Zamknij

Jaka nawierzchnia w ogrodzie? Co wybrać na taras, ścieżkę, podjazd?

10:39, 18.03.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:09, 18.03.2019
Skomentuj

Jaka nawierzchnia w ogrodzie sprawdzi się najlepiej? Co wybrać na taras, ścieżkę, podjazd? Jak skomponować nawierzchnie?

Nawierzchnie w ogrodzie

Nawierzchnie w ogrodzie powstają jako pierwszy element nowego założenie ogrodowego. Dopiero potem konstruuje się małą architekturę, a na końcu sadzi rośliny na rabaty. Nawierzchnie występują w wielu rodzajach - zawsze mamy w ogrodzie ścieżki, które pozwalają wygodnie przemieszczać się po ogrodzie. Możemy zaplanować podjazd do garażu, czy też wykonać taras, pełniący funkcję wypoczynkową.

Bogaty wybór materiałów i tworzyw, jaki oferują nam producenci sprawia, że możemy porównywać je pod wieloma kryteriami, aby wybrać takie jakie najlepiej nam pasuje.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, szukając nawierzchni do ogrodu? Jest kilka warunków, które musimy uwzględnić, aby wybrane tworzywo sprawdzało się w danym miejscu.

  1. dopasowanie do funkcji - tworzywa na nawierzchnie różnią się wyglądem, ale również parametrami technicznymi. Najważniejsze są dla nas te właściwości, które decydują w jakiej funkcji sprawdzą się dane materiały. Wytrzymałość na ścieranie, twardość, odporność na nacisk decydują, czy dany materiał może być użytkowany tylko jako nawierzchnia piesza, czy też pieszo-jezdna. Złe dopasowanie tworzywa będzie powodował jego szybsze niszczenie, a także może być źródłem niebezpieczeństwa podczas użytkowania go. Niektóre z tworzyw mają strukturę chropowata, inne gładka, wiele z nich dobrze znosi deszcz, ale są takie, które mokre stają się niebezpiecznie śliskie, dlatego też nie można ich stosować jako ścieżki. Każdą z tych cech materiału musimy dokładnie przeanalizować, tak aby dopasować najlepszy materiał dla nas.
  2. pielęgnacja - tworzywa są różnorodne i mają różne wymagania pielęgnacyjne, zarówno ścieżki jak też podjazdy czy taras, powinny być utrzymane w czystości. Warto jest zwrócić uwagę, w jaki sposób będą przebiegały te zabiegi. Gładką nawierzchnię z eleganckiego betonu architektonicznego będzie łatwiej wyczyścić, zamieść, niż chropowatą ścieżkę z kostki, czy żwiru. Zakładając ogród, należy pamiętać, że każdy z nich wymaga czasu na pielęgnację. Jeżeli nie dysponujemy wolnym czasem, szukajmy rozwiązań szybkich i bezproblemowych.
  3. styl - jest istotny, gdyż każde tworzywo będzie pasowało do innego designu. Aranżując ogród, musimy tak dobierać elementy, aby doskonale do siebie pasowały. Każda część ogrodu - zarówno eleganckie meble ogrodowe, jak też rośliny, nawierzchnie, budowle, funkcjonalne domki ogrodowe, a nawet najmniejsze dodatki, muszą tworzyć spójną całość.
    Funkcjonalny domek ogrodowy sprawdzi się w wielu funkcjach, tu domek Agawa ze sklepu Ogrodolandia
  4. nasze upodobania - to kryterium pojawia się jako ostatnie, ale wcale nie jest najmniej ważne. Jest bardzo istotne, jeżeli chcemy czuć się w ogrodzie dobrze. Tylko wtedy, gdy przestrzeń naszego ogrodu będzie odpowiadać naszym upodobaniom, będzie dla nas źródłem radości.

Powyższe kryteria dają pewien zarys tego, jakie cechy powinien posiadać materiał na nawierzchnie, które będą nam odpowiadać. Jednak jak dobrać tworzywo najlepsze akurat do mojego ogrodu?

Ścieżka żwirowa jest ponadczasowa, ale pasuje do ogrodów swobodnych.

Jak wybrać nawierzchnie do mojego ogrodu?

Jak wspomnieliśmy, nawierzchnie, podobnie jak inne elementy ogrodu, powinny do siebie pasować. Jeżeli mamy do zagospodarowania zarówno ścieżki, jak też podjazd i taras, możemy zdecydować się na kilka rozwiązań.

Poszukując tworzywa, musimy wziąć pod uwagę wygląd ogrodu i budynku, oraz otoczenie. Jeżeli mieszkamy w nowoczesnym domu, w którym dominuje szarość, biel, najlepiej będą komponować się u nas tworzywa właśnie w takim kolorze. Dodatkowo liczy się również faktura i kształt - żwir w nowoczesnym ogrodzie jest duży, ma dużą frakcję, natomiast wzory z płyt i kostek są geometryczne, regularne, proste, ułożone pod linijkę.

Gdy mieszkamy na wsi, możemy zdecydować się na nawierzchnie nieco mnie regularne, swobodne, o łagodnych kształtach, w kolorach ziemi. Dobrze sprawdzi się kamień naturalny czy płukany żwir, o niewielkiej frakcji. Możemy również wykorzystać drewno, albo tworzywa imitujące drewno. Materiały będą nawiązywać do otoczenia. Oczywiście musimy uwzględnić charakter domu - inaczej będziemy planować nawierzchnie w ogrodzie dworkowym, a inaczej w typowym rustykalnym ogródku.

Jak możemy planować tworzywa na nawierzchnie w ogrodzie?

  • nawierzchnie z jednego materiałów całym ogrodzie,
  • nawierzchnie z różnych materiałów w ogrodzie,
  • mozaiki i nawierzchnie kombinowane .

Nawierzchnie z jednego materiału pozwolą nam zaznaczyć spójność naszego ogrodowego założenia. Możemy zdecydować się na przykład na popularne kostki betonowe, które będą w całym ogrodzie w jednakowym kolorze, ale ich grubość dopasuje się do funkcji - na podjeździe będą najgrubsze, natomiast na ścieżce mogą być nieco płytsze. Jest to rozwiązanie proste do zaplanowania.

Nawierzchnie z różnych materiałów są trudniejsze do połączenia. W takich przypadkach nie powinniśmy przesadzać z ilością - maksymalnym rozwiązaniem będą 3 rodzaje. Musimy dobrze skomponować je z resztą ogrodu, elewacją domu i ze sobą. Uwzględniamy kolory, wielkość, parametry.

Nawierzchnie kombinowane to na przykład ścieżka z obrzeżem z kostki brukowej, wypełnione żwirem. Takie konstrukcje są bardzo atrakcyjne i dają nam wiele możliwości aranżacji, ale są również trudne do ułożenia. Różne wymagania podbudowy, grubość czy wytrzymałość powodują, że najlepiej pozostawić układanie ich fachowcom z doświadczeniem.

Podjazd betonowy jest łatwy w pielęgnacji i trwały.

Jak planować nawierzchnie w ogrodzie?

To czy nawierzchnia będzie spełniała swoją funkcję, zależy od jej tworzywa, ale nie tylko. Nawet najlepszy materiał nie sprawdzi się wtedy, kiedy ścieżka czy taras będą źle zaplanowane.

Jak powinniśmy komponować więc całe szlaki komunikacyjne w ogrodzie?Jak łączyć ścieżki z tarasami, podjazdami?

Przede wszystkim planując ścieżki, starajmy się prowadzić je w taki sposób, aby jak najkrótsza drogą prowadziły do celu. Planujemy ścieżkę od furtki do domu - wyznaczamy ją tak, aby szybko doprowadza naszych gości do drzwi. Oczywiście możemy zafundować im spacer po naszym ogrodzie - ale w tym celu wyznaczamy drugą ścieżkę, która będzie pełniła właśnie taką funkcję.

