Zamknij

Jak działa komornik?

20:13, 13.11.2022 . Aktualizacja: 20:16, 13.11.2022
Skomentuj

To jedna z bardziej wymagających pod względem psychicznym i emocjonalnym profesji... Komornik sądowy, bo o nim właśnie mowa, niewątpliwie musi być obdarzony konkretnymi predyspozycjami zawodowymi, bo i obszar jego działania jest specyficzny. Czym dokładnie zajmuje się komornik? Gdańsk to duże miasto, więc i nasycenie rynku jest spore. W każdym przypadku jednak zakres podejmowanych czynności jest podobny. Intuicyjnie każdy z nas ma świadomość, na czym te kompetencje polegają. Warto jednak rozstrzygnąć to dokładnie.

1. Komornik sądowy - wymagania formalne

2. Czym zajmuje się komornik sądowy?

3. Czynności terenowe komornika

Śmiało możemy stwierdzić, że jeśli chodzi o postrzeganie tej szczególnej profesji, jaką jest komornik Gdańsk nie różni się od innych miejscowości. Postrzeganie profesji wynika z faktu, że wykonywanie orzeczeń sądowych oznacza daleko idącą ingerencję w życie dłużnika, a samo postępowanie egzekucyjne często bywa konsekwencję życiowych tragedii.

Komornik sądowy - wymagania formalne

Kto może zostać komornikiem? Podstawę wykonywania tego zawodu stanowi odpowiednie wykształcenie. Konieczne są zatem studia wyższe, prawnicze lub administracyjne, a następnie odbycie obowiązkowej aplikacji. Dodatkowo trzeba spełnić kilka dodatkowych, dość oczywistych wymagań. To między innymi niekaralność czy pełna zdolność do czynności prawnych.

Czym zajmuje się komornik sądowy?

Na czym polega praca, o której mówimy? Komornik jest funkcjonariuszem publicznym działającym przy sądzie rejonowym - w przypadku Gdańska będzie to więc komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym Gdańsk Północ lub Gdańsk Południe w Gdańsku. Informacje na temat właściwości terenowej znajdziesz na https://komornikgdanskpolnoc.pl/wlasciwosc/.

Jego kompetencje i zadania regulują przepisy prawa, w tym Kodeks Postępowania Cywilnego oraz Ustawa o komornikach sądowych i egzekucji. Przykłady pism znajdziesz na https://komornikgdanskpolnoc.pl/wzory-pism/.

Podstawowym zadaniem komornika jest, rzecz jasna, zaangażowanie w postępowaniu egzekucyjnym: począwszy od przygotowania dokumentów potrzebnych do postępowania sądowego, w tym ustalenie stanu faktycznego i poszukiwanie informacji o dłużniku, przez zawiadomienia sądowe, aż po dalsze działania, do których zalicza się między innymi zabezpieczenie roszczeń.

Komornik na prawo zająć:

  • ruchomości
  • nieruchomości (pod warunkiem złożenia pisemnego wniosku przez wierzyciela),
  • wynagrodzenie za pracę,
  • środki zgromadzone na rachunku bankowym,
  • wierzytelności i inne prawa majątkowe,

Działania komornicze szczegółowo reguluje szereg ustaw i rozporządzeń.

Czynności terenowe komornika

Komornik działa również w terenie. Wielu dłużników ucieka bowiem przed problemami: nie odbierają telefonów czy ignorują wezwania. Sprawia to, że komornik próbuje odszukać dłużnika fizycznie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%