Zamknij

Tydzień w Sopocie: muzyka, konie i grillowanie

12:37, 02.09.2021 | Anna Nagel
Skomentuj Fot. Anna Nagel / BOTO
REKLAMA

W pierwszych dniach września czeka na nas wiele atrakcji. Wieczór z muzyką, wydarzenia fotograficzne, a może grillowanie w gronie sąsiadów? Sprawdźcie, co będzie działo się w najbliższym tygodniu w Sopocie. 

Piątek (3 września)

BOTO czyta: Sybilla // Sylwia Góra / Irek i Mikołaj Wojtczak

Czytanie performatywne z muzyką na żywo.

Mowa bywa częścią muzyki, podobnie jak muzyka ma wiele wspólnego z mową. Literatura wyzwala i otwiera przestrzenie interpretacyjne, a ludzki głos i muzyka budują „świat” dla tekstu, który pozwala wyjść poza stosowane i znane formy. To spotkanie na przecięciu teatru, muzyki i słuchowiska, wyzwala potencjał tkwiący w brzmieniu głosu, treści literatury i niewidzialnym dźwięku.

tekst: “Sybilla – pieśń nieustająca” autorstwa Adama Jarka z inspiracji „Sybilla” Para Lagerkvista
czyta: Sylwia Góra
muzyka: Irek i Mikołaj Wojtczakowie

Gdzie: Teatr BOTO
Kiedy: 3 września, 19:00 
Bilety: >>LINK<<

7. Festiwal Fotografii "W Ramach Sopotu"

DYSKOMFORT – w tegorocznej 7. edycji festiwalu właśnie to hasło stało się motywem przewodnim łączącym projekty głównej części prezentowanych przez nas wystaw. Tytuł został zaczerpnięty ze zrealizowanego ostatnio projektu fotografa Sebastiana Rogowskiego, który będzie pokazany po raz pierwszy w formie wystawy. Obserwacje i refleksje nad wydarzeniami ostatniego roku przyniosły wielu z nas potrzebę ponownego określenia swojej postawy wobec rzeczywistości, zmiany punktu widzenia, a często też światopoglądu. Wystawa rezydentów, podobnie jak wspomniana wyżej indywidualna wystawa Sebastiana Rogowskiego, a także prezentacja projektów Martiny Hoogland Ivanow, jest komentarzem do wyjątkowo niepewnych i zmiennych obecnie relacji międzyludzkich oraz trudności z uformowaniem jednolitej i stabilnej koncepcji samego siebie. 

Festiwal "W Ramach Sopotu" to także wydarzenia związane z tematem fotografii, spotkania z artystami czy wystawa książek fotograficznych przygotowana przez Pawła Kleina. 

Gdzie: Wydarzenia i ekspozycje Festiwalu Fotografii “W ramach Sopotu” będą odbywać się w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, galerii COSMA, galeriach Goyki 3 Art Inkubator oraz KIT, a także Sopotece. 
Kiedy: 3-19.09.2021
Szczegóły: >>LINK<<

Międzynarodowe Zawody WKKW Eventing Sopot Horse Show

WKKW (Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego) nazywany jeździeckim triathlonem, to jedna z olimpijskich konkurencji jeździeckich - bardzo wymagający sprawdzian wszechstronnego przygotowania konia i jeźdźca. Zawody WKKW zwyczajowo trwają trzy lub cztery dni, podczas których zawodnicy biorą udział w trzech etapach: ujeżdżeniu, próbie terenowej oraz skokach przez przeszkody na parkurze. Zawody od piątku do niedzieli będą rozpoczynać się o godz. 8:00.

Gdzie: Hipodrom 
Kiedy: 2.09.2021 - 5.09.2021, 8:00
Bilety: Wstęp wolny

Sobota (4 września)

Literacka Podróż – plener czytelniczy ERGO Hestii

4 września dzieci, młodzież oraz całe rodziny otrzymają okazję do zapoznania się z twórczością osób, które rywalizują o Literacką Podróż Hestii, czyli w konkursie, którego celem jest promowanie klasycznych form w literaturze dla dzieci. Organizatorzy zaplanowali spotkania z Katarzyną Wasilkowską, autorką Świata Mundka, a także Katarzyną Ryrych, która napisała Lato na Rodos. 