Płyta betonowa będzie doskonała w nowoczesnych ogrodach, oferta Artcorestudio

Planując taras, często popełniamy błąd, lokalizując wejście i zejście z niego. Nie przemyślimy dokładnie gdzie powinny znajdować się szlaki komunikacyjne, co skutkuje powstawaniem przedeptów. Skracamy sobie drogę do warzywnika w czasie ucztowania na tarasie, kiedy potrzeba nam szybko świeżych ziół, czy też przeskakujemy nasadzenia przy tarasie, kiedy spieszymy się do gości w ogrodzie, bo zejście z tarasu jest z drugiej strony.

Kształt ścieżek, tarasów, czy podjazdu powinien również pasować do domu i jego charakteru. Jeżeli nasz dom jest prostą bryłą, bez łuków i okręgów, to nienaturalne będzie planowanie ścieżek właśnie w tym kształcie. Lepiej jest zdecydować się wtedy na geometryczne rozwiązania, proste .

Ścieżka żwirowa otoczona gęstą roślinnością, prezentuje się okazale.

Planując nawierzchnie starajmy się unikać kątów ostrych, czy wąskich pasm, które pozostają pomiędzy ścieżką, a rabatą, domem, ogrodzeniem. Będzie nam trudno pielęgnować ten kawałek - kosząc trawę,czy wykonując inne prace. Warto rozrysować sobie na kartce nasze plany nawierzchni i skontrolować, czy nie pojawiają się takie miejsca. Lepiej jest wtedy zmienić kształt ścieżki, albo lekko ją poszerzyć.

Podczas wykonywania nawierzchni, zwróćmy uwagę, aby krawężnik nie utrudniał nam koszenia trawy. Często przy koszeniu trawnika, musimy ręcznie obcinać wyższe źdźbła, pozostawione przy nawierzchniach. Jeżeli poziom nawierzchni będzie równy z poziomem trawnika, będzie można swobodnie wjechać na nią jednym kółkiem kosiarki i wykosić również to miejsce.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(11)

PawełPaweł

0 0

Ten drewniany domek prezentuje się fantastycznie!! 14:01, 26.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

IgorIgor

0 0

Im bardziej naturalna nawierzchnia, tym lepiej! 10:42, 21.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

IrasIras

0 0

Co kto lubi ;> wolność Tomku w swoim domku ;P 14:00, 27.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KarolinaKarolina

0 0

W ogrodzie tylko kostka brukowa, nic innego do mnie nie przemawia, żeby faktycznie to było na lata 13:45, 03.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AgataAgata

0 0

Pomysł z zasadzeniem brzóz bardzo mi się podoba. Taki prosty i fajny 09:39, 06.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DagmaDagma

0 0

Porady naprawdę godne uwagi - warto przeczytać? 08:53, 01.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JuliaJulia

0 0

Mi się podobają ścieżki z kamienia naturalnego. Prezentują się rewelacyjnie! 08:25, 26.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

erkelerkel

0 0

Odpowiednia nawierzchnia do ogrody to ważna rzecz. My postawiliśmy na naturalne kruszywo, polecam poczytać https://www.skleptechniart.pl/blog/poradnik-zrob-to-sam/nawierzchnia-do-ogrodu-zaplanuj-swoj-ogrod-na-wiosne, zamawialiśmy w tej firmie i ścieżki idealnie zwieńczyły ogród. 16:51, 24.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KasiaKasia

0 0

Warto przeczytać ten poradnik, ja już mam plan na tą wiosnę :) 13:07, 04.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Karola Karola

0 0

Szkoda, że nie widziałam tego artykułu prędzej... Mój ogród jest teraz pełen wydeptanych ścieżek na trawniku 09:05, 20.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WandaWanda

0 0

Super wpis! Wszystko mi się przyda! 09:45, 24.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%