Zamknij

Jaką motorówkę wybrać?

12:14, 20.04.2020 | materiały partnera

Motorówki cieszą się coraz większym zainteresowaniem Polaków. Warto jednak wiedzieć dokładnie, na co zwracać uwagę podczas poszukiwań idealnego zakupu dla siebie. Poniżej kilka szczegółów. 

Uprawnienia do prowadzenia motorówki

Na początku, warto ustalić, czy mamy uprawnienia do prowadzenia motorówek - bez możliwości ich zdobycia, zakup żadnej łodzi nie będzie sensowny. Uprawnienia są jednak potrzebne dla osób, które noszą się z zamiarem zakupu większych modeli. tak naprawdę, jeśli chcemy kupić motorówkę do 10 Kw lub jacht żaglowy, który ma mniej niż 7,5 metra długości, wówczas niepotrzebne są żadne specjalne uprawnienia (o ile nie chcemy wypłynąć nimi na otwarte morze). Do legalnego prowadzenia większych łodzi potrzebne jest już posiadanie statusu sternika motorowodnego (z nim będziemy uprawnieni do prowadzenia motorówek o mocy do 60 Kw). Gdy zdobędziemy status starszego sternika motorowodnego, wówczas można prowadzić już motorówki, których długość przekracza 12 m. Wyższe stopnie to  sternik morski motorowodny i kapitan motorowodny, jednak są to stopnie zarezerwowane raczej dla osób zawodowo pływających po wodach. 

Jaki rodzaj motorówki wybrać?

Gdy kwestię uzyskiwania pozwoleń mamy już załatwioną, należy przejść do kolejnej bardzo istotnej rzeczy, jaką jest ustalenie, jaki rodzaj łodzi motorowej nas interesuje. Do wyboru mamy łodzie do wędkowania, łodzie motorowe z otwartym pokładem, motorówki z zamkniętą kabiną, a także barki i RIB-y. 

Jeśli kupujemy łódź z myślą o spokojnych weekendowych wyjazdach, a nasze wyjazdy będziemy dostosowywać do pogody, wówczas wystarczy nam łódź z otwartym pokładem. Nie można w takiej łodzi spać, nie są też odpowiednie podczas sztormów. Motorówki tego rodzaju posiadają silniki zaburtowe, przyczepne lub stacjonarne. Jeśli zależy nam na tym, aby motorówka udać się w dłuższy rejs po jeziorach mazurskich, wówczas lepiej jest kupić model z zamkniętą kabiną. Wśród motorówek o zamkniętych kabinach mamy Walkaround Commander, Cabin, Cruiser. Przykład doskonałego Cruisera znajdziecie tutaj: http://www.powerboats.pl/modele/beneteau/lodzie-motorowe/antares-out-board/antares-11-ob-premiera-.

Jeśli zależy nam na posiadaniu motorówki, która będzie nam służyła głównie do łowienia ryb, wtedy trzeba wybrać model o jak największej stabilności, a także taką z wysoką sterówką. Jeśli jednak zależy nam na silniejszych wrażeniach, wtedy wybierzmy model typu Rigid Inflatable Boat, który łatwiej wchodzi w poślizg, pozwala poruszać się szybciej niż tradycyjna motorówka. Nie są to jednak modele tak wygodne jak tradycyjne łodzie kabinowe. trudniej jest także opanować prowadzenie taką łodzią. 

*Więcej informacji na temat łodzi znajdziesz tutaj: http://www.powerboats.pl/modele/beneteau/lodzie-motorowe.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop