Zamknij
REKLAMA

Historia kościoła św. Jerzego w Sopocie - Jak wyglądał kiedyś? [FOTO]

15:22, 29.09.2019 | J.F
REKLAMA

Kościół św. Jerzego znają wszyscy mieszkańcy Sopotu. Wyznacza on "początek" Monciaka. Budowla z XIX wieku do dziś zachwyca swoją architekturą. Jaka jest historia neogotyckiego kościoła i jak wyglądał kiedyś?

Plan architekta z Poczdamu

Neogotycka trójnawowa budowla, ze strzelistą wieżą od frontu, wzniesiona w latach 1899 – 1901 z kamiennych ciosów oraz nieotynkowanej cegły, według planu Louisa von Tiedemanna z Poczdamu. Plan budowli zawierał oryginalną więźbę dachową imitująca sklepienie kolebkowe oraz stare witraże w wieży i zakrystii. Do roku 1945 pełnił rolę kościoła ewangelickiego pw. Zbawiciela.

  • Kościół św. Jerzego w budowie w latach 1899 – 1900, zdjęcie z ok. 1900 r. (TPS)

Na placu przed kościołem stoi malownicza neogotycka kapliczka z ceramicznym daszkiem wspartym na czterech kolumnach, ufundowana w 1909r. przez przewodniczącego komitetu budowy kościoła Hermanna Burruckera (architekt Gessler z Wehjerowa). W pierwszych latach po zbudowaniu pełniła rolę ulicznej studzienki, dziś kryje figurę św. Wojciecha.

  • Kościół św. Jerzego i Kapliczka św. Wojciecha, widziany od strony kamienicy przy rynku, obecnie Plac Konstutucji 3 Maja, zdjęcie z ok. 1910 r. (MM)

O kościele tak pisze M. Spierski „Ogród wokół Plebanii Kościoła Garnizonowego przy ulicy Tadeusza Kościuszki 1 jest pozostałością starego założenia parkowego z czasów patrycjuszowskich, otaczającego niegdyś Dwór Francuski. Najcenniejszym drzewem w tym ogrodzie jest Dąb Stanisława Leszczyńskiego, rosnący przy krawędzi Skarpy Sopockiej. Pomiędzy ścianą kościoła a budynkiem plebani rosną okazy kasztanowców, buków pospolitych, klonów pospolitych, grabów, lip drobnolistnych, żywotników zachodnich, modrzewia europejskiego i jodły jednobarwnej, w wieku przekraczającym 100 lat. Pozostałością tego samego założenia parkowego jest także rząd 120 – letnich platanów klinistych na zapleczu kamieniczek przy ulicy Władysława Jagiełły 6-8 i dworku przy ulicy Fryderyka Chopina 3”.

  • Widok na Kościół św. Jerzego oraz rynek główny, zdjęcie z 1904 r. (KC, Stengel&Co.)

Obecnie parafia św. Jerzego jest parafią cywilno-wojskową. Duszpasterstwem obejmuje mieszkańców wydzielonej części Sopotu oraz żołnierzy z wyznaczonych gdyńskich jednostek. Patronami parafii są św. Jerzy oraz Matka Boża Częstochowska.

[ZT]2906[/ZT]

źródło: www.sopot.pl. Marek Spierski – Sopot, Przewodnik

za udostępnienie dziękujemy: www.dawnysopot.pl

 

[ZT]2912[/ZT]

 

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© esopot.pl | Prawa zastrzeżone