Zamknij
REKLAMA

Tydzień w Sopocie: gwiazdy polskiej i światowej muzyki, książka i chwila na sport

15:13, 21.10.2021 | Emil Bogumił
Skomentuj
REKLAMA

Październik w Sopocie nie rozpieszcza pogodą. Ciepłe, słoneczne dni przecinają szare, bure i deszczowe momenty. Nie oznacza to, że życie w mieście zamarło. Przez cały tydzień odbywają się wydarzenia, które uświetnią chwile mieszkańców oraz turystów.

*** Ku Wolności. Polska sztuka lat 80 i 90-tych XX wieku z kolekcji Wernera Jerke

W Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie do połowy listopada podziwiać można fragment jednej z najlepszych kolekcji polskiej sztuki XX i XXI wieku, ze zbioru Wernera Jerke. Niektóre z pokazywanych dzieł mają wprost legendarny charakter, są znane i reprodukowane, ale mało kto zdaje sobie sprawę, kto jest ich właścicielem.

Na wystawie w sopockim PGS zaprezentowane zostanie głównie malarstwo z lat 80 90-tych XX wieku. Twórczość członków warszawskiej Gruppy - Ryszard Grzyb, Paweł Kowalewski, Jarosław Modzelewski, Włodzimierz Pawlak, Marek Sobczyk, Roman Woźniak; wrocławskiego Luxsusu, Łodzi Kaliskiej, Grupy Ładnie, czy klasyków takich jak Edward Dwurnik czy Leon Tarasewicz, oraz młodszego pokolenia, jak Radek Szlaga.

Gdzie: Państwowa Galeria Sztuki Sopot, pl. Zdrojowy 2
Kiedy: 30.07.2021 - 14.11.2021

 

Piątek, 22.10.2021

Margaret - Maggie Vision Tour

Ekskluzywna trasa koncertowa Maggie Vision Tour odbędzie się w październiku 2021. Margaret zagra w Szczecinie, Poznaniu, Wrocławiu, Sopocie i Warszawie, i będzie promować swój najbardziej osobisty album.

Blisko dwa lata po premierze płyty Gaja Hornby, nominowanej do Fryderyka w kategorii Album Roku Pop, Margaret wraca z nowym krążkiem Maggie Vision, który z jednej strony jest wypadkową jej muzycznych fascynacji hip-hopem i nowoczesnymi brzmieniami urban music a z drugiej koniecznością opowiedzenia o ważnych rzeczach, jakie ostatnio działy się w jej życiu oraz tuż obok.

Gdzie: S.F.I.N.K.S 700 Sopot, al. Franciszka Mamuszki 1
Kiedy: piątek 22 października, 19:00
Bilety: 59 zł, w przedsprzedaży 49 zł

 

Sobota, 23.10.2021

Memoriał Andrzeja Pawińskiego

Pan Andrzej Pawiński był wieloletnim wicedyrektorem Szkoły Podstawowej Nr 7 w Sopocie, współzałożycielem Uczniowskiego Klubu Sportowego "Siódemka", członkiem Rady Miasta Sopotu, działaczem Związku Harcerstwa Polskiego, a przede wszystkim wspaniałym człowiekiem, dlatego Memoriał cyklicznie (raz w roku) jest organizowany na sopockiej pływalni MOSiR przy ul. Haffnera 57. Na imprezie wystartuje ok 250 zawodników z całej Polski.

Gdzie: Pływalnia MOSiR Sopot, ul. Haffnera 57
Kiedy: sobota 23 października, 14:45

VIZE Twórca hitów STARS, SPACE MELODY, BROTHER LOUIE - gwiazda października Story Sopot

VIZE to producenci z Niemiec. Zaczęli w 2018 roku i dość szybko, bo rok później zaczęli być doceniani dzięki sukcesom na listach przebojów. Najpierw Glad You Came, ale zdecydowanie lepiej wypadł utwór Stars , co nawet potwierdza VIZE Top 5, który podajemy na dole. Oto ich nowy kawałek Never Let Me Down, nagrany pierwszy raz z tym wokalistą. Nazywa się Tom Gregory.

Mario Fiebiger, Vitali Zestovskih pochodzą z Berlina, a swoją muzę określają jako Slap house. To taka mieszanka electro, furure, dance i house, zagrana w odpowiedni sposób. Ich pierwsze dwa single Glad You Came i Stars rozwinęły się w ogólnoeuropejskie hity klubowe i radiowe oraz przyciągnęły uwagę w kraju i za granicą.

Na koncie mają współpracę z Felix Jaehn czy z Joker Bra (alter ego Capital Bra) czyli najpopularniejszym raperem w Niemczech. Utwór Close your eyes nagrany właśnie z Felixem i wokalistką Miss Li osiągnęli rewelacyjne 2. miejsce w niemieckiej liście Airplay. Taki sam wynik uzyskali na liście radiowej w Polsce.

