Zamknij

Kredyt hipoteczny za granicą – czy jest możliwość jego uzyskania?

15:08, 29.07.2020 | Materiały partnera

Decydując się na wyjazd z kraju, możemy jeszcze za jakiś czas wrócić do Polski. Powody wyjazdu mogą być różne, ale najczęstszym jest oczywiście ten ekonomiczny. Jednocześnie po pobycie za granicą możemy zacząć rozważać wzięcie pożyczki i wykorzystać otrzymane środki na zakup lokum w Polsce. Dziś odpowiemy na to pytanie, czy jest to w ogóle możliwe?

Po przeczytaniu „Rekomendacji S” Komisji Nadzoru Finansowego zdamy sobie sprawę, że instytucje bankowe nie mogą udostępniać waluty hipotecznej osobom pobierającym wynagrodzenie w innej. Ponieważ notowania walut oferowane przez polskie instytucje bankowe na rynku nie są zadowalające pod względem dochodów, całe zagadnienie jest tym bardziej utrudnione. Wspomnimy tylko, że wypłaty w USD, GBP i EUR mają pod tym względem immunitet, są bowiem dla banków bardziej atrakcyjne, jeśli chodzi o poszczególne przeliczniki.

Jeśli ewentualny pożyczkobiorca nie będzie w stanie wykazać odpowiednich dokumentów, instytucja bankowa nie będzie mógł rozpocząć procesu analizy wniosku. Mowa tu o zaświadczeniu wydawanym w języku polskim na dowód wykonywania swojej pracy za granicą oraz pozwoleniu do zamieszkania i pracowania w określonym kraju/regionie. Zazwyczaj przy tłumaczeniach konieczne jest skorzystanie z pomocy tłumacza przysięgłego.

Kalkulator realnych kosztów kredytu hipotecznego. Źródło: Expander

 

Pozostałe sposoby na uzyskanie finansowania

Powinniśmy jednak rozważyć, czy istnieje możliwość odrzucenia naszego wniosku o kredyt hipoteczny. Więc jakie są inne opcje? Gdy choć jeden członek rodziny zarabia w polskiej walucie, możesz starać się o współpożyczkę. Następnie, aby bank mógł przeprowadzić analizę zdolności kredytowej, konieczne jest zrównanie płaconej przez niego waluty z walutą obcą (czyli tą, w której otrzymujesz wynagrodzenie). Przy czym „wspólnik” ma prawo do przeniesienia wierzytelności bankowych na zagranicznego kredytobiorcę, jeśli sobie tego życzy. Oczywiście, dla utrzymania zdrowych relacji warto tę kwestię wcześniej między sobą przedyskutować.

 

Podsumowanie

Po przeanalizowaniu wszystkich informacji można stwierdzić, że jak najbardziej można wziąć kredyt hipoteczny, pracując i mieszkając za granicą. Przy czym dość trudno będzie to zrobić samodzielnie, dlatego przyda się pomóc ze strony rodziny, czy osób z naszego najbliższego otoczenia, których darzymy dużym zaufaniem. Zwłaszcza że mówimy o zakupie domu, czyli tak właściwie inwestycji na całe życie. Warto więc odpowiednio przygotować się do całego procesu uzyskiwania dofinansowania.

 

(Materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA