Zamknij

Tydzień w Sopocie: powrót LASów, niezwykłe wystawy i wyjątkowe spacery po mieście

18:10, 20.05.2021 | Emil Bogumił
Skomentuj Fot. materiały prasowe
REKLAMA

Wraz ze stopniową liberalizacją obostrzeń, swoje przestrzenie otwierają kolejne instytucje. Efekty działań widzimy również w Sopocie. Jakie atrakcje czekają na sopocian i turystów w nadchodzących dniach?

Fantastyczna bibLEMteka - warsztaty pisarskie

„Fantastyczna bibLEMteka” to projekt monograficzny w całości poświęcony Stanisławowi Lemowi, który otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszu Promocji Kultury.

Setna rocznica urodzin autora „Solaris” stała się dla bibliotekarzy inspiracją do stworzenia projektu, który pozwoli odbiorcom uzupełnić wiedzę na temat życia i twórczości pisarza, ale też przekonać się, że Lem wciąż inspiruje kolejne pokolenia artystów. Zaplanowane w ramach projektu wydarzenia mają różne formy i są oparte na korespondencji sztuk (literatura, sztuki plastyczne, kinematografia). Wykłady z literaturoznawcami umożliwią słuchaczom bliskie spotkanie z Lemową literaturą oraz kontekstami niezbędnymi do prawidłowego zrozumienia i interpretacji jego prozy, a spotkania z biografami odkryją przed nami karty niezwykłego życiorysu pisarza. Rozmowy ze współczesnymi artystami wskażą, jak wielkim i niewyczerpanym źródłem inspiracji jest twórczość autora. Tematyczne lekcje biblioteczne, w prowadzeniu których Biblioteka ma bogate doświadczenie, przeniosą dzieci do czasów współczesnych pisarzowi oraz będą refleksją dotyczącą zmian, które zaszły w świecie w ciągu ostatnich stu lat. Ukoronowaniem rozpisanego na siedem miesięcy (od maja do listopada) projektu będzie wystawa prac zgłoszonych na konkurs „Lem dziś”.

Warsztaty pisarskie odbędą się 27 maja o godzinie 17:00 w Bibliotece Sopockiej przy ul. Obrońców Westerplatte 16.

LASy wracają koncertowo

Do funkcjonowania powracają LASy, czyli przestrzeń zlokalizowano tuż obok sceny Opery Leśnej. 21 i 22 maja usłyszymy Pudika & Babuko (piątek) oraz DIA & Kwazara (sobota).

Czas odetchnąć. Czas odpocząć. Czas się spotkać. Dlatego odsłaniamy dla Was weekendowe LASY - naszą kameralną przestrzeń do bycia razem i cieszenia się życiem.

 

Będziemy świętować kulturę towarzyską. Zaproście znajomych i zbierzcie się razem. Dajemy Wam muzykę i otwieramy bar. Wznieście z nami toast za pomyślność i szybki powrót do normalności.

 

Muzycznie czuwa Pudika & Babuko (piątek) oraz DIA & Kwazar (sobota).

 

Wstęp darmowy - zachęcają organizatorzy.

Jarosław Jaśkiewicz i Zespół Magazyn w Whiskey On The Rocks

Piątkowy i sobotni wieczór to gratka dla fanów muzyki. W Whiskey On The Rocks usłyszymy Jarosława Jaśkiewicza oraz dwuosobowy zespół Magazyn. Jarosław Jaśkiewicz jest gitarzystą i wokalistą. Na scenie prezentuje utwory autorskie oraz covery. Ma na swoim koncie nagrody w uznanych konkursach dla instrumentalistów. W Whiskey On The Rocks usłyszymy go 21 maja o 19:00.

W skład zespołu Magazyn wchodzą Marek Zienkowski i Cezary Pełka. Gdański zespół specjalizuje się w coverach największych polskich hitów lat 80. i 90. minionego stulecia. W Whiskey On The Rocks usłyszymy ich 22 maja o 19:00.

Wystawa "John Faltin - fotograf Sopotu"

W sobotę, 22 maja, Muzeum Sopotu zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie "John Faltin - fotograf Sopotu". Ekspozycja jest pierwszą wystawą monograficzną prezentującą dorobek fotografa działającego na przełomie XIX i XX w. Składa się z ponad 150 zdjęć ilustrujących przemianę jaka na przestrzeni blisko 20 lat zaszła w krajobrazie Sopotu. Fotografie będzie można podziwiać do 17 października.

[ZT]8813[/ZT]

BOTO - nowe rozdanie

Po wielu miesiącach rozłąki do funkcjonowania powróciło BOTO. Wraz z otwarciem ogródka gastronomicznego, zainteresowani mogą cieszyć się dźwiękami muzyki i innymi wydarzeniami towarzyszącymi.

W najbliższych dniach w Boto czeka Was:

  • 21 maja, 20:00 - koncert Kasi Kadłubowskiej,
  • 22 maja, 19:00 - BOTO czyta: Sybilla,
  • 24 maja, 21:00 BOTO Bluesowy Poniedziałek.

