Zamknij

Najczęściej wykonywane zabiegi, czyli o popularnych trendach w medycynie estetycznej i chirurgii plastycznej

11:22, 26.07.2022 | materiał partnera

Ogromny postęp chirurgii i medycyny estetycznej w przeciągu kilkunastu lat sprawił, że stały się one bardzo popularnym sposobem na poprawę naszego wyglądu oraz walkę z kompleksami. Te często skomplikowane dziedziny medycyny są również wsparciem i rozwiązaniem dla osób, które w wyniku wad wrodzonych, chorób lub zdarzeń losowych borykają się z różnorodnymi defektami utrudniającymi codzienne funkcjonowanie. Lista dostępnych zabiegów jest naprawdę długa i pozwala na zmianę wyglądu praktycznie każdego obszaru ciała ludzkiego. Istnieje jednak kilka zabiegów, które od wielu lat zajmują pierwsze miejsca na liście najpopularniejszych. W dzisiejszym artykule wspólne z Kliniką Derm Estetyka w Gdańsku przedstawimy Wam 5 najczęściej wybieranych procedur z zakresu chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej.

Trwałe powiększanie ust

Trwałe powiększanie ust to zabieg pozwalający uzyskać jędrne i kuszące wargi. Istnieje kilka metod postępowania w przypadku tego typu zabiegu i są to:

  • Metoda Gull Wing Lip Lift, czyli trwałe powiększanie ust (warga górna i dolna). Polega ono na nacięciu skóry wzdłuż czerwieni i bieli wargowej, a następnie usunięciu odpowiedniego fragmentu skóry i wywinięciu czerwieni wargowej. Metoda ta pozwala nie tylko powiększyć usta, ale i nadać im pożądany kontur.
  • Metoda Bullhorn Lip Lift, czyli podniesienie wargi górnej za pomocą nacięcia umiejscowionego w zagłębieniu tuż pod nosem, a następnie wycięcie paska skóry z tej okolicy. Jest to metoda przeznaczona głównie dla osób z mała warga górną, ponieważ umożliwia stworzenie tzw. efektu serduszka na wargach.
  • Metoda z użyciem własnego tłuszczu, czyli jedna z popularniejszych metod, która może być stosowana również u osób zmagających się z choroba Hashimoto. Zabieg tego typu polega na pobraniu niewielkiej ilości tkanki tłuszczowej z wybranej okolicy ciała, a następnie jej wstrzykniecie w czerwień wargową.
  • Metoda z użyciem kwasu hialuronowego, czyli jedyna z przedstawionych sposobów powiększenia ust, który ma charakter czasowy. Polega ona na podaniu do warg specjalnego preparatu z kwasu hialuronowego, który pozwala powiększyć wargi na okres od 9 do 12 miesięcy.

Przygotowanie do zabiegu

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu zabiegu powiększenia ust należy sprawdzić swój stan zdrowia. Do tego celu niezbędne jest wykonanie badań laboratoryjnych, takich jak morfologia, INR, APTT, Anty-HCV, Ag-HBS. W przypadku osób chorujących na niedoczynność tarczycy oraz chorobę Hashimoto niezbędne będzie dodatkowe wykonanie badań TSH, FT3 oraz FT4. Badania te wykonujemy tydzień przed zabiegiem. Na dwa tygodnie przed, należy odstawić leki rozrzedzające krew, jak np. Aspiryna. Jeśli chodzi o zalecenia pooperacyjne, to przez okres pół roku od zabiegu, nie należy opalać okolicy ust, a ewentualne blizny, dobrze jest natłuszczać wazeliną lub specjalistycznymi preparatami dostępnymi w aptekach.

Powiększanie biustu

Powiększanie biustu to niezwykle popularny zabieg, który umożliwia pozbycie się kompleksów i poprawę wyglądu całej sylwetki. Zabieg ten pozwala na wyrównanie symetrii piersi, ich znaczne podniesienie oraz zredukowanie obwisłej skóry. Istnieją dwie metody na powiększanie piersi: przy użyciu implantów lub własnego tłuszczu. Zdecydowanie prostsza, mniej bolesna i bardziej naturalna będzie druga z tych metod, jednak pierwsza również posiada spore zalety. Jedną z nich jest możliwość osiągnięcia dużego powiększenia, nawet o kilka rozmiarów, co jest niemożliwe w przypadku powiększania biustu własnym tłuszczem.

