Zamknij

Tydzień w Sopocie: wyjątkowe fotografie, Cavaliada i gratka dla fanów teatru

17:28, 20.01.2022 | .
Skomentuj fot. materiały prasowe
REKLAMA

Druga połowa stycznia obfituje w moc atrakcji w Sopocie. Mieszkańcy oraz turyści mogą skorzystać m.in. z bogatej oferty teatralnej oraz wystaw. Fani sportu nie mogą ominąć odbywającej się w Ergo Arenie Cavaliady.

Fotoklub. Współczesna i dawna fotografia z polskich kolekcji prywatnych

Kolekcjonowanie fotografii może być przygodą, pasją, wyrazem zainteresowania otaczającym światem, rzadziej uzależnieniem. W Polsce to praktyka wciąż ekstrawagancka, obarczona koniecznością tłumaczenia się bliskim i dalszym znajomym z kłopotliwego „hobby”.

Prezentowana w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie wystawa to pierwsza manifestacja Fotoklubu, czyli zrzeszenia kolekcjonerek i kolekcjonerów fotografii polskiej i światowej, współczesnej i dawnej.

Żadna z kolekcji nie była do tej pory pokazywana publicznie. Wiele zdjęć z wystawy to ikony sztuki, sporo z nich wpisuje się w główny nurt współczesności, ale równie istotne są obrazy nieznane, uratowane od zapomnienia, wyciągnięte z antykwariatów i anonimowych kolekcji; nieco kuriozalne, czasem naddarte i podniszczone, ale zawsze piękne.

Zbiory prywatne uznawane są zwykle za eklektyczne, za przejaw fascynacji i kaprysu bardziej niż systematycznej i przemyślanej strategii zakupowej. To prawda, kolekcjonerki i kolekcjonerzy prywatni nie są poddani rygorom komisji zakupowych, rozliczani przez Ministra, czy strofowani przez kuratorów za niepoprawne typy. A jednak wśród dość zaskakującej mieszanki fotografii z prywatnych kolekcji polskich wyłania się pewien kierunek, raczej tendencja niż wspólny mianownik.

Fotografie pochodzą z kolekcji: Kamili Bondar, Katarzyny Boruckiej, Łukasza Gorczycy, Aleksandry Krasny, Rafała Łochowskiego, Krzysztofa Nowakowskiego, Tomasza Olkiewicza, Adriana Słupskiego, Małgorzaty Smagorowicz, Marcina Studniarka

Gdzie: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
Kiedy: 17.12.2021 - 13.02.2022
Zdjęcie poglądowe: Tom Hunter, materiały PGS
Uwaga! Fotoklub jest wystawą przeznaczoną dla widzów dorosłych. Osoby niepełnoletnie mogą ją oglądać tylko za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych, pod ich opieką.

 

Polka Niepodległa. Historia w spódnicy

Sopocki Teatr Muzyczny Baabus Musicalis zaprasza na musicalowy spektakl pt. „Polka Niepodległa. Historia w spódnicy”, który przybliża postacie silnych i utalentowanych kobiet, które w wyjątkowy sposób wpisały się w historię Polski po odzyskaniu niepodległości. Spektakl będzie można zobaczyć 20 i 21 stycznia w Teatrze Atelier.

Przedstawienie w formie musicalowej opowiada o silnych, zdeterminowanych i utalentowanych kobietach, bez których współczesna Polska wyglądałaby zapewne zupełnie inaczej. Sztuka podejmuje próbę przybliżenia sylwetek kobiecych bohaterek, które w wyjątkowy sposób wpisały się w historię Polski i polskiego społeczeństwa. W trakcie przedstawienia poznamy losy Marii Skłodowskiej-Curie, Zofii Stryjeńskiej, Jadwigi Komornickiej, Krystyny Krahelskiej, Ireny Sendlerowej, Marii Komornickiej, Stefanii Wilczyńskiej, Krystyny Skarbek Simony Kossak i Wandy Rutkiewicz. Spektakl powstał w oparciu o książkę Anny Dziewit-Meller pt. „Damy, dziewuchy, dziewczyny" z wykorzystaniem ilustracji autorstwa Joanny Rusinek

Gdzie: Teatr Na Plaży Sopot, al. Franciszka Mamuszki 2
Kiedy: 20 stycznia 2022 r., godz. 11.00, a także 21 stycznia 2022 r, godz. 11.00, 17:00, 19.00
Bilety: kliknij i sprawdź
Zdjęcie poglądowe: archiwum Sopockiego Teatru Muzycznego Baabus Musicalis

 

Cavaliada

Cavaliada Tour to największy cykl zawodów jeździeckich w Polsce i jedyne wydarzenie w kraju, podczas którego można zobaczyć cztery konkurencje jeździeckie w jednym miejscu i czasie. Jego głównym celem jest popularyzacja jeździectwa w Polsce przede wszystkim jako dyscypliny sportowej, ale również jako formy rekreacji i aktywnego spędzania czasu wolnego. W ERGO ARENIE uczestniczyć będzie można w wydarzeniu w aż 3 formułach: w zawodach, widowiska teatralne oraz pokazy z udziałem koni, a także w Targach Sprzętu i Akcesoriów Jeździeckich. 