Hyde Park III - III demokratyczna wystawa w Dwóch Zmianach

Dwie Zmiany zapraszają do wzięcia udziału w wystawie Hyde Park III. Prace można oglądać od 20 maja do trzeciego czerwca. Prezentowane dzieła należą do chętnych osób, które w terminie do 19 maja zgłosiły chęć uczestnictwa. Wśród nich znajdą się rysunki, grafiki oraz obrazy. 

Spacer śladami sopockich zakładów przemysłowych „Sopot fabryczny”

Spacer został przygotowany przez Bibliotekę Sopocką we współpracy z Muzeum Sopotu w ramach projektu: „20 spacerów na 120-lecie Sopotu”. 

„Sopot fabryczny” przedstawi uczestnikom zakłady przemysłowe Sopotu. Będzie to spacer śladami na ogół nie istniejących współcześnie zakładów przemysłowych, cegielni, zakładów rzemieślniczych takich jak: Sopotplast, Inco, Nadmorskie Zakłady Przemysłu Meblarskiego, Cegielnia Groera, Cegielnia Stawowie, Spółdzielnia Pracy Postęp, Gazownia, SOMA, Wytwórnia Wód Gazowanych Rosa, Browar Górski Zameczek, Zakład Przemysłu Mięsnego, Karczmy, Spółdzielnia Pracy Auto-Mechanik - informują organizatorzy.

Sopot 1901–2021: spotkanie autorskie z Małgorzatą Oliwią Sobczak

26 maja o 18:00 w internetowych progach Sopoteki odbędzie się pierwsze organizowane przez Bibliotekę Sopocką wydarzenie z cyklu „Sopot 1901–2021” inaugurującego obchody 120-lecia Sopotu. Spotkanie z pisarką Małgorzatą Oliwą Sobczak poświęcone zostanie najnowszemu i zarazem ostatniemu tomowi mrocznej trójmiejskiej trylogii „Kolory zła”.

Jaką rolę odegra w „Bieli” Sopot? Czy ze zbrodnią mu do twarzy? Na te i inne pytania usłyszą Państwo odpowiedź już niedługo. Rozmowę poprowadzi Katarzyna Blaim-Gnatiuk. O książce Pewnego zimowego poranka z okna sopockiej kamienicy skacze studentka prawa. Ślady na jej ciele wskazują, że przed śmiercią młoda kobieta była krępowana i duszona. Na miejsce zdarzenia przybywa prokurator Leopold Bilski, który po sprawie w Kartuzach wrócił do Trójmiasta. Tropy wiodą do środowiska nocnych klubów, które kryją mroczne pragnienia i tajemnice głęboko osadzone w przeszłości.

 

O autorce: Mieszkanka Sopotu. Na co dzień zajmuje się badaniami naukowymi oraz pracami rozwojowymi w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych. Ukończyła kulturoznawstwo i dziennikarstwo. Jest członkinią Stowarzyszenia Kochamy Żuławy. W 2015 roku opublikowano jej pierwszą książkę – postmodernistyczną baśń „Mali, Boli i Królowa Mrozu”. W swoich utworach łączy nurt egzystencjalny z realizmem magicznym. Inspiruje się twórczością autorów takich jak Julio Cortázar i Majgull Axelsson. Natchnienie czerpie z muzyki, bez której nie wyobraża sobie życia - informują organizatorzy.

Warsztaty Zapachowe - Jak zostać perfumiarzem cz. I

Zanurz się w fascynującym świecie zapachu, gdzie w kreatywny i praktyczny sposób nauczysz się podstaw tworzenia zapachu. Ten warsztat to najlepsze wprowadzenie do tworzenia perfum, gdzie w miłej atmosferze uzyskasz dostęp do szerokiej gamy składników  perfum, a następnie stworzysz swój własny zapach. Warsztat prowadzony jest przez perfumiarza Vetivera - twórcę PerfumeCraft - zachęcają organizatorzy.

Warsztaty odbędą się w perfumerii Sopocki Styl. Zaplanowano je na 23 oraz 24 maja.

W odwiedzinach u ptaków na Goyki

Zapraszamy na spacer po parku na Goyki, o którego ptasich mieszkańcach opowie Jacek Karczewski, znany wszystkim autor licznych książek o zwyczajach ptaków. Wczesna pora spaceru została ustalona specjalnie, tak abyśmy mogli zobaczyć ptaki w trakcie ich największej aktywności.Czy 12 budek w parku zasiedlili już nowi mieszkańcy? Co dzieje się w parku, a co nad morzem? Zapraszamy w niedzielny poranek - zachęcają organizatorzy.

 Zbiórka przed budynkiem przy ul. Goyki 3 w niedzielę, 23 maja o godz. 9:30.

Sprawdź aktualne imprezy i wydarzenia w Sopocie

(Emil Bogumił)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

MM

1 0

Boze co za ludzie tu wszystko minusują. Sami frustraci. 11:08, 25.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WiedźmaWiedźma

0 0

To nie tylko w Sopocie czytelnicy hejtują fajne informacje. Taka teraz jest tendencja, że nic się nie podoba. Ale to biedni i sfrustrowani ludzie są. Ci , którzy są opozycja do hejterów nie piszą tylko idą na proponowane imprezy i spotkania :)
11:33, 27.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%