Zamknij

Pielęgnacja kamienia ogrodowego - sprawdź, jakie prace warto wykonać latem

09:57, 05.08.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:57, 05.08.2020

Kamień naturalny, podobnie, jak drewno, to materiały mające w sobie niewidoczne dla ludzkich oczu pory. Ich zabezpieczenie przed działaniem czynników zewnętrznych, a zawłaszcza wody, to zatem konieczność. A letnia pora idealnie sprzyja wszelkim pracom pielęgnacyjnym w tym zakresie. Możesz skutecznie zabezpieczyć kamień przed działaniem wilgoci, odświeżyć jego wygląd, czy usunąć przebarwienia.

Odpowiednie preparaty to podstawa

Wybór dedykowanych środków do czyszczenia, impregnacji i pielęgnacji kamienia naturalnego to podstawa. Zanim przystąpisz do prac dobierz konkretny preparat do kamienia, jaki posiadasz w swoim ogrodzie. Na https://www.kamien-ekspert.pl/pl/c/Srodki-do-pielegnacji/4 znaleźliśmy propozycje przeznaczone do pielęgnacji kamienia naturalnego (wszystkich rodzajów granitu, marmuru, trawertynu i piaskowca), konglomeratu, aglomarmuru oraz betonu. Ich zadaniem jest m.in. pielęgnacja połysku, odświeżanie zmatowionych powierzchni oraz zmniejszenie widoczności drobnych zarysowań. 

Dlaczego pielęgnacja naturalnego kamienia ogrodowego jest tak istotna? Jak już wspomnieliśmy, podstawowym problemem dla kamiennych powierzchni i elementów dekoracyjnych jest woda. Mokry kamień to wręcz idealne miejsce dla rozkwitu zielonych porostów. Dodatkowo, woda, zwłaszcza ta stosowana do podlewania ogrodowej zieleni, zawiera w sobie metale ciężkie. Te wsiąkają w kamień (zwłaszcza w ten porowaty, a więc marmur, trawertyn i piaskowiec) powodując nieestetyczne przebarwienia. Najczęściej można je zauważyć, jako żółte i rdzawe wykwity na białych kamieniach ogrodowych, np. marmurze.

Podziemny system nawadniania roślin

Jak uniknąć przebarwień na kamieniach? Rozwiązaniem problemu będzie zastosowanie podziemnego systemu nawadniania roślin lub też podkładu pod kamień z folii przepuszczalnej bądź agrowłókniny. W ten sposób woda będzie szybko wnikać w glebę, nie utrzyma się długo na kamiennych powierzchniach i nie będzie parować. Generalna zasada mówi bowiem, że kamień powinien być suchy (dla przykładu - najlepszym miejscem w ogrodzie na biały kamień będą zakątki mocno nasłonecznione).

Czyszczenie kamienia przed pielęgnacją i impregnacją

Po pierwsze - pozbądź się wszelkich chwastów i przerostów. Po drugie - umyj kamień wodą pod ciśnieniem, w ten sposób pozbędziesz się m.in. pyłu i mączki kamiennej. Jeśli taki zabieg nie wystarczy, dla uporczywych zabrudzeń i przebarwień konieczne będzie zastosowanie dedykowanych preparatów czyszczących. Do kolejnych prac możesz przystąpić w chwili, gdy kamień dobrze wyschnie. Stąd też letnie, słoneczne dni to idealny moment na przeprowadzanie tego typu zabiegów w ogrodzie (pamiętaj, że impregnaty nie mieszają się z wodą).

Impregnacja kamienia poprzez natrysk lub kąpiel wodną

W przypadku impregnacji możesz sięgnąć po jedną z dwóch metod. Natrysk jest szybki i skuteczny, jednak zabezpieczy jedynie wierzch kamienia, dlatego zalecany jest w przypadku impregnacji płaskich, nieprzerywanych powierzchni. Tzw. kąpiel wodna pozwala zaimpregnować kamień w całości, sprawdzi się zatem w przypadku otoczaków i kamieni dekoracyjnych wypełniających rabaty, ścieżki ogrodowe, czy gabiony. 

Zabezpieczenie i polerowanie specjalistycznym woskiem

Wosk składający się ze specjalnych komponentów pogłębiających kolor i poler kamienia (marmuru, granitu, kwarcu, konglomeratów i innych kamieni) sprawia, że jego powierzchnia staje się bardziej błyszcząca, a jednocześnie doskonale zabezpieczona przed wpływem warunków atmosferycznych.
 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%