Gdzie: Story Sopot, Tadeusza Kościuszki 14
Kiedy: sobota 23 października, 21:00
Bilety: www.kupbilecik.com

 

Poniedziałek, 25.10.2021

Patolodzy na klatce. Spotkanie autorskie z Pauliną Łopatniuk

Tym razem do Sopoteki zaproszono Paulinę Łopatniuk, autorkę książek „Patolodzy. Panie doktorze, czy to rak?” oraz „Na własnej skórze. Mała książka o wielkim narządzie”. Urodzona w 1981 roku gdańszczanka, lekarka, specjalistka patomorfologii. Autorka popularnonaukowego bloga „Patolodzy na klatce”, za który otrzymała główną nagrodę w kategorii Media w XIV edycji konkursu Popularyzator Nauki organizowanego przez Polską Agencję Prasową (serwis Nauka w Polsce) oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W kwietniu 2019 r. ukazała się jej pierwsza książka, „Patolodzy. Panie doktorze, czy to rak?”, w październiku 2020 – kolejna, „Na własnej skórze”. Matka dwóch kotów, królowa prokrastynacji, beznadziejnie uzależniona od literek czytelniczka wszystkiego, co się pod rękę nawinie. Zakochana w obrazach mikroskopowych wielbicielka anegdot medycznych i przyrodniczych.

Gdzie: Sopoteka, Tadeusza Kościuszki 14
Kiedy: poniedziałek 25 października, 17:00
Zapisy: sopoteka@mbp.sopot.pl

 

Środa, 27.10.2021

Spotkanie autorskie z Marcinem Łobejko i Łukaszem Lamżą, autorami książki „Co się dzieje w świecie kwantów?”

Co się dzieje w świecie kwantów? to owoc wyjątkowej na polskim rynku współpracy pomiędzy fizykiem i filozofem. Autorzy wprowadzają czytelnika w dwa klasyczne eksperymenty fizyczne, rekonstruując je drobiazgowo, krok po kroku, odwołując się przy tym do serii specjalnie wykonanych dla tej książki szczegółowych ilustracji.

To doskonałe wprowadzenie w świat fizyki kwantowej dla każdego. Przedstawia świeże i głębokie spojrzenie na kwantowy świat, jakże inne od dominującego w tradycyjnych, opartych na naukowym formalizmie publikacjach.

Jedno jest pewne - po lekturze tej książki naprawdę zrozumiesz, co się dzieje w świecie kwantów.

Gdzie: Sopoteka, Tadeusza Kościuszki 14
Kiedy: środa 27 października, 17:00
Zapisy: sopoteka@mbp.sopot.pl

Halowe Mistrzostwa Polski Dzieci i Młodzieży w skokach

Sopocki Hipodrom to nie tylko prężnie działający ośrodek sportowy, ale także dziewięć szkółek jazdy konnej, w których naukę pobiera około tysiąca młodych osób. To właśnie spośród nich rekrutują się późniejsi sportowcy. Spośród zawodników startujących w Sopocie wiele osób, to wcześniejsi uczniowie tych i innych szkółek.

Dlatego szczególnie ważne są w Sopocie zawody konne skierowane właśnie do tych młodych osób, skupiające na się wprowadzaniu ich w wielki sport. W tym roku zawody DiM odbędą się w Sopocie w sumie cztery razy, a ich ukoronowaniem są Mistrzostwa Polski przeniesione na termin 27 - 31 października 2021.

W ramach zawodów młodzi jeźdźcy wezmą udział w konkursach dla różnych grup wiekowych. Osobno rozegrane zostaną konkursy dla jeźdźców startujących na kucach. Ukoronowaniem zawodów będą niedzielne finały, podczas których zostaną wyłonieni nowi Mistrzowie Polski.

Gdzie: Hipodrom Sopot, Polna 1
Kiedy: 27.10.2021 - 31.10.2021
Wstęp: wolny

 

Czwartek, 28.10.2021

BOTO post-pandemicznie: Irka Zapolska Quartet

BOTO zaprasza na jazzowy cykl koncertów - BOTO post-pandemicznie. W czwarty czwartek października wystąpi kwartet - Irka Zapolska Quartet. Projekt jest próbą połączenia współczesnej, otwartej wizji jazzu instrumentalnego z mainstreamowym podejściem do wokalistyki jazzowej.

Jego celem jest pokazanie instrumentalnych możliwości głosu ludzkiego poprzez odważną improwizację, co wiąże się z wykorzystaniem różnych technik oraz ciągłym budowaniem warsztatu wokalnego. Stworzenie integralnego i równorzędnego brzmienia z sekcją rytmiczną poprzez wykorzystanie środków rytmicznych, melodycznych, artykulacyjnych oraz harmonicznych charakterystycznych dla współczesnej, instrumentalnej muzyki jazzowej, sięganie poza schematy jasno określonej melodii czy wyraźnej rytmiki, eksplorowanie głosu w kontekście muzyki otwartej, muzyki kreatywnej.

Materiał zespołu jest opowieścią o postrzeganiu rzeczywistości przez pryzmat wartości i utartych opinii. To historia o dojrzewaniu i próbie poszukiwania własnej tożsamości po drugiej stronie lustra. W przygodzie towarzyszyć nam będzie tajemnicza postać oraz jej podróż przez surrealistyczny świat pełen paradoksów oraz groteskowych figur. Warstwa tekstowa jest swojego rodzaju oniryczną wariacją na temat znanych nam z dzieciństwa opowiadań. Poprzez ścieranie się z kolejnymi przeciwnościami absurdalnego świata stanowić będzie próbę interpretacji otaczającej nas rzeczywistości.

Gdzie: Teatr BOTO Sopot, Bohaterów Monte Cassino 54B
Kiedy: czwartek 28 października, 21:00
Bilety: 20 zł

Więcej informacji o wydarzeniach w Sopocie znajdziecie w naszej zakładce >>>CO? GDZIE? KIEDY?<<<.

(Emil Bogumił)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%