Zamknij

Sopotplast - kto pamięta? Kultowa marka sprzed lat

10:10, 18.09.2019 Przemysław Szczygieł Aktualizacja: 15:52, 23.09.2019

Już po raz drugi miłośnicy Sopotplastu spotkają się w Muzeum Sopotu, aby wymienić się wspomnieniami o tej legendarnej sopockiej marce. Uczestnicy spotkania przedstawią historie związane ze słynnymi zakładami galanteryjnymi, a także zaprezentują pamiątkowe materiały i zachowane wyroby produkcji sopockiej firmy. Wszyscy zainteresowani są mile widziani na spotkaniu.

Inicjatywa ma na celu przybliżenie mieszkańcom kurortu historii jednego z cenionych lokalnych przedsiębiorstw. Warto pamiętać, że Sopockie Zakłady Wyrobów Galanteryjnych słynęły z wysokiej jakości produktów, które cieszyły się powszechnym zainteresowaniem. Dzięki temu z czasem stały się kultowym znakiem swojej epoki.

Dlaczego tak?

Dziś spotkania poświęcone słynnej sopockiej galanterii z jednej strony pozwalają na wymianę doświadczeń z okresu świetności Zakładu, z drugiej zaś strony stanowią nie lada gratkę także dla młodych pasjonatów stylu vintage.

Po raz pierwszy miłośnicy wyrobów Sopotplastu spotkali się wspólnie w czerwcu br. roku. W ogrodach Muzeum Sopotu zgromadziło się wtedy wiele zainteresowanych osób, ludzi z pasją, dla których Sopot i jego przeszłość są ważne.

- Bezpośrednie zainteresowanie Sopotplastem wynikło z obserwacji, że wśród obecnych 60-cio/70-cio latków, byłych i obecnych mieszkańców Sopotu, wspomnienie tych Zakładów i ich wyrobów do dziś pozostało barwne i żywe. Natomiast młodsze pokolenie nie ma pojęcia, że takie Zakłady w ogóle kiedyś w Sopocie istniały. 

 

Pomyślałam, że na fali rosnącego ostatnio zainteresowania polskim wzornictwem epoki PRL, można przypomnieć historię Zakładów i trafić z nią do obecnych fanów stylu „Vintage PRL”, którzy z reguły urodzili się już w Polsce po przemianach ustrojowych.

 

Szersza motywacja do rozpoczęcia wraz z Muzeum Sopotu tego projektu wynikła z mojego doświadczenia w pracy jako scenograf filmowy. Bardzo często miałam do czynienia z rekwizytami i elementami wnętrz, odtwarzającymi rzeczywistość Polski Ludowej, więc moja uwaga nieco się „wyostrzyła” na tę estetykę - mówiła Karolina Sawicka, pomysłodawczyni przedsięwzięcia.

Ocalić od zapomnienia

Z inicjatywy Karoliny Sawickiej powołano projekt, który nie tylko edukuje i przyczynia się do tworzenia naszej sopockiej tożsamości, ale przede wszystkim pozwala ocalić ludzkie historie.

Fot. Karolina Sawicka - Facebook - Sopotplast_wspomnienia

- Nie wyobrażałam sobie innego scenariusza tego projektu, niż poproszenie mieszkańców Sopotu o pomoc i podzielenie się własnymi wspomnieniami, ewentualnie zaprezentowanie nadal istniejących wyrobów Sopotpastu.

 

Od zakończenia działalności Zakładów minęło tak wiele lat, że w zasadzie można już tylko bazować na wspomnieniach pracowników i klientów firmowych sklepów Sopotplastu, zwłaszcza tego w Sopocie na Monte Cassino…

 

Media społecznościowe okazały się do tego idealne. Tworząc grupę Sopotplast_wspomnienia, od początku pomyślaną jako miejsce zbierania informacji i prezentowania wszelkich pamiątek, nie spodziewałam się tak żywego odzewu.

 

Ludzie związani z Sopotplastem okazali się bardzo aktywną społecznością. Stąd szybko narodził się pomysł, aby zorganizować spotkanie dla zainteresowanych „w realu” . Pierwsze odbyło się w czerwcu tego roku, w ogrodzie Muzeum Sopotu. Była to przemiła okazja do „spotkań po latach” i wzruszającej wymiany wspomnień. Po jego zakończeniu dotarło do