Przebieg zabiegu

Obie z metod powiększania piersi są zabiegami wymagającymi znieczulenia, jednak stopień ich zaawansowania znacząco się różni. W przypadku implantów, czyli operacji chirurgicznej, pacjentka zostaje poddana znieczuleniu ogólnemu. Metoda ta polega na wykonaniu nacięcia pod piersią lub z jej boku, a następnie umieszczeniu w niej odpowiednio dobranego implantu. Na koniec w miejscu cięcia zakłada się szwy, zdejmowane po tygodniu od zabiegu. Z kolei w przypadku powiększania przy użyciu własnego tłuszczu, należy najpierw pobrać materiał do wszczepienia z wybranej części ciała, np. brzucha, a następnie materiał ten zostaje przefiltrowany i przetransportowany do piersi. Jest to procedura zdecydowanie mniej inwazyjna, dlatego może być wykonywana przy znieczuleniu miejscowym.

Usuwanie zmarszczek

Kolejnym niezwykle popularnym zabiegiem jest usuwanie zmarszczek z użyciem botoksu. Jest to najmniej inwazyjna z przedstawianych dziś procedur, która potrafi przynieść zadziwiająco dobre rezultaty. Nic więc dziwnego, że metoda z użyciem botoksu niemalże zdominowała rynek medycyny estetycznej, a pacjentów, którzy chcą z niej skorzystać przybywa z dnia na dzień.

Przebieg zabiegu

Botoks, czyli tak naprawdę toksyna botulinowa jest jedną z najsilniejszych naturalnych neurotoksyn, która użyta w odpowiednim stężeniu, znacząco obniża moc skurczów mięśni, znajdujących się na naszej twarzy i odpowiadających za powstawanie zmarszczek mimicznych. Procedura usuwania zmarszczek przy użyciu botoksu jest niezwykle krótka i trwa od 10 do 20 minut. Nie oznacza to jednak, że jest to prosty zabieg. Osoba, która go wykonuje powinna posiadać gruntowną wiedzę z zakresu ludzkiej anatomii, tak by podanie toksyny odbyło się w sposób precyzyjny. Procedura nie jest bardzo bolesna, jednak zaleca się, by bezpośrednio przed zabiegiem nałożyć na twarz specjalistyczny krem znieczulający. Ważne jest również to, że efekt usunięcia zmarszczek będzie spektakularny, jednak czasowy. Z reguły utrzymuje się on do 6 miesięcy.

Korekta powiek

Korekta powiek to zabieg pozwalający na korektę ilości skóry znajdującej się na powiekach, a także przywrócenie odpowiedniego napięcia tkanek w okolicach naszych oczu. Procedura ta polecana jest głównie osobom w wieku starszym, których skóra powiek utraciła elastyczność, przez co twarz wygląda na zmęczoną i starą. Co ważne zaawansowana postać tego problemu może nie tylko wpływać na wygląd danej osoby, ale i na jej codzienne funkcjonowanie, bowiem wiotka skóra powiek może znacząco zawężać pole widzenia. Efektem zabiegu korekty powiek jest, więc nie tylko poprawa konturu twarzy, ale też jej odmłodzenie i ujędrnienie okolicy oczu. To również wyostrzenie i zwiększenie pola widzenia oraz poprawa komfortu codziennego życia.

Przebieg zabiegu

Jak wskazuje strona https://derm-estetyka.pl/plastyka-powiek-lifting-powiek-101.html - korekta powiek, w zależności od zaawansowania problemu może trwać od 45 minut do nawet 2 godzin. Zabieg polega na wykonaniu niewielkiego i precyzyjnego nacięcia powieki, a następnie usunięciu nadmiaru skóry i założeniu cienkich szwów. Są one zdejmowane po upływie 7 dni od zabiegu, natomiast pełny efekt korekty powiek będzie widoczny po zejściu zasinienia, czyli po około 14 dniach od zabiegu.

Plastyka brzucha

Plastyka brzucha nazywana również abdominoplastyką to zabieg polecany osobom zmagającym się ze zwiotczałą i rozciągniętą skórą na brzuchu. Może być to pozostałość po ciąży, operacji lub szybkiej utracie masy ciała. Zabieg ten pozwala również na wzmocnienie mięśni prostych znajdujących się na brzuchu. Efektem plastyki brzucha będzie usunięcie nadmiaru skóry, a także wyszczuplenie i ujędrnienie brzucha. Abdominoplastyka umożliwia także uwidocznienie mięśni brzucha oraz widoczne zmniejszenie rozstępów i innych defektów widocznych ja jego powierzchni.

Przebieg zabiegu

Abdominoplasyka to poważny zabieg chirurgiczny, wymagający przeprowadzenia dokładnego wywiadu lekarskiego oraz badań, mających potwierdzić stan zdrowia pacjenta. Istnieje kilka różnorodnych metod postępowania w przypadku plastyki brzucha, które różnią się między sobą stopniem zaawansowania oraz obszarem działania, jednak wszystkie polegają na oddzieleniu tłuszczu od mięśni, w celu usunięcia nadmiaru tłuszczu oraz skóry. Co ważne, po zabiegu pacjent powinien nosić przez jakiś czas specjalnie ubranie uciskowe, które pozwoli zachować efekt zabiegu na długi czas.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%