Gdzie: Ergo Arena, pl. Dwóch Miast 1
Kiedy: 20.01.2022 - 23.01.2022
Bilety: 59 zł

 

Loveina w Teatrze BOTO

Koncert premierowy singla Jak dawniej z nadchodzącej płyty "Łuna". Koncert premierowego singla Jak dawniej zwiastuje nadejście nowej płyty pt. Łuna, która jest efektem naszej wielomiesięcznej muzycznej przygody. Wyruszcie z nami w podróż podczas której, będziecie mogli usłyszeć nasze najnowsze utwory oraz te z pierwszej EP-ki.

Singiel Jak dawniej po raz pierwszy zabrzmi na scenie Teatru BOTO, a tego samego dnia będzie również dostępny na platformach streamingowych.

LOVEINA to połączenie uczuć z muzyką i pierwiastkiem uzależnienia. To właśnie LOVEINA. Jej twórcy lubią zaskakiwać muzyką, która nie da o sobie zapomnieć.

Gdzie: Teatr BOTO Sopot, Bohaterów Monte Cassino 54B
Kiedy: piątek 21 stycznia, 20:30
Bilety: 35 zł, w przedsprzedaży 30 zł
 

Głos Podświadomości Ani Truskolaskiej

Wystawa obejmie selekcję obrazów stworzonych w ponurym czasie pandemii, które służyły jako swoista ucieczka do nieograniczonego świata duszy, gdzie wyobraźnia jest nieskrępowana, a myśli wolne. Tytułowy obraz Głos Podświadomości jest jednocześnie nawiązaniem do głównego obszaru zainteresowań autorki nieznanych terenów psyche, snów, metafizyki, magii, tego co niezbadane.

W czasach kiedy rzeczywistość pozostawia wiele do życzenia, sztuka działa jak antidotum na całe zło, oferując nam klucz do poszukiwania światła wewnątrz nas samych.

Anna Truskolaska (ANYA) to niezależna malarka współczesna urodzona w 1984 roku w Gdańsku. Mieszka i tworzy w Sopocie. Studiowała historię sztuki na University of Aberdeen w Szkocji oraz kulturoznawstwo na University Of Greenwich w Londynie (2009). Wzięła udział w licznych wystawach sztuki współczesnej w Genui i okolicach. Jej obrazy zostały docenione przez kolekcjonerów sztuki we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Holandii i Rosji.

Gdzie: Teatr BOTO Sopot, Bohaterów Monte Cassino 54B
Kiedy: sobota 22 stycznia, 20:00
Bilety: wstęp wolny

 

MaMy Czas - spektakl gościnny

Interaktywny spektakl z piosenkami, w którym Magdalena Smuk opowie o swojej mamie. Spektakl przedstawia uniwersalne wartości, z którymi zmaga się każde dziecko i każda matka. Jest to opowieść relacji matki z dzieckiem przedstawiona w świetle muzyki, aktorstwa i próby aktywnego zaangażowania widza w przedstawienie.

Gdzie: Teatr BOTO Sopot, Bohaterów Monte Cassino 54B
Kiedy: niedziela 23 stycznia, 21:00
Bilety: 35 - 45 zł
 

Pełnia szczęścia

Ellen i Tom są szczęśliwym, bezdzietnym małżeństwem z dwudziestoletnim stażem. Bezdzietnym z wyboru. Ich życie naznaczają racjonalne wybory, błyskotliwe kariery i przekonanie o własnym szczęściu. Pewnego wieczoru składa im wizytę Mara, najlepsza przyjaciółka Ellen, podobnie jak oni, kobieta sukcesu. Ta wizyta, a w zasadzie pewna nie do końca moralna propozycja, z jaką przychodzi Mara wywróci uporządkowane życie całej trójki i skonfrontuje ich z emocjami, których dotąd skutecznie unikali.

"Pełnia szcześcia" Teatru Wybrzeże to polska prapremiera głośnej holenderskiej sztuki Charlesa den Texa i Petera de Baana.

Gdzie: Scena Kameralna Sopot, Bohaterów Monte Cassino 30
Kiedy: 27.01.2022 - 28.01.2022
Bilety: Cena normalna: 50 zł Cena ulgowa: 40 zł

 

Pełen kalendarz wydarzeń w Sopocie znajdziesz w sekcji Co? Gdzie? Kiedy?

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%