Zamknij

Kiedy lekarz może odmówić przyjęcia rodzącej do szpitala? Dowiedz się więcej o prawach kobiet ciężarnych

13:45, 04.04.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:52, 04.04.2019
Skomentuj

Czy kiedy do szpitala zgłasza się rodząca pacjentka, personel ma prawo odmówić jej przyjęcia? Sprawdziliśmy, w jakich okolicznościach można odesłać ciężarną do innej placówki i jak się to odbywa w praktyce. Zobacz, czy Twoja wiedza na temat praw przysługujących kobietom w ciąży jest aktualna i przygotuj się na wszelkie ewentualności. Podpowiadamy również co robić, jeśli podejrzewamy, że w szpitalu popełniono błąd medyczny. Bądź świadoma i nie stresuj się niepotrzebnie, gdy nadejdzie czas rozwiązania.

Brak miejsca na porodówce nie musi oznaczać odesłania!

Coraz częściej słyszy się o tym, że na polskich oddziałach położniczo-ginekologicznych brakuje miejsc dla kobiet w ciąży. Warto podkreślić, że w sytuacji, gdy wszystkie łóżka są zajęte, szpital może odesłać rodzącą do innej, pobliskiej placówki. Lecz nie zawsze tak się dzieje – wiele jednostek jest gotowych na udzielenie pomocy kobiecie ciężarnej, na przykład poprzez zorganizowanie miejsca na sąsiednim oddziale. Kiedy jednak taka możliwość nie wchodzi w grę, personel szpitala może odmówić rodzącej przyjęcia na oddział. To nie oznacza, że pacjentka nie otrzyma odpowiednich świadczeń medycznych, jakich aktualnie potrzebuje. Najczęściej akcja porodowa nie rozpoczęła się jeszcze na tyle, aby konieczna była natychmiastowa hospitalizacja. Wtedy na spokojnie można pojechać dalej, choć nie zawsze lekarz na to pozwoli.

Skierowanie rodzącej do innego szpitala – jak wygląda w praktyce?

Szpital, w którym brakuje wolnych miejsc, kieruje rodzącą do innej placówki po wcześniejszym upewnieniu się, że tam zostanie ona przyjęta. Pacjentce, której poród szybko postępuje, przysługuje transport. Rzadko kiedy lekarz wyraża zgodę na to, aby ciężarna której odeszły już wody, odbyła podróż do drugiego szpitala we własnym zakresie. W karetce rodząca dojedzie w krótszym czasie, a przede wszystkim bezpieczniej.

Kobieta ciężarna ma prawo poprosić wówczas o pisemną odmowę przyjęcia. To istotne, ponieważ zdarza się, że odesłanie następuje bezpodstawnie, a za takie postępowanie należy się zadośćuczynienie. Każde zaniedbanie związane z opieką nad pacjentką podczas porodu to okołoporodowy błąd medyczny, który może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu matki i jej dziecka. Zdarza się, że personel szpitala łamie prawo, wykorzystując niewiedzę pacjentek. Dlatego dobrze jest zawczasu zorientować się, co może rodząca. Jeżeli zostałaś źle potraktowana, szpital nie zapewnił Ci należytej opieki i warunków oraz podejrzewasz, że popełniony został błąd medyczny, zgłoś się do Ośrodka Pomocy Poszkodowanym. Otrzymasz w nim darmową poradę i pomoc specjalistów w dziedzinie prawa medycznego. Z ich wsparciem uzyskasz przysługujące Ci odszkodowanie lub zadośćuczynienie za błąd lekarski.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%