Zamknij

Inflacja coraz mocniej przyspiesza – jak chronić oszczędności?

00:35, 01.08.2022 . Aktualizacja: 09:33, 01.08.2022
Skomentuj

Inflacja konsumencka pobiła kolejny rekord i w czerwcu wynosiła już 15,5%. W pesymistycznym scenariuszu, w najbliższych miesiącach możemy spodziewać się wartości zbliżających się do 18-19%. Tak wysokie wskaźniki oznaczają istotny spadek siły nabywczej pieniędzy, dlatego wiele osób szuka możliwości zabezpieczenia zgromadzonego kapitału. Jednym ze sposobów jest inwestycja w złoto. Dlaczego warto rozważyć zakup kruszcu, jak zrobić to bezpiecznie i gdzie się zgłosić?

Metale szlachetne a inflacja

Złoto jest swego rodzaju uniwersalną walutą – jest wszędzie rozpoznawalne i wszędzie uznaje się jego wysoką wartość. Innymi słowy, jego cena jest względnie stała w większości miejsc na świecie. Tego samego nie można powiedzieć o tradycyjnych walutach – ich wartość może obniżyć się niemal z dnia na dzień, np. w związku z wybuchem wojny, czy inflacją, która wymknęła się spod kontroli. Wartość złota wynika wprost z masy kruszcu zawartego w produkcie inwestycyjnym – gdy drożeją ceny towarów i usług, podobnie drożeje złoto. Dlatego właśnie kruszec ten jest dobrym sposobem na zachowanie siły nabywczej pieniędzy w czasie. Nie jest to inwestycja, od której można oczekiwać spektakularnych zysków, pozwoli jednak nie stracić w sytuacji pogorszenia na rynkach. Warto pamiętać jednocześnie, że w krótkich okresach czasu (np. w obrębie roku) ceny złota mogą się wahać, w długiej perspektywie ryzyko takiej inwestycji jest skrajnie niskie.

Inwestowanie w złoto – od czego zacząć?

Trzeba pamiętać, że biżuteria, monety kolekcjonerskie i historyczne nie są złotem inwestycyjnym. Przede wszystkim dlatego, że cena tych produktów nie zależy wprost od zawartego w nich kruszcu, a od innych czynników, np. estetyki wykonania czy faktu, że mamy do czynienia z produktem unikatowym. Złoto inwestycyjne to wszystkie produkty wykonane z kruszcu wysokiej próby (niemal w całości ze złota, bez istotnych domieszek) i to zawartość złota determinuje ich cenę.

Złoto inwestycyjne można kupić w formie sztabek, które są współcześnie dostępne w wielu wariantach w zakresie wagi. Najmniejsze dostępne sztabki ważą 1 g i kosztują w 2022 roku około 300 zł. Pozostałe warianty to między innymi 2 g, 5 g, 10 g, 50 g, 100 g, aż do kilograma. Aby kupić sztabę tej wielkości, należy posiadać 265 000 zł. Dzięki tak dużemu zróżnicowaniu inwestycja w złoto jest dostępna dla każdego, również dla osób początkujących.

Drugą popularną formą inwestowania jest zakup monet bulionowych (inwestycyjnych). Mennice narodowe wielu krajów emitują zwykle swoje flagowe produkty, których awers i rewers nawiązują do najważniejszych symboli narodowych. Rozpoznawalne na całym świecie przykłady to Krugerrand, Kanadyjski Liść Klonowy, Australijski Kangur, Amerykański Bizon, Chińska Panda, czy Wiedeński Filharmonik. Monety bulionowe najczęściej wybijane są w wadze 1 uncji trojańskiej (1 oz), co odpowiada 31,1 g.

Bezpieczny zakup złota inwestycyjnego

Gdzie kupić złoto inwestycyjne? Najlepszym rozwiązaniem jest zgłosić się do profesjonalnego dealera metali szlachetnych, takiego jak na przykład ASCOIN, który umożliwia zakup kruszców w salonie sprzedaży w Warszawie, a także za pośrednictwem sklepu internetowego.Należy jednocześnie unikać zakupu złota z niesprawdzonych źródeł, takich jak aukcje internetowe, czy serwisy agregujące ogłoszenia lokalne. 

Warto wybierać sztabki producentów akredytowanych przez LBMA (Londyńskie Stowarzyszenie Kruszców). Kupując monety, wybierzmy te z renomowanych światowych mennic, które są szeroko rozpoznawalne, a przy tym dobrze zabezpieczone przed fałszerstwem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%