Wśród atrakcji znajdą się także: 

 • Gra terenowa śladami Dzika Dzikusa z Krzysztofem Łapińskim, autorem książki
 • Czytanie na żywo fragmentów pozostałych dwóch książek nominowanych do nagrody Literacka Podróż Hestii: Oczy Michaliny Mariusza Szczygielskiego oraz Małe Licho i lato z diabłem Marty Kisiel
 • Warsztaty z robienia zakładek do książek
 • Bookcrossing, który będzie miał miejsce przez całą jesień w Parku Hestii
 • Strefa chill
 • Konkursy i zabawy dla dzieci (również młodszych).

Gdzie: Park Hestii w Sopocie (w razie deszczu ERGO ARENA)
Kiedy: 4 września, 10:30-14:00
Bilety: Wstęp wolny

Koncert dla Mieszkańców Sopotu

Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Maestro Wojciecha Rajskiego wraz z solistami zabierze widzów w muzyczno-słowną podróż, by wspólnie poczuć klimat pierwszych latach rozwijającego się miasta. A że podróże w czasie ograniczać może tylko wyobraźnia – zostaniecie zabrani na magiczny spacer w czasie i przestrzeni. Koncert odbywać się będzie w ramach uroczystych obchodów 120-lecia Sopotu.

Zabrzmią m.in. słynne walce Johanna Straussa, utwory Antonio Vivaldiego, Georga Friedricha Haendla, Feliksa Nowowiejskiego, Mieczysława Karłowicza, Edvarda Griega. Usłyszymy uwerturę do pierwszej opery wystawionej na scenie Opery Leśnej – „Nocny obóz w Granadzie” Condradina Kreutzera. Zabrzmią także piosenki z repertuaru Louisa Armstronga czy Urszuli Sipińskiej. Solistami Koncertu będą: wokalistka Karolina Leszko, skrzypaczka Karolina Nowotczyńska oraz perkusista Piotr Sutt. Wieczór poprowadzi dziennikarz Paweł Sztompke.

Gdzie: Opera Leśna w Sopocie
Kiedy: 4 września, 18:00 
Bilety: Dla mieszkańców Sopotu (z kartą sopocką) bilety są dostępne w niższych cenach: 10-15 zł (w zależności od sektora). Regularna cena to 20 zł i 25 zł (w zależności od sektora). Do nabycia: w kasie Opery Leśnej, w Sopockiej Organizacji Turystycznej oraz na stronie bart.sopot.pl.

Spacer ,,Wokół sopockiego Hipodromu”

Muzeum Sopotu zaprasza na spacer w ramach projektu pt. „20 spacerów na 120- lecie Sopotu” we współpracy z Biblioteką Sopocką.Tym razem spacer odbędzie się po hipodromie. Razem z edukatorką Iwoną Zając zobaczycie tor wyścigów konnych w Sopocie, który ma ponad 100 lat. Nie zabraknie wspomnień o osobach związanych z tym miejscem i pobliską okolicą. Dzięki obecności pani Alicji Kocik z Sopockiego Hipodromu będziecie mieli okazję zajrzeć w miejsca niedostępne na co dzień.

Gdzie: zbiórka przy wejściu na hipodrom od strony przystanku SKM Wyścigi
Kiedy: 4 września, 12:00
Bilety: Obowiązkowe zapisy w serwisie Evenea lub pod numerem telefonu 58 551 22 66

Niedziela (5 września)

 "Piano w naturze na Łysej Górze"

"Dźwiękiem i muzyką cały świat się budzi. Muzyka łączy pokolenia. Ludzie, miejsce i muzyka są tym, co nas zachwyca i przyciąga." Fundacja Źródło Tworzenia zaprasza na "Piano w naturze na Łysej Górze". W niedzielę na Łysej Górze będzie można posłuchać muzyki płynącej łagodnie, spokojnie i harmonijnie. Organizatorzy proszą o zabranie ze sobą koca, karimaty lub poduszki do siedzenia. Zagrają pianiści: Jan Szczurek, Dominik Kisiel, Tomasz Szwelnik. W ostatnim etapie wydarzenia Tomasz i Dominik zagrają przy jednym instrumencie na dwie ręce. 

Gdzie: Łysa Góra
Kiedy: 5 września, 15:00
Bilety: Wstęp wolny.

