Zamknij

Czy jakość smaru ma wpływ na pracę maszyny?

14:56, 09.11.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:56, 09.11.2022

Trudno w ogóle wyobrazić sobie stabilną i bezawaryjną pracę jakiejkolwiek maszyny bez regularnego smarowania jej podzespołów. Wątpliwości nie pozostawia też to, że w tym celu należy używać dobrych, markowych środków. Ale to nie wszystko – okazuje się, że duże znaczenie ma także sposób przechowywania smarów. O prawidłowej eksploatacji urządzeń i smarów przeczytasz w dalszej części tego artykułu.

Jak smar wpływa na pracę maszyny?

Przy wyborze smaru do maszyny powinniśmy kierować się jej konstrukcją oraz przeznaczeniem. Np. dla urządzeń skrawających CNC istotne jest dobranie smaru, który będzie odpowiednio wytwarzał siłę zacisku i pasował do węży oraz uszczelek, zapobiegając niekontrolowanym wyciekom. Wszystko po to, aby zrealizować założenia procesu cięcia sterowanego komputerowo, czyli zapewnić precyzję i wysoką powtarzalność detali. To dlatego korzysta się z dwóch rodzajów środków – do obróbki metali lub chłodziwa, a także do wspomagania wewnętrznych komponentów. Dobre smary JCB nie tylko w tych, ale też w innych maszynach wpływają na przebieg procesów, efekty i wreszcie mają znaczenie dla żywotności urządzenia.

Złej jakości smary szybko ulegają degradacji, zatem będziesz musiał częściej je wymieniać, a to powoduje zwiększenie wydatków. Rozkładające się substancje w wyniku utleniania smaru wpływają na zatykanie filtrów maszyn, a stąd już tylko jeden krok do awarii. Na szybsze niszczenie i zużywanie preparatu wpływ ma także wysoka temperatura, a właściwie przekroczenie punktu stabilności temperaturowej. Dlatego tak istotne jest, aby smar pasował zarówno do maszyny, jak i środowiska, w jakim ona pracuje.

Nie tylko rodzaj smaru, ale też sposób jego przechowywania

Wybrałeś markowy, idealnie dopasowany do maszyny smar. A czy wiesz, że równie ważne jak jego jakość jest prawidłowe przechowywanie? Wskazówki dotyczące tego, jak również pozostałe wskazówki bezpieczeństwa znajdziesz w Karcie Charakterystyki Produktu, czyli MSDS (Material Safety Date Sheet) klasyfikującej dany produkt. W przypadku olejów i smarów pojawiają się tu takie informacje jak maksymalny okres przechowywania otwartego opakowania oleju czy smaru. Wreszcie samo opakowanie, które w tym przypadku nie jest wyłącznie nośnikiem reklamy, ale też pełni funkcję ochronną. Zabezpiecza zawartość przed kontaktem z tlenem, wilgocią czy kurzem. To ważne, bo zanieczyszczenie smaru opiłkami sprawi, że będą one działały na części maszyn nie jak smarowidło, lecz… papier ścierny.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%