Zamknij

Aparat ortodontyczny – dlaczego warto się na niego zdecydować?

00:28, 01.08.2022 . Aktualizacja: 14:08, 01.08.2022
Skomentuj

Równe zęby i piękny uśmiech są naszą wizytówką. Coraz więcej osób, w tym dorosłych podejmuje się procesu skorygowania niedoskonałości swojego uzębienia zakładając aparat ortodontyczny. To rozwiązanie daje gwarancję poprawy wyglądu, a także stanu zdrowia naszej jamy ustnej. Jednak nie ma co ukrywać, że jest to proces długi oraz kosztowny. Mimo wszystko, zalet wynikających z podjęcia tej decyzji jest zdecydowanie więcej niż wad. Dlaczego warto się zdecydować na aparat na zęby?

Aparat ortodontyczny – jak działa i jak długo trzeba go nosić?

Aparat ortodontyczny założony na zęby wywiera nacisk na partie zębów, w wyniku czego dochodzi do ich przemieszczenia w obrębie szczęki. Celem jest przywrócenie fizjologicznego zwarcia między szczęką i żuchwą oraz prawidłowego ustawienia zębów w łuku zębowym. Działanie aparatu trwa nieustannie, przez całą dobę, dzięki czemu leczenie jest bardziej efektywne. Z uwagi na procesy zanikania i nawarstwiania tkanki kostnej w szczęce, proces prostowania zębów może trwać nawet 2-3 lata. Leczenie ortodontyczne wymaga od pacjenta dostosowania się do nowej sytuacji i bezwzględnego przestrzegania higieny jamy ustnej i pewnych zasad użytkowania aparatu, o których poinformuje lekarz ortodonta. Na początku noszenie aparatu sprawia pewien dyskomfort, jednak organizm szybko się do niego przystosowuje, przez co po kilku dniach lub tygodniach jest on praktycznie niewyczuwalny.

Poprawa wyglądu i samopoczucia

Jednym z celów, a później efektem noszenia aparatu ortodontycznego, jest poprawa estetyki uśmiechu – na tym najczęściej zależy pacjentom. Efekt prostych zębów zwiększa otwarcie na kontakty towarzyskie – sprawia, że bez skrępowania rozmawiamy i uśmiechamy się. Ma również pozytywny wpływ na samopoczucie i zwiększa pewność siebie.

Aspekt zdrowotny

Leczenie wad zgryzu to nie tylko troska o piękny wygląd. Krzywe zęby często nie mogą dokładnie rozdrabniać pokarmu, co może przekładać się na późniejsze problemy z układem pokarmowym, czy też na gorsze wchłanianie składników odżywczych z pożywienia. Co więcej, nieprawidłowa budowa łuków zębowych może powodować dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego, migreny, bóle kręgosłupa itp. Korekta układu zębów może mieć pozytywny wpływ na zdrowie nie tylko obecnie, ale też w dalekiej przyszłości.

Wsparcie w leczeniu logopedycznym

Aparat ortodontyczny to także olbrzymie wsparcie w leczeniu logopedycznym. Osoby, które mają wadę wymowy, często mają też wadę zgryzu. Po jej skorygowaniu, znika seplenienie czy niewłaściwe układanie mięśni wargowo-zębowych przy wymawianiu kolejnych głosek.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%