Wielkie Sąsiedzkie Grillowanie

Przed nami kolejna odsłona Sąsiedzkiego Grillowania. Tradycyjnie na uczestników czekać będzie wiele atrakcji podzielonych na strefy tematyczne:

1. Sportowo-rekreacyjna:

 • Wielka trampolina
 • Tor przeszkód
 • Wielka dmuchana zjeżdżalnia
 • Pokazy samoobrony i judo
 • Tyczka dla każdego (nauka skoku o tyczce)
 • Miasteczko lekkoatletyczne
 • Malowanie twarzy
 • Boiska do siatkówki i badmintona
 • Boiska do koszykówki
 • Strefa parkour

2. Gastronomiczna

 • FoodTrucki
 • Ognisko, na którym każdy może upiec swoją kiełbaskę
 • Grill do dyspozycji uczestników

3. Scena
Występy wokalne- Występy taneczne.

Gdzie: Sopocki Klub Lekkoatletyczny/Stadion Leśny
Kiedy: 5 września, 11:00-16:00
Bilety: Wstęp wolny

Poniedziałek (6 września)

Wystawa fotografii Hanny Banackiej

Biblioteka Sopocka i Filia 8 zapraszają na wystawę fotografii Hanny Banackiej IZRAEL – migawki. Wystawa będzie dostępna od 6 września do 29 października w godzinach otwarcia filii.

Autorka o sobie:
Przyszłam i jestem. Jestem jak ten kolorowy ptak! Kocham kolory i one kochają mnie. Fotografuję. Moje fotografie są zazwyczaj bardzo barwne. Tak właśnie widzę Świat i tak go pokazuję. Pokazuję na mniejszych i większych wystawach w różnych miejscach Sopotu. Od kilku lat z wielką pasją zajmuję się też decoupageem – sztuką zdobienia. Potrafię najsmutniejszy przedmiot zmienić w kolorowy i radosny. Moimi pracami obdarowałam rodzinę i przyjaciół w Polsce i za granicą. Kolory inspirują, wyrażają radość, wyzwalają pozytywne uczucia w relacjach międzyludzkich. Kolory to... radosny Świat. Uczę się fotografii i jej obróbki pod kierunkiem Pani Marzeny Parowińskiej na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Sopocie.

Gdzie: Biblioteka Sopocka Filia 8, Mazowiecka 26
Kiedy: 6.09.2021-29.10.2021
Bilety: Wstęp wolny

Środa (8 września)

Lem w kinie: twórczość filmowa inspirowana literaturą Stanisława Lema. Wykład Krzysztofa Kornackiego

W ramach projektu „Fantastyczna bibLEMteka” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Sopoteka zaprasza na kolejne spotkanie poświęcone twórczości mistrza polskiej fantastyki. 

Wizje przyszłości, zarówno te filozoficzne i technologiczne, obecne w twórczości autora „Solaris” interesowały i wciąż interesują filmowców. Jaki był stosunek Lema do twórców filmowych, który adaptowali jego dzieła i inspirowali się jego powieściami? Czy w ogóle obraz ki-nowy jest dobrym środkiem wyrazu dla prozy Lema? Odpowiedzi na te pytania spróbujemy znaleźć na wykładzie dr. hab. Krzysztofa Kornackiego.

Gdzie: Sopoteka
Kiedy: 8 września, 18:00
Zapisy: sopoteka@mbp.sopot.pl

Czwartek (9 września)

BOTO post-pandemicznie: Aleksandra Kutrzepa Quartet

Od 2015 roku Aleksandra Kutrzepa Quartet z powodzeniem realizuje swoją wizję nowoczesnego jazzu, nie bojąc się wychyleń zarówno w stronę awangardy, jak i ludowych inspiracji. Świetne recenzje dwóch wydanych przez zespół albumów umacniają pozycję kwartetu na rynku jazzowym zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju. Repertuar zespołu składa się z autorskich kompozycji łączących elementy współczesnego jazzu i muzyki ilustracyjnej. Kwartet ma na swoim koncie ponad 100 koncertów w 9 krajach. Już w czwartek, 9 września będziecie mogli usłyszeć ich w Teatrze BOTO.

Gdzie: Teatr BOTO
Kiedy: 9 września, 18:00
Bilety: >>LINK<<

(Anna Nagel)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

annaaannaa

0 0

.;Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 24 lat i zgrabne ciało,
moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie:

www.zakazanarandka.pl
__ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __
Wyszukaj mnie po niku: Andzia-isex napisz do mnie lub
zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam. 18:45, 03.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%