Zamknij

Domowe SPA w ogrodzie - podpowiadamy jak dobrze zaprojektować basen i jakie leżaki basenowe wybrać

13:42, 29.10.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:49, 03.11.2020

Luksus za miliony złotych? Nic bardziej mylnego – wbrew pozorom koszt wykonania basenu wcale nie jest taki duży, dlatego dziś podpowiadamy na czym skupić się planując całą inwestycję, która wszystkim domownikom z pewnością dostarczy dużo frajdy.

Bez tłoku, pośpiechu, limitowanego czasu oraz w gronie najbliższych – nie ma wątpliwości, że własny basen ogrodowy, to godne uwagi rozwiązanie. Zanim jednak na dobre oswoisz się z wizją relaksu w basenie mieszącym się we własnym ogrodzie i wygodnie rozłożysz się na jednym z leżaków basenowych, musisz rozważyć to na jaki kształt, wielkość, materiał niecki, rodzaj filtrów oraz akcesoria się zdecydujesz.

O ile kształt oraz wielkość basenu nie są bardzo problematycznymi kwestiami, ponieważ wodze fantazji skutecznie ogranicza w tym przypadku dostępność wolnej powierzchni, którą możesz zagospodarować pod jego budowę, o tyle nieco więcej kłopotów sprawia decyzja związania z wyborem materiału z jakiego ma być wykonana niecka. W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości.

Na jakie etapy dzieli się budowa basenu?

Zanim przejdziemy do omówienia cennych wskazówek, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze rozmiaru, materiałów oraz innych newralgicznych kwestii, poświęćmy chwilę na przedstawienie poszczególnych etapów, na które dzieli się budowa basenu.

W tym przypadku możemy mówić o trzech zasadniczych:

  • Etap pierwszy: w którym należy odpowiednio przygotować przeznaczony pod budowę basenu teren, a następnie wybudować nieckę o wybranym uprzednio kształcie oraz rozmiarze oraz przygotować podejścia do instalacji, które MUSZĄ być zgodne ze szczegółowymi zapisami oraz zaleceniami umieszczonymi w projekcie;
  • Etap drugi: kiedy to wszelkie prace koncentrują się na podłączeniu, przez hydraulika bądź też specjalistę od instalacji basenowych, odpowiednich instalacji dostarczających wodę, a także tych przeznaczonych do jej czyszczenia oraz podgrzewania
  • Etap trzeci: to właśnie wówczas dochodzi do prac wykończeniowych całości powierzchni basenu oraz jego zabezpieczenia – malowanie ścian specjalną farbą, układanie płytek ceramicznych, a także montaż przykrycia. Prace te można wykonać we własnym zakresie, jednak warto zdecydować się na pomoc fachowych i wprawionych rąk specjalisty.

Czy rozmiar ma znaczenie? – wielkość basenu ogrodowego

Choć oczywiście im większy rozmiar basenu ogrodowego wybierzesz, tym więcej osób będzie mogło z niego jednocześnie korzystać oraz tym większe możliwości jeżeli chodzi o spędzanie wolnego czasu Ci on zapewni, to jednak powiedzmy sobie szczerze – nie  w każdym ogrodzie znajdzie się tak dużo wolnej przestrzeni, która pozwoliłaby na zbudowanie iście olimpijskiego basenu…

Na prywatnych posesjach najczęściej montowane są niecki basenów ogrodowych o wymiarach wynoszących 6–10 x  3-5 m. Wpływ na taki stan rzeczy ma nie tyko wielkość posiadanej działki, ale również koszty związane z inwestycją oraz prognozowane wydatki nieodłącznie wiążące się z eksploatacją.

Jeżeli chodzi o głębokość basenu – wszystko zależy do tego na jaki rodzaj rozrywki jesteś zdecydowany. Jeśli basen ogrodowy będzie służył raczej tylko do zabaw oraz pływania wówczas wystarczającą głębokością będzie ta wynosząca 1.5 m, jeżeli natomiast należysz do grona miłośników nurkowania i wprost nie wyobrażasz sobie by tuż obok basenu nie z znajdowała się trampolina do skoków, wówczas zdecyduj się raczej na nieckę o głębokości sięgającej ok. 2.4 m.

