Zamknij

Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna? Która jest lepsza?

13:39, 27.08.2021 A.N Aktualizacja: 13:41, 27.08.2021
Skomentuj

Wentylacja odpowiada za usuwanie z domu zanieczyszczonego powietrza oraz doprowadzanie świeżego. Realizowana jest ona na dwa sposoby. Wentylacja grawitacyjna oraz mechaniczna znacząco się od siebie różnią. Która z nich jest lepsza i korzystniejsza dla domu oraz jego mieszkańców?

Dostęp do świeżego powietrza w domu jest bardzo ważny. Stałe przebywanie w otoczeniu zanieczyszczeń prowadzi do zmęczenia, senności, a także chorób. Brudne powietrze, czyli zawierające wirusy oraz bakterie ma także wysoki poziom wilgoci. Wywołuje ona powstawanie grzybów i pleśni na ścianach. To również niebezpieczeństwo dla budynku oraz ludzi. Sprawna wentylacja powinna radzić sobie w takich sytuacjach. Przekonajmy się zatem, jakie rozwiązanie będzie najlepsze.

Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna?

Świeże powietrze jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Żeby było ono dostępne w domu, konieczne jest zastosowanie wentylacji. Do dyspozycji mamy dwie możliwości: jedną tradycyjną i drugą nowoczesną.

Wentylacja grawitacyjna

Najpowszechniej stosowana przez wiele lat była wentylacja grawitacyjna. Wymaga ona różnicy temperatur oraz ciśnień pomiędzy budynkiem a powietrzem znajdującym się poza nim. Oznacza to, że latem, kiedy w domu i na dworze jest bardzo ciepło, wentylacja grawitacyjna w ogóle nie działa.

Wentylacja grawitacyjna wykorzystuje system kanałów oraz kratek, aby odprowadzać z budynku zużyte powietrze. Często się zdarza, że są one zapchane przez brud i kurz. Wtedy też nie działają one według założeń. Oznacza to, że w domu nadal znajduje się mnóstwo zużytego powietrza, które powoduje wilgoć i złe samopoczucie. Wydajność takiego rozwiązania jest więc na bardzo niskim poziomie.

Ponadto rozwiązanie grawitacyjne wymaga otwierania okien, a także drzwi, aby do domu trafiało świeże powietrze.  Dostarczane jest ono ze wszystkimi wirusami i bakteriami, jakie się w nim znajdują. Oznacza to, że czystość takiego powietrza pozostawia wiele do życzenia. Na tę kwestię szczególną uwagę zwracają alergicy. Jeśli zamkniemy okna, konieczne jest ich rozszczelnianie, czyli udział człowieka jest niezbędny, aby do domu w ogóle trafiało świeże powietrze. Czasami jednak o tym zapominamy i “dusimy się” w wilgoci i zanieczyszczeniach.

Wentylacja mechaniczna

Nowoczesnym rozwiązaniem jest za to wentylacja mechaniczna. Wykorzystuje ona system kanałów doprowadzających oraz odprowadzających powietrze, a także rekuperator z odzyskiem ciepła. Może on działać automatycznie przez cały czas, więc udział człowieka jest niepotrzebny. Czas na otwieranie wszystkich okien w domu, aby trafiało do niego świeże powietrze, można poświęcić na coś innego.

Rekuperacja zapewnia stały dostęp do świeżego powietrza w domu. Jest ono czyste, a więc pozbawione groźnych wirusów i bakterii. Co ważne, wentylacja mechaniczna jest sprawdzonym sposobem na eliminowanie wilgoci w domu.

Powietrze, które trafia do budynku, jest dodatkowo ogrzewane w wymienniku ciepła. Rekuperator oraz towarzyszące mu kanały doprowadzają je do wszystkich pomieszczeń w domu. Dzięki temu nie powstają straty ciepła, które przekładają się na koszty związane z zakupem paliwa grzewczego oraz jego zużyciem. Rekuperacja pozwala na oszczędności w tym zakresie.

Podsumowanie

Wentylacja grawitacyjna, mimo iż obecna w starszych budynkach, bardzo często się nie sprawdza. Dlatego też w nowych domach stosuje się głównie rekuperację z odzyskiem ciepła. Wentylacja mechaniczna jest wydajniejsza i zapewnia ciągły dostęp do świeżego i czystego powietrza w domu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%