Zamknij

Jak dbać o zdrowie suczki?

22:21, 07.06.2022 . Aktualizacja: 22:56, 07.06.2022
Skomentuj

Odpowiedzialny właściciel czworonoga dba nie tylko o sierść psa i jego zęby, ale i o układ rozrodczy pupila. Dotyczy to w szczególności suczek, które w zależności od podejścia właściciela są sterylizowane lub rodzą młode. Jak zadbać o zdrowie suki w czasie cieczki? Czy warto ją wysterylizować?

1. Czym jest cieczka u suczki?

2. Jak dbać o swojego czworonożnego przyjaciela w okresie cieczki?

Czworonożny przyjaciel kończąc 1. rok życia, zwykle jest już w pełni rozwinięty i przygotowany do rozmnażania. Dotyczy to zarówno psów, jak i suczek. Jeśli chodzi o kwestię zdrowia układu rozrodczego, właścicielom jest łatwiej dbać o swojego psa niż o suczkę. Co zrobić z czworonożnym przyjacielem, gdy wchodzi w okres cieczki?

Czym jest cieczka u suczki?

Cieczka to okres, w którym możliwe jest zapłodnienie. W przypadku ludzi jest to owulacja u kobiet i właśnie do niej można porównać cieczkę. Pies może spłodzić młode w każdej chwili, podczas gdy suczka jest gotowa na ciążę średnio raz na 6-7 miesięcy. Na częstość cieczki wpływa rasa pupila, jego wielkość, aktywność fizyczna, sposób karmienia i ogólny stan zdrowia. Suczka może zajść w ciążę przez całą cieczkę, dlatego gdy właściciel chce uniknąć szczeniąt, powinien ograniczyć spacery i kontakty pupilki z psami. 

Cieczka nie występuje u suk, które poddano procesowi sterylizacji. Ruję zatrzymują również tabletki hormonalne, które podaje się pupilce w porozumieniu z lekarzem weterynarii. Ile trwa cieczka u psa? Swojego pupila powinno się trzymać w częściowej izolacji przez okres około 3 tygodni. Po tym czasie jego ciało nie będzie już gotowe na ciążę, gdyż ruja samoistnie się zakończy. Psy stracą zainteresowanie suczką i pozwolą jej na swobodne spacery i zabawy w parku. Sama suczka nie będzie również skłonna do kontaktów z psami, dlatego ryzyko niechcianych szczeniąt zniknie.

Jak dbać o swojego czworonożnego przyjaciela w okresie cieczki?

W okresie cieczki ważna jest przede wszystkim izolacja suczki, by nie dopuścić do pojawienia się u niej niechcianej ciąży. Jeśli szczenięta są planowane, w domu powinna pojawić się odpowiednia karma dla suczek w okresie ciąży i laktacji. Ważne jest obserwowanie stanu zdrowia okolic intymnych i ujścia cewki moczowej. Ruja sprawia, że zmienia się gospodarka hormonalna organizmu i suczka jest gotowa do kopulacji. Może intensywnie pocierać okolicami intymnymi o różne przedmioty lub dywany, co prowadzi do pojawiania się stanów zapalnych. Kolejnym, lecz rzadkim problemem wymagającym interwencji lekarza weterynarii jest pojawienie się mleka w sutkach, pomimo braku ciąży. 

Przeczytaj więcej na https://pupilek.pl/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%