Pamiętaj jednak, że większe wymiary oraz głębokość basenu wpływają nie tylko na (co oczywiste) zwiększenie ilości wody, ale również znacznie wyższe koszty związane z jej pompowaniem oraz filtrowaniem. Elementem generującym zwiększenie kosztów eksploatacji jest również koszt energii przeznaczonej do podgrzewania wody, o czym również warto pamiętać decydując się na konkretne wymiary basenu.

Leżak pokryty lekką i szybkoschnącą tkaniną to propozycja na miarę XXI wieku

Nie tylko białe! Równie interesującą propozycją są kolorowe leżaki basenowe

Designerskie i wytrzymałe leżaki dostępne są w kolekcji przygotowanej przez Ogrodolandię 

Z jakiego materiału wykonać basen ogrodowy?

Wśród najczęściej wybieranych materiałów można wymienić:

  • tworzywa sztuczne;
  • bloczki betonowe;
  • żelbet;
  • drewno;
  • stal;

Mimo, że możliwości jest całkiem sporo, to jednak poszczególne, wymienione materiały różnią się  od siebie nie tylko trwałością, ale również np. możliwością (bądź też jej brakiem) formowania ich w dowolny kształt wybrany przez osobę zlecającą wykonanie projektu.

Żadnych ograniczeń nie narzuca np. niecka murowana oraz ta wykonana z żelbetu – tutaj nie musisz obawiać się o zbyt wymagający i trudny do zrealizowania projekt, ponieważ niecki wykonywane z tych właśnie materiałów mogą mieć dowolnie wybrany kąt nachylenia dna oraz formę. Niestety nie można powiedzieć tego samego o nieckach wykonywanych z drewna… w tym przypadku do wyboru mamy tak naprawdę tylko nieckę w kształcie prostokąta, kwadratu lub wielokąta.

Niecki z żelbetu  

Wśród innych dostępnych możliwości wyróżniają się one znakomitą trwałością oraz wytrzymałością, która sprawia, że są one w stanie posłużyć przez długie lata bez żadnych problemów. Wszystko to za sprawą żelbetonowej konstrukcji, na którą składa się beton zbrojny wraz z kilkoma warstwami siatki przytwierdzanej do rusztu wykonanego z prętów zbrojeniowych o średnicy 5-6 mm.

Jest to dokładnie ten sam materiał, który z powodzeniem wykorzystywany jest do budowy fundamentów, ścian, mostów oraz wiaduktów. Nie ma więc w tym przypadku żadnych obaw, że konstrukcja ulegnie zniszczeniu, gdy tylko postawisz w niej nogę.

W tym przypadku niecki formowane są za pomocą klasycznego deskowania lub też w uprzednio podpartych formach wykonanych z polipropylenu lub styropianu. Do wykonania wodoszczelnej konstrukcji można zdecydować się na użycie wodoszczelnego betonu lub też wykonanie przeciwwodnej hydroizolacji niecki.

Niecka z tworzywa sztucznego

Dużą popularnością cieszą się również gotowe rozwiązania w postaci niecek wykonanych z tworzywa sztucznego. Wykonywane są one ze spawanych ze sobą dyfuzyjnie płyt polipropylenowych, warstw folii poliestrowej lub PCW. Wśród dostępnych modeli znajdzie się zarówno odpowiednia propozycja dla osób zainteresowanych zakupem niecki okrągłej, kwadratowej, owalnej, jak i tej wyposażonej w schodki.

Niecki z tworzyw sztucznych od wewnątrz wyściełane są akrylową, ceramiczną lub wykonaną z żywicy epoksydowej powłoką, która sprawia że są one nie tylko miłe w dotyku i gładkie, ale również nie sprawiają problemów jeżeli chodzi o czyszczenie.

