Zamknij

Kontuzje zginaczy stawu kolanowego - diagnostyka i leczenie

22:48, 03.05.2022 . Aktualizacja: 22:48, 03.05.2022
Skomentuj

Za zginanie stawu kolanowego odpowiadają mięśnie zlokalizowane po tylnej stronie uda. Mięśnie zginaczy kończyny dolnej obejmują mięśnie odpowiadające za zgięcia w stawie biodrowym, stawie kolanowym i skokowo-goleniowym. Zginacze stawu kolanowego to: mięsień dwugłowy uda, mięsień półbłoniasty i mięsień półścięgnisty. Działają jak mięśnie dwustawowe, czyli zginacze stawu kolanowego i prostowniki stawu biodrowego. Przyczepione są do guza kulszowego w miednicy, a z drugiej strony do kości strzałkowej i piszczelowej. Najczęściej uszkodzeniu ulega przyczep zginaczy do miednicy. Kontuzje i urazy zginaczy kolana dotyczą przede wszystkim sportowców. Grupa ryzyka obejmuje uprawiających dyscypliny związane z bieganiem, nagłymi przyśpieszeniami i częstymi zmianami kierunku (sprinty, piłka nożna itp.). Kontuzja najczęściej dotyka piłkarzy. Powstaje w momencie nagłego przyśpieszenia przy zgięciu w stawie biodrowym (pochyleniu do przodu), połączonego z równoczesnym zablokowanym wyprostem kolana.

Przyczyny i objawy kontuzji zginaczy stawu kolanowego.

Uszkodzeniom sprzyja brak elastyczności mięśni, niedostateczny stopień rozciągnięcia mięśni i dysproporcja między siłą mięśni przedniej strony uda w stosunku do mięśni tylnej strony uda. Bezpośrednimi czynnikami sprzyjającymi urazom zginaczy stawu kolanowego są: przemęczenie mięśni spowodowane przetrenowaniem, niedostateczny stopień rozciągnięcia mięśni, niedostateczna rozgrzewka przed wysiłkiem, niewłaściwa regeneracja i nieodpowiednia dieta. Główną przyczyną są zbyt duże siły działające na mięśnie, połączone z dysproporcją siły mięśnia czworogłowego i mięśni zginaczy. Uszkodzenia zginaczy uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie i kontynuację aktywności fizycznej. Najczęstsze  objawy kontuzji to: nagły, ostry ból poniżej pośladka nasilający się podczas obciążenia kończyny, możliwe są obrzęki i zsinienie okolicy bolesnej, wynikające z krwawienia wewnętrznego, przy poważniejszych urazach możliwa jest wyczuwalna palpacyjnie przerwa w ciągłości mięśnia. Upośledzenie funkcji kończyny utrudnia chodzenie, siadanie oraz aktywność fizyczną.

Diagnostyka i leczenie kontuzji zginaczy stawu kolanowego

Diagnoza opiera się na przeprowadzonym wywiadzie, badaniu palpacyjnym i testach funkcjonalnych mięśni zginających staw kolanowy. Badania obrazowe RTG, USG a w razie konieczności RM, pomagają wykryć rozległość urazu i obecność krwiaka wewnątrz mięśnia. Leczenie uzależnione jest od stopnia uszkodzenia mięśni. W przypadku urazu niewielkiego zalecany jest odpoczynek, przeciwbólowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne stosowanie okładów z lodu. Jeśli jednak przyczep mięśniowy jest oderwany, niezbędny jest zabieg operacyjny, który można wykonać w Carolina Medical Center.  W trakcie zabiegu oderwany mięsień jest wszywany w miejsce, z którego został wyrwany. Po zabiegu pacjent używa stabilizatora uniemożliwiającego wyprostowanie kolana przez okres 3 tygodni. Po kontroli USG pacjent zaczyna stopniowo prostować kolano i obciążać kończynę. Od szóstego tygodnia może rozpocząć wykonywanie niewielkich ćwiczeń siłowych. Powrót do pełnej sprawności fizycznej zajmuje pół roku.

 

https://carolina.pl/klinika-ortopedii-i-traumatologii/kolano/uszkodzenie-zginaczy-kolana/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%