Zamknij

Jak często należy wykonywać kalibrację alkomatu?

11:23, 09.08.2022 . Aktualizacja: 09:32, 10.08.2022
Skomentuj

Alkomat 

Alkomaty to dość proste urządzenia zarówno pod kątem budowy, jak i obsługi, które są przydatnym narzędziem kierowcy. Alkomaty półprzewodnikowe czy alkomaty elektrochemiczne nie powinny sprawić problemów w obsłudze. Jest to praktycznie bezawaryjny sprzęt, dlatego naprawa alkomatów to stosunkowo rzadki proceder. Jedyne, o czym musisz pamiętać to kalibracja alkomatu. 

Wskazania alkomatu - czy zawsze są miarodajne?

Aby mieć pewność, że wskazania na alkomacie są miarodajne musisz przestrzegać kilku kroków. Przede wszystkim dbaj o kontrolowanie ilości pomiarów. Szczegółowa ilość zależna jest od danego alkomatu i powinna być podana przez producenta, jednak standardowo jest to około 500 pomiarów w przypadku alkomatu elektrochemicznego i około 100-300 pomiarów w przypadku tańszych alkomatów półprzewodnikowych. Wszystko zależy od konkretnego modelu alkomatu kiedy nastąpi konieczność kalibracji. 

Wykonując pomiar nie dokonuj jedynie jednego. Zawsze postaraj się wykonać trzy próby, w odstępach po koło 15 minut. Każdorazowo sprawdź wynik na wyświetlaczu alkomatu. W przypadku kiedy za każdym razem pokazuje on wynik pozytywny, może oznaczać to, że alkohol wciąż znajduje się w Twoim organizmie. W takim przypadku bezpieczniej będzie nie prowadzić samochodu. Przechowuj alkomat w suchym i ciepłym miejscu. Alkomaty posiadają wrażliwe sensory, które mogą ulec zniszczeniu. [obraz_1]

Bezpośrednio przed badaniem postaraj się niczego nie jeść, nie pić i nie palić. Może to zaburzyć wynik pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu. 

 

Jak często należy wykonywać kalibrację alkomatu?

Wiele osób zastanawia się jak często należy kalibrować alkomat. Jego regulacja przeprowadzana jest najczęściej w odstępie 12 miesięcy, jednak niektóre urządzenia mogą wymagać częstszych regulacji. Nie istnieje alkomat niewymagający kalibracji. W każdym urządzeniu są zmienne, które warto raz na jakiś czas sprawdzić. Dopiero wtedy możemy mieć pewność, że korzystamy z wiarygodnego sprzętu. Zmienia się także oprogramowanie alkomatu, dlatego, aby być na bieżąco, należy regularnie oddawać je do serwisu. Kalibracja alkomatów dowodowych przeprowadzana jest ze względu na niezbędną legalizację, jaką muszą one posiadać, jednak domowa kalibracja alkomatu zalecana jest w tym samym celu. 

Kalibracja alkomatu może zostać wykonana wcześniej niż wskazujący na certyfikacie termin, w przypadku kiedy jest on często używany. W takich przypadkach niezbędny będzie proces kalibracji alkomatu wcześniej niż w czasie 12 miesięcy. Jeżeli przeprowadzasz kalibrację alkomatów zgodnie z terminami możesz mieć pewność, że alkomat poda prawidłową ilość alkoholu w wydychanym powietrzu, a uzyskany wynik będzie podstawą do podjęcia odpowiedzialnej decyzji o kierowaniu pojazdem.

 

Gdzie kalibrować alkomat?

Jednym z dłużej działającym sklepem i serwisem alkomatów w Polsce jest Alkopatrol.pl, który swą siedzibę ma w Pabianicach przy ul.Łaskiej 80A, jednak jeśli nie jesteście z Pabianic możecie do nich wysłać alkomat do kalibracji, a po kalibracji serwis Alkopatrol.pl odeśle go do Was za pobraniem. Cena kalibracji alkomatów AlcoFind i Promiler nie jest wygórowana, a cała operacja kalibracji alkomatu trwa około 2 dni, kalibrują oni większość modeli alkomatów dostępnych na rynku. Więcej szczegółów znajdziecie na ich stronie https://alkopatrol.pl w zakładce „Kalibracja alkomatu”. 

 

Serwis alkomatów - kalibracja alkomatu to podstawa

Aby skalibrować alkomat, należy dostarczyć go w miejsce wskazane przez producenta (Alkopatrol.pl, ul.Łaska 80A, 95-200 Pabianice), gdyż cała kalibracja alkomatu odbywa się stacjonarnie i konieczne jest dokonywanie tego przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Nie ma możliwości przeprowadzenia tego zadania serwisowego w trybie zdalnym, jednak alkomat można przesłać do kalibracji, a serwis po kalibracji odeśle go za pobraniem. Na miejscu alkomat podłączany jest pod specjalną aparaturę, która nazywana jest symulatorem BAC. Ma ona na celu przeprowadzenie badania jak po spożyciu alkoholu. Do alkomatu doprowadzane jest powietrze z precyzyjnie określoną zawartością alkoholu. Wynik podany na alkomacie sprawdzany jest z wynikiem, który znajduje się na symulatorze. W przypadku pojawienia się różnic konieczna jest kalibracja alkomatu. Alkomaty mają to do siebie, że po jakimś czasie użytkowania mogą wystąpić różnice. [obraz_2]

 

 

 

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%