Zamknij

Jak napisać list motywacyjny? Praktyczny poradnik i kilka cennych wskazówek

08:14, 15.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:15, 15.06.2022

Jeśli podczas rekrutacji na wolne stanowisko pracy wymagane jest napisanie listu motywacyjnego, nie należy pomijać tego kroku. Gdyby pracodawca lub rekruter nie brał pod uwagę tego dokumentu aplikacyjnego, poprosiłby jedynie o CV. List motywacyjny należy zatem potraktować jako dodatkową okazję do wyróżnienia się i pozostawienia korzystnego wrażenia dotyczącego kandydatury na pożądany wakat.

Wzory listów motywacyjnych dostępne w sieci.

Przed przystąpieniem do pisania listu, warto odnaleźć przykład listu motywacyjnego na jednej ze stron www o tematyce związanej z HR czy pokrewnej. Nie należy robić tego, aby móc skopiować treść zmieniając tylko dane osobowe, ale aby zaznajomić się z układem listu, upewnić się gdzie dokładnie powinien znajdować się akapit z danymi adresata lub podejrzeć dobre praktyki związane z formatowaniem. Wzory listów motywacyjnych mają pomóc kandydatowi z formą listu motywacyjnego, jednak treść musi być całkowicie autorska. Spersonalizowane akapity bez generycznych, schematycznych fraz o "niczym" to najważniejszy element, często decydujący o przyjęciu lub odrzuceniu aplikacji.

Poprawne zaadresowanie listu.

Nierzadko skupiając się na oryginalnej treści i próbując ubrać list motywacyjny w fantazyjną formę, kandydaci zapominają lub nie skupiają się na absolutnych podstawach. Jednak nawet najbardziej finezyjnie opisana motywacja do pracy, nie zatrze kiepskiego wrażenia, jakie wywołuje literówka w nazwie firmy, błędny adres albo pomyłka w nazwisku decydenta. Kandydat, który myli się w podstawowych kwestiach, zawartych najczęściej w samym ogłoszeniu, daje sygnał rekruterom o braku staranności i niedbalstwie. Autor listu motywacyjnego musi wiedzieć do kogo kieruje swoją wiadomość.

Z czego składa się dobry list motywacyjny?

List motywacyjny to nic innego, jak wiadomość do ogłoszeniodawcy, że kandydat zapoznał się z jego ofertą, wraz z opisem dlaczego postanowił aplikować i co (albo raczej kogo) zyska firma rozpatrując aplikację pozytywnie.

Wstęp powinien zawierać informację o miejscu znalezienia oferty pracy przez kandydata. Następnie, jak wskazuje nazwa dokumentu, należy opisać motywację:

  • kandydata, tj. dlaczego ubiega się on właśnie o ten konkretny wakat,
  • firmy, czyli dlaczego powinna zatrudnić autora listu.

Opis dotyczący wyboru przez osobę ubiegającą się o pracę właśnie tej, konkretnej firmy, to dobre miejsce na popisanie się wiedzą o docelowej placówce zatrudnienia. Warto dobrze się przygotować do tego akapitu i zaskoczyć rekruterów wiedzą na temat misji, historii czy dobrych praktyk potencjalnego przyszłego pracodawcy.

Tworząc treść mówiącą o korzyściach dla zatrudniającego, płynących z wyboru autora listu, nie należy powielać informacji zawartych w CV tylko rozwinąć je lub wzbogacić. Nie powinno się również opisywać jedynie zalet, ale do każdej z nich dopisać przykłady z życia zawodowego, które ją potwierdzają.

 Po zastosowaniu zawartych tu wskazówek, każdy może stworzyć poprawny list motywacyjny. I choć zatrudnienie kandydata jest wypadkową wielu składowych, dobry list motywacyjny to zdecydowanie jedna z nich.

W serwisie CVninja znajdziesz list motywacyjny sprzedawcy, list motywacyjny przedstawiciela handlowego oraz listy motywacyjne wielu innych, popularnych zawodów.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%