Zamknij

Kalkulator zdolności kredytowej – kredyt hipoteczny

15:34, 09.11.2020 | R.C
Skomentuj

Wiarygodność potencjalnego kredytobiorcy jest kluczowa, by instytucja bankowa uznała klienta za wypłacalnego i wydała decyzję o udzieleniu kredytu hipotecznego. Mowa o zdolności kredytowej, która weryfikowana jest na indywidualnych zasadach, zgodnie z realizowaną przez konkretny bank polityką kredytową.

Jeśli weźmiemy pod uwagę kredyt hipoteczny, którego oferty porównasz na https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne , należy zaznaczyć, że zdolność kredytowa jest uwarunkowana nie tylko zasadami zgodnie z obowiązującymi przepisami polskiego prawa, ale również normami unijnymi. By chronić zarówno banki, ale też samych kredytobiorców przed nieuczciwymi praktykami, usługi kredytowe w ramach kredytów mieszkaniowych regulowane są Rekomendacją S.

Kredyt hipoteczny a zdolność kredytowa

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem o dużym ryzyku kredytowym. Wszystko dlatego, że zaciągany jest na znaczną wartość i długi okres współpracy. Średnia wartość kredytu hipotecznego to dzisiaj 350 tysięcy złotych, a kredytobiorca spłaca należność przez około 13 lat. Możliwe jest jednak, by kredyt hipoteczny był zaciągany na znacznie wyższą kwotę, a maksymalny czas współpracy z bankiem to nawet 30 lat. Nic dziwnego, że zdolność kredytowa potencjalnego klienta jest wyliczana tak skrupulatnie.

Możliwe jest wyliczenie zdolności kredytowej. Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem, w przypadku którego należy to robić. Wszystko dlatego, że szanse na otrzymanie takiego wsparcia kredytowego w celu nabycia nieruchomości są niejednorodne dla wszystkich. Pod uwagę bierze się nie tylko generowane każdego miesiąca dochody klienta. Liczy się też historia kredytowa, a więc spłata zobowiązań zaciąganych w przeszłości. Osoby, które posiadają długi bądź nie spłacają comiesięcznych rat w wyznaczonym terminie, raczej nie mają szans na kredyt hipoteczny. Kalkulator zdolności kredytowej jest świetnym narzędziem, by móc oszacować własną zdolność kredytową.

Z kalkulatorów kredytowych należy korzystać również po to, by w razie nieposiadania optymalnej zdolności kredytowej, w ogóle nie wnioskować o kredyt hipoteczny. To dlatego, że negatywna decyzja kredytowa niekorzystnie wpłynie na historię potencjalnego kredytobiorcy. Efektem może być odmowa udzielenia wsparcia finansowego także przez inne instytucje bankowe.

Przed złożeniem wniosku o kredyt mieszkaniowy należy postarać się o wyliczanie zdolności kredytowej. Hipoteczny kredyt pod tym względem udaje się dość precyzyjnie zaplanować. Co ciekawe, kalkulator kredytowy bez problemu udaje się znaleźć w sieci i jest opcją bezpłatną.

Kredyt hipoteczny – korzystanie z kalkulatora kredytowego

Kalkulator kredytowy to intuicyjne narzędzie do wyliczania zdolności kredytowej. Fakt, że nie wskaże on konkretnej zdolności dla danej oferty kredytowej, ale z całą pewnością pozwoli chociaż oszacować szanse na możliwość współpracy z bankiem. Wiadomo przecież, że każdy kredyt na mieszkanie jest inny, inne też są potrzeby i możliwości spłaty takiego zobowiązania przez kredytobiorców. Co więcej, różne są warunki kredytowe, zmienia się również sytuacja na rynku usług finansowych. Warto te aspekty brać pod uwagę.

Jak wykorzystać kalkulator zdolności kredytowej? Kredyt hipoteczny jest specyficznym produktem bankowym, który wymaga dosyć dobrej pozycji finansowej potencjalnego klienta. Banki biorą pod uwagę zarobki, porównują je ze stałymi kosztami. Kredytobiorca musi też wnieść wkład własny, weryfikowany jest raport BIK oraz KRD, analizowana zostaje historia kredytowa. W samym kalkulatorze kredytowym dostępnym na Totalmoney.pl naniesione w odpowiednie rubryki powinny być, takie wartości jak comiesięczne wynagrodzenie, koszty innych zobowiązań, ale też wartość kredytu, oprocentowanie, prognozowana wysokość comiesięcznej raty, czas trwania współpracy z bankiem, ewentualna wartość prowizji za udzielenie kredytu oraz inne koszty około kredytowe.

Pamiętajmy, że nie każdy kalkulator zdolności kredytowej jest rzetelny. Najlepiej korzystać z tych udostępnionych w bieżącym czasie, opublikowanych na niezależnych portalach o tematyce kredytowej. Kalkulator powinien zawierać rubryki ze szczegółowymi wartościami – pominięcie jednego z kluczowych parametrów kosztowych może skutkować oszacowaniem niewiarygodnej zdolności kredytowej. Trzeba też mieć na uwadze, że oferty kredytowe zostają zawsze dopasowane indywidualnie do preferencji i możliwości danego klienta. Priorytetem dla wyliczania wiarygodności i wypłacalności klienta jest również wartość całego zobowiązania oraz przewidywana wysokość rat.

Oprócz kalkulatora kredytowego warto także korzystać z rankingów kredytowych. Te zestawienia pozwolą wybrać najlepszy kredyt hipoteczny, dopasowany do potrzeb kredytobiorcy. Ranking nie wskaże oczywiście ostatecznej oferty, bo ta zostaje „szyta na miarę”, a bank skonstruuje ją dopiero po weryfikacji zdolności kredytowej wnioskodawcy, natomiast przyda się do oceny bieżącej sytuacji na rynku kredytów mieszkaniowych.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA