Zamknij

Kucharz - jakie są perspektywy w tym zawodzie?

14:39, 17.07.2020 artykuł sponsorowany

Są zawody, które bezpośrednio związane są z pracą w restauracji. Nie byłaby ona tym samym miejscem bez kucharza. Oczywiście może również pracować w barach czy hotelach, gdzie serwowane są posiłki. Czy jest to opłacalny zawód, czy warto podjąć w nim zatrudnienie?

Wymagania formalne w pracy kucharza

Każdy kucharz powinien mieć wykształcenie gastronomiczne, może być ono zawodowe, lub techniczne. Osoba, która chce podjąć zatrudnienie na stanowisku kucharza może również w tym celu zdobyć wykształcenie policealne. Każda ścieżka jest dobra, gdyż głównie liczą się tu umiejętności i renoma, a każdy kucharz najpierw zaczyna od pomocnika, a potem dopiero wraz z doświadczeniem może stać się szefem. Oczywiście konieczna jest umiejętność pracy w grupie, a także rozdzielania zadań i koordynowania pracy. Szef kuchni odpowiada za smak, dlatego musi mieć bardzo wyostrzone kubki smakowe, aby wszystko należycie doprawić. Praca na kuchni wiąże się często z gotowaniem dla dużej ilości osób, czy to gości danego dnia, czy też na imprezy okolicznościowe. W tej sytuacji trzeba umieć wysmakować danie, które przygotowywane jest w kilkudziesięciolitrowym garnku. Kucharz przygotowuje również swoje popisowe danie, które może być oznaczone w karcie jako danie szefa kuchni albo danie dnia. Tutaj wszystko wykonuje samodzielnie od A do Z. W przypadku innych potraw odpowiada głównie za koordynację, dosmakowanie i kontrolę jakości przybrania talerzy.

Czy opłaca się zostać kucharzem?

Wiele osób po szkołach gastronomicznych decyduje się na pracę w swoim zawodzie. Oczywiście na samym początku pensja może być skromniejsza, jednak w raz z dodatkowym doświadczeniem rośnie również wynagrodzenie. Zatem dobry kucharz może zarabiać nawet 5 tys. zł, a w przypadku prowadzenia własnej działalności, co może być kolejnym krokiem jeszcze więcej. Oferty pracy na portalach takich jak Pracuj.pl pojawiają się codziennie. Szukając zatrudnienia we własnym regionie warto ustawić sobie powiadomienia o nich w aplikacji w telefonie komórkowym albo na poczcie e-mail. Wystarczy zamiłowanie do gotowania oraz dobry smak, by móc zostać kucharzem amatorem, jednak w lokalach gastronomicznych zwykle wymagane jest wykształcenie kierunkowe. Oczywiście bywają i takie lokale, gdzie przyjmowane są osoby z zamiłowaniem do gotowania, przynajmniej jako pomoce kuchenne. Cały zespół musi sprawnie pracować, aby obsłużyć wypełnioną salę restauracyjną.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%