Zamknij

Jak kupić nowy dom?

21:47, 25.10.2020 | R.C
Skomentuj

Kupno domu samo w sobie nie jest łatwe, gdyż wiąże się z ogromnymi nakładami finansowymi oraz ciągłym podejmowaniem decyzji, które dla osoby niemającej doświadczenia na rynku nieruchomości oraz w budowlance są co najmniej stresujące. Przede wszystkim, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy kupić dom od dewelopera, czy na rynku wtórnym. W dalszej kolejności należy pamiętać o tym, aby transakcja była w pełni legalna i zabezpieczała zarówno kupujących, jak i sprzedających. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytania: co chcemy kupić, za ile, od kogo i jak.

Rynek wtórny a rynek pierwotny

Dom można kupić na rynku pierwotnym lub wtórnym. W drugim przypadku ofertę sprzedaży najczęściej  można znaleźć na lokalnym serwisie ogłoszeniowym, dzięki któremu skontaktujemy się bezpośrednio ze sprzedawcą i zwykle mamy dzięki temu możliwość negocjacji ceny. Zwykle takie domy są tańsze, choć zdarza się, że wymagają renowacji. Jeśli decydujemy się na zakup domu, który był już używany, powinniśmy dokładnie sprawdzić stan prawny budynku i, przy pomocy fachowca, stan techniczny. Wyjątkowo niska cena zawsze powinna wydać się podejrzana.

W przypadku kupna domu na rynku pierwotnym pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jest sprawdzenie wiarygodności dewelopera i samej inwestycji. Jeśli wszystko jest w porządku, mamy pewność, że budynek ma jasną sytuację prawną, jest nowy i dodatkowo mamy do wglądu wizualizację i plan rozwoju osiedla. Powinno się przy tym sprawdzić plany zagospodarowania przestrzennego, aby zawczasu dowiedzieć się,  jakie jest przeznaczenie sąsiednich działek, bo może zdarzyć się tak, że w ciągu kilku lat w pobliżu cichego osiedla mieszkaniowego znajdą się działki inwestycyjno-przemysłowe. Nowe domy na sprzedaż w Gdyni i innych miastach zwykle są budowane na obrzeżach, na których wciąż pozostało dużo wolnego do zagospodarowania terenu, którego przeznaczenie należy sprawdzić już na etapie planowania zakupu.

Formalności

W przypadku zakupu domu na rynku pierwotnym, należy uzyskać od dewelopera pozwolenie na budowę i zatwierdzony projekt budowlany. Są to podstawowe dokumenty, które musimy mieć, aby zyskać pewność, że budowa nie zostanie zawieszona z przyczyn formalnych. W dalszej kolejności powinniśmy sprawdzić księgę wieczystą, do której wgląd jest jawny, darmowy i możliwy przez internet, choć dodanie nowego wpisu jest już obarczone pewnymi kosztami. Warto zlecić to specjaliście, bo laik może mieć problem z odpowiednią interpretacją wszystkich wpisów. W księdze wieczystej znajduje się jedna z najważniejszych informacji na temat każdej nieruchomości, czyli to, czy działka jest własnością obecnego właściciela budynku lub dewelopera czy pozostaje w użytkowaniu wieczystym. Powinien nas także zainteresować wypis z ewidencji gruntów oraz mapy ewidencyjnej nieruchomości, w których zawarte są takie informacje, jak położenie danej nieruchomości i usytuowanie budynków oraz informacje o właścicielu.

Zakup domu to początek nowego etapu w życiu, zwykle pierwszy raz czujemy się na swoim, jednak możemy myśleć o meblowaniu i dekorowaniu swojego nowego kąta dopiero po dopełnieniu wszelkich formalności. W innym przypadku możemy mieć problem, które rozwiązanie może znacznie podnieść koszt inwestycji.

Sprawdź ofertę nowych domów w Gdyni https://rynekpierwotny.pl/s/nowe-domy-gdynia/

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA