentylatorów zapewniających optymalną temperaturę niezależnie od tego, jakie warunki atmosferyczne panują aktualnie na zewnątrz. 

To także skuteczny sposób na trzymanie ciepła, a dodatkowo możemy dzięki niemu zaoszczędzić spore sumy. Mowa o jednym z najbardziej nowoczesnych rozwiązań tego rodzaju – początkowo wentylacja mechaniczna była popularna przede wszystkim w budynkach publicznych, jednak teraz jest już niemal normą w domach mieszkalnych. Więcej o projektowaniu nowoczesnych posiadłości można przeczytać na stronie Domowe Klimaty.

Oszczędność prądu i wody

Zamontowanie paneli fotowoltaicznych jest z pewnością bardzo opłacalne, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę wzrost wartości całej posesji. Równie ważne jest jednak oszczędzanie prądu na inne sposoby. Dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w sprzęt elektroniczny, który będzie reprezentował najwyższą klasę energetyczną. Aby cieszyć się jeszcze mniejszymi kosztami, warto zwrócić uwagę również na to, by odłączać od prądu nieużywane przedmioty i w miarę możliwości nie zostawiać ich włączonych na dłużej, niż jest to konieczne.

Podobnie wygląda kwestia oszczędzania wody. Oczywiście nie powinniśmy zostawiać odkręconego kranu czy na przykład nie zakręcać go przy myciu zębów. To drobne czynniki, jednak w skali roku przekładają się nawet na kilkaset złotych opłat za wodę. Mowa jednak nie tylko o oszczędnościach finansowych, ale także korzyściach dla środowiska naturalnego.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%