Zamknij

Druk książek – krok po kroku

20:09, 28.04.2022 . Aktualizacja: 20:09, 28.04.2022
Skomentuj

Napisałeś książkę i chcesz ją wydać własnym sumptem? Świetnie! Będziesz potrzebował doskonałej drukarni, która zajmie się drukiem twojej pracy – ale jak znaleźć najlepszą? Jakie są pewne rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze drukarni w ogóle? Jakie potrzeby muszą być zawsze na pierwszym miejscu w każdym procesie produkcji. Poznaj kroki, które każdy początkujący autor może przeoczyć, a które mogą go później wiele kosztować.

Przygotowanie książki do druku

Zanim zdecydujemy się na druk książek, musimy odpowiednio przygotować naszą publikację, a stoi za tym kilka istotnych zadań.

Praca z tekstem

Przygotowanie tekstu to proces upewniania się, że tekst jest dobrze napisany i łatwo się go czyta. Można to zrobić na wiele różnych sposobów, ale wszystko zaczyna się od redakcji i korekty, a następnie poprawnego formatowania, które obejmuje wybór odpowiedniego kroju i stopnia pisma, ponieważ przy przygotowywaniu książek nie ma marginesu na błędy! 

Grafiki i okładka

Musimy również zlecić lub zaprojektować wszelkie grafiki, okładkę, wybrać tytuł. To bardzo ważne, gdyż często książka jest po tym oceniana. Powinna być estetyczna i czytelna.

Wybór szczegółów

Wybór papieru również ma znaczenie, ponieważ na niektórych papierach farba drukarska będzie widoczna lepiej niż na innych, więc warto zapytać o te opcje przed podjęciem decyzji – zwłaszcza jeśli koszty druku mogą ulec zmianie ze względu na preferencje. 

Format

Istnieją różne formaty książek. Można je drukować na większych arkuszach, które następnie zostaną przycięte do pożądanego rozmiaru i kształtu; jest to stosunkowo bezpieczny wybór. Jeśli preferowany format nie jest standardowy, musisz się liczyć z dodatkowymi kosztami.

Co musisz wiedzieć o drukowaniu książek?

Masz wiele opcji, gdy przychodzi czas na drukowanie książki. Dwie najpopularniejsze metody to druk cyfrowy i offsetowy, przy czym jedna z nich jest tańsza od drugiej pod względem kosztu za wydrukowaną stronę. Druk cyfrowy może wydawać się lepszym rozwiązaniem, ponieważ nie wymaga specjalistycznego sprzętu, ale w takim przypadku nie ma też większej kontroli nad jakością – wszystko załatwi oprogramowanie, które dostarczy ktoś inny! Z kolei artysta może skorzystać z druku offsetowego, który daje mu dużo większą swobodę twórczą, a jednocześnie pozwala uzyskać wysokiej jakości rezultaty.

Przygotowanie książki do druku to sztuka, która wymaga finezji. Najważniejszą rzeczą, na której należy się skupić w pierwszej kolejności, przed czymkolwiek innym, w tym treścią i formatowaniem grafiki czy zdjęć, jest jasna komunikacja.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%