Zamknij

Jak napisać profesjonalne CV?

09:16, 12.09.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:16, 12.09.2022

Przy zmianie pracodawcy, a także w trakcie szukania pierwszej pracy, konieczne będzie napisanie curriculum vitae, inaczej CV - co to znaczy? Jest to dokument, którym potwierdzamy nasze doświadczenie zawodowe oraz umiejętności oraz zainteresowania. W CV należy wpisać więc doświadczenie zawodowe, odbyte kursy, skończone studia i praktyki zawodowe. Jak napisać CV, by rekruter zwrócił na nas uwagę?

Jak napisać CV, by było przejrzyste?

W CV bardzo ważna jest przejrzystość wszystkich informacji. Jak napisać CV, by było czytelne i schludne? Najważniejszym elementem będzie podział informacji na kategorie:

  1. Dane osobowe oraz kontaktowe.
  2. Edukacja - szkolenia, szkoły wyższe, studia podyplomowe, kursy.
  3. Znajomość języków obcych.
  4. Profil zawodowy - to miejsce, w którym możemy krótko opisać siebie oraz umotywować swoją kandydaturę na wybrane stanowisko.
  5. Staż zawodowy - doświadczenie zawodowe, ułożone chronologicznie.
  6. Umiejętności - najlepiej podzielić je na umiejętności twarde, czyli m.in. uprawnienia oraz umiejętności miękkie, związane z kooperacją z innymi pracownikami.
  7. Zainteresowania.

Należy pamiętać, że wszystkie zawarte w CV informacje muszą być prawdziwe. Ważny jest również sposób, w jaki piszemy o byłych pracodawcach. Powinniśmy unikać stwierdzeń, że dawne stanowisko pracy niczego nas nie nauczyło. Nawet, jeśli była to praca nie wymagająca wielu umiejętności, warto podkreślić, że wniosła dużo do naszego doświadczenia zawodowego. Szczerość jest ważna, jednak rekruterzy źle oceniają osoby, które narzekały na swoich byłych pracodawców. 

W umiejętnościach należy dodać wszystkie uprawnienia oraz kursy, które pozwoliły nam np. na swobodne posługiwanie się programami graficznymi lub pakietem Microsoft Office. Tu warto również wspomnieć o prawie jazdy kat. B (jeśli takie posiadamy) oraz innych uprawnieniach do prowadzenia pojazdów, w tym np. wózków widłowych. 

W zainteresowaniach należy umieścić nasze pasje oraz rzeczy, którymi się interesujemy. Warto zajrzeć do artykułu, który podpowie, jakie zainteresowania są mile widziane przez rekruterów: https://bananacv.com/blog/jakie-zainteresowania-wpisac-do-cv Należy jednak wpisać wszystkie te pasje, którymi faktycznie zajmujemy nasz czas wolny, ponieważ osoba rekrutującą może zapytać nas o hobby.

CV dopasowane do rekrutacji

Każde CV powinno być dopasowane do potrzeb konkretnej rekrutacji. Dzieje się tak, ponieważ na każde stanowisko potrzebne są inne cechy charakteru, umiejętności, a przede wszystkim doświadczenie zawodowe. Ogromnym błędem, jaki popełniają mało doświadczeni pracownicy, jest wpływanie do CV każdej swojej aktywności zawodowej. O ile nie mamy doświadczenia na samym początku drogi zawodowej i możemy wpisać nasze pierwsze miejsca pracy, o tyle z czasem powinniśmy wybierać tylko takie stanowiska pracy, które będą pasowały do naszej przyszłej pracy. Dodatkowo należy uwzględnić wszystkie ważne zadania, które wykonywaliśmy w trakcie pracy, np. segregacja dokumentów, wysyłanie maili, kontakt z klientami, wykonywanie zestawień finansowych itd. Warto rozłożyć informację tak, by po każdym wypisanym przez nas miejscu pracy znalazła się informacja o umiejętnościach, jakie nabyliśmy. 

Na stanowiskach managerskich oraz dyrektorskich z kolei liczy się nie tylko nasze doświadczenie, ale przede wszystkim skuteczność działania. W CV warto więc pochwalić się wynikami, np. wzrostem sprzedaży lub zwiększeniem obrotów firmy. Operujmy liczbami oraz konkretami, które będziemy mogli udokumentować, np. za pomocą statystyk poprzedniej firmy. Co ważne, należy operować konkretnymi danymi oraz informacjami, jaki wkład własny włożyliśmy w rozwój poprzedniej firmy. 

Kreator CV - dobry sposób na schludne CV

Nie każdy jest obeznany w Microsoft Office lub Photoshopie, by stworzyć elegancki szablon dla CV. Rozwiązaniem jest kreator CV, który pozwoli na szybkie stworzenie cirruculum vitae, bez potrzeby zaznajamiania się z programami graficznymi. Takie CV ładnie się prezentuje, jest czytelne i posiada sekcje, dzięki którym rekruter znacznie szybciej znajdzie interesujące go informacje. W kreatorze wystarczy wpisać wszystkie swoje dane, w tym: imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, dane kontaktowe, a następnie doświadczenie zawodowe i umiejętności. Niektóre CV są przeznaczone do poszczególnych branż. Na przykład CV artystyczne będzie mocniej skupiało się na umiejętnościach miękkich oraz wykonanych projektach artystycznych, a nie na doświadczeniu zawodowym. Cv kreator jest darmowy, co znacznie ułatwia wykonanie profesjonalnego CV dla naszych potrzeb. Generator CV jest również idealny dla tych, którzy będą tworzyć taki dokument po raz pierwszy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%