Niecka drewniana

Choć drewniane baseny prezentują się niezwykle spektakularnie, to jednak w ich przypadku wymagane jest solidne zabezpieczenie przed wilgocią. Najczęściej do tego zabiegu wykorzystywana jest wodoodporna sklejka, a więc materiał o znakomitej wytrzymałości mechanicznej, który impregnowany jest ciśnieniowo bądź też pokrywany wodoszczelną powłoką.

Decydując się na drewniany basen ogrodowy warto mieć na względzie fakt, że materiał ten daje ograniczone możliwości jeżeli chodzi o formowanie, dlatego jeżeli marzy Ci się basen o owalnym kształcie wybierz raczej inny materiał.

Odpoczynek w promieniach słońca na takim leżaku sprawi, że poczujesz się niczym w pięciogwiazdkowym kurorcie

Leżak wyposażony w ekran przeciwsłoneczny skutecznie ochroni delikatną skórę twarzy

Szukasz leżaka basenowego? Zajrzyj do oferty Ogrodowego Salonu 

Wykończenie basenu płytkami – dlaczego warto?

Biorąc pod uwagę zarówno walory estetyczne, jak i użytkowe płytki ceramiczne nie mają sobie równych jeżeli chodzi o wykańczanie niecek basenowych - są one bowiem nie tylko mrozo, ale również chloro i wodoodporne. Najczęściej wykorzystywanym rodzajem są mozaiki szklane, którym nie straszne są nawet najmocniejsze środki chemiczne stosowane w basenach, a w połączeniu z klejem o podwyższonej przyczepności oraz odkształcalności i odpornymi fugami tworzą one w pełni bezpieczne warunki.

A skoro o wykończeniu mowa KONIECZNOŚCIĄ jest potraktowanie ze szczególną troską brzegów basenu – jak powszechnie wiadomo mokre podłoże, to najprostszy przepis na bolesny w skutkach wypadek, dlatego też właśnie w tą część basenu należy wyłożyć za pomocą antypoślizgowych płytek.

Relaks nad wodą – jakie leżaki basenowe polecamy?

Czym byłby basen w ogrodzie bez miejsca dedykowanego odpoczynkowi? Zamiast się nad tym zastanawiać, przemyśl raczej, który model leżaka basenowego już lada chwila ozdobi Twój ogród i zapewni Ci komfort i wygodę w pełnym słońcu.

Godny uwagi leżak basenowy powinien wyróżniać się nie tylko przyjemnym dla oka designem, ale również odpornością na różnorodne warunki atmosferyczne, trwałością, jakością wykonania i funkcjonalnością. Modele leżaków basenowych spełniających powyższe kryteria znajdziesz m.in. w sklepach Ogrodolandia oraz Ogrodowy Salon.

Wśród dostępnych propozycji znajdziesz różnorodne modele leżaków basenowych wprost stworzonych z myślą o komfortowym pławieniu się w ciepłych promieniach słońca – m.in.:

  • wykonane z włókna szklanego oraz polipropylenu lekkie i wygodne leżaki basenowe, które umożliwiają 4 stopniową regulację oparcia;
  • nowoczesne leżaki basenowe wykonane z rezyny oraz miłej w dotyku plecionki z mocnej tkaniny, które zadziwiają oryginalną kolorystyką;
  • kolorowe leżaki na basen z antypoślizgowymi nóżkami, regulowaną pozycją oparcia oraz możliwością zamocowania regulowanego ekranu przeciwsłonecznego;
  • wykonane z malowanego proszkowo aluminium leżaki basenowe pokryte siatką Batyline, czyli opatentowaną siatką, która powlekana jest warstwą PCV.

Decydując się na zakup leżaków basenowych we wcześniej wspomnianych sklepach nie musisz martwić się o brak trwałości – wszelkie dostępne modele zostały przetestowane poprzez 75 tysięcy powtórzeń nacisku o masie 200 kg, a ponadto posiadają one cenione i rozpoznawalne na całym świecie certyfikaty – np. CATAS. Nie ma więc wątpliwości, że doskonale sprawdzą się zarówno we własnym ogrodzie, jak i salonach SPA czy dostępnych większemu gronu osób basenach publicznych. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%