Zamknij

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień – na co zwrócić uwagę

09:36, 10.05.2022 . Aktualizacja: 09:38, 10.05.2022
Skomentuj

Ośrodki leczenia uzależnień często traktuje się jako ostateczność. Wiążą się z negatywnymi emocjami: strachem przed zmianą i dyskomfortem z powodu znaleziona się w obcym miejscu. Zazwyczaj osoba uzależniona trafia do niego pod presją otoczenia – rodziny i przyjaciół. Jednak w rzeczywistości prywatne ośrodki leczenia uzależnień to często przyjazne miejsca, gdzie można nie tylko wyleczyć uzależnienie, ale też przy okazji wypocząć. Ważne jednak, by wybrać odpowiednie miejsce, gdzie zapewniana pomoc będzie na najwyższym poziomie. Jakie cechy musi mieć dobry prywatny ośrodek leczenia uzależnień?

Poszukiwanie odpowiedniego prywatnego ośrodka uzależnień może nie być łatwym zadaniem. Takich podmiotów jest sporo, a nie wszystkie z nich udzielają wyczerpujących informacji. Warto zacząć od sprawdzenia, czy ośrodek, który masz na oku, jest zapisany w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą. Dzięki temu upewnisz się co do legalności ośrodka. Następnie możesz przejść do bardziej szczegółowego sprawdzenia placówki.

Cechy dobrego prywatnego ośrodka leczenia uzależnień

Dobry ośrodek leczenia uzależnień nie tylko musi być legalny, ale też mieć cechy, które zapewnią udane leczenie. Przede wszystkim są to:

  • wykwalifikowany personel – certyfikowania terapeuci, psychologowie, lekarze i pielęgniarki;
  • odpowiedni program leczenia – dostosowany do rodzaju uzależnienia;
  • czas trwania leczenia – dostosowany do indywidualnego przypadku;
  • możliwość detoksykacji – bezpośrednio w ośrodku lub w zewnętrznej klinice;
  • wyżywienie – dostosowane do osób zmagających się z uzależnieniem;
  • wielkość grup terapeutycznych – zakłada się, że optymalna ich wielkość to 10 –12 osób;
  • uczciwa cena – to trudny element tej układanki, ponieważ niska cena oznacza też często niską jakość. Warto postawić na taką placówkę, która oferuje optymalny stosunek ceny do jakości.

Tylko ośrodek leczenia uzależnień, który spełnia wszystkie powyższe, cechy powinien być brany pod uwagę. Obecnie podmioty te mocno się skomercjalizowały, a więc istnieje pomiędzy nimi spora konkurencja. Warto wybrać taki ośrodek, który nastawiony jest przede wszystkim na pomoc klientom, a nie zarobek.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze prywatnego ośrodka uzależnień?

Znalazłeś już ośrodek leczenia uzależnień, który ma wszystkie powyższe cechy? To jeszcze nie koniec poszukiwań odpowiedniego miejsca, ponieważ warto jeszcze zasięgnąć opinii pacjentów, którzy w nim przebywali. Najlepiej oczywiście, jeśli zna się jednego z nich osobiście. Nie każdy jednak ma możliwość rozmowy twarzą w twarz z osobą, przebywającą wcześniej ośrodku. Na szczęście istnieją też alternatywne sposoby na zasięgnięcie opinii.

W dobie internetu nie ma nic prostszego. Wystarczy sprawdzić oceny i komentarze na temat ośrodka w Google Maps i Facebooku. Przekrój ocen pozwoli Ci na upewnienie się, że ośrodek jest odpowiednim miejscem. Pacjenci często umieszczają swoje opinie na temat:

  • personelu ośrodka,
  • otoczenia placówki,
  • atmosfery w niej panującej,
  • możliwości spędzania czasu wolnego w ośrodku,
  • wyżywienia.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o prywatnych ośrodkach terapii uzależnień?

Większość ośrodków leczenia uzależnień skupi się na alkoholizmie, ponieważ jest to najpowszechniejsze uzależnienie w Polsce. Narkomania to również poważny problem, ale wyspecjalizowanych w leczeniu jej ośrodków jest mniej. Trzeba zwracać uwagę, aby osoba uzależniona trafiła do ośrodka, który specjalizuje się dokładnie w jej formie uzależnienia. Niektóre z tych placówek posiadają różne specjalizacje w jednym ośrodku. Wykonywane są tam terapie:

  • alkoholowe,
  • narkomanii,
  • lekomanii
  • i hazardu.

Prywatne ośrodki leczenia uzależnień czasami kojarzą się z więzieniami. Jest to dość krzywdzący stereotyp. Obecnie dobre placówki przypominają bardziej ośrodki wypoczynkowe, w których leczenie uzależnień odbywa się niemalże „mimochodem”. Osoby uzależnione mogą traktować pobyt w ośrodku prawie jak urlop, podczas którego pozbędą się swojego zbędnego nałogu. Z drugiej strony, trzeba pamiętać, że pobyt w prywatnym ośrodku terapii uzależnień to nie wczasy. Ich klienci oczekują pełnego zaangażowania personelu, ale działa to też w drugą stronę. Pacjenci również powinni być zaangażowani w walkę ze swoim problemem, bo tylko w ten sposób osiągną oczekiwane wyzwolenie od nałogu.

Wybór prywatnego ośrodka leczenia uzależnień – podsumowanie

Wybierając prywatny ośrodek leczenia uzależnień dla siebie lub dla bliskiej osoby, trzeba zwrócić uwagę na wiele jego cech. Ważny jest przede wszystkim wykwalifikowany personel i odpowiedni standard pobytu. Decyzja o jego wyborze powinna być indywidualna i dostosowana do potrzeb pacjenta. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na zaufane miejsca, w których wyzwolenie od nałogu osiągnęło już wiele osób. 

W przygotowaniu artykułu pomógł Waldemar Wantoch-Rekowski z Prywatnego Ośrodka leczenia uzależnień WANT - https://uzaleznienia-terapia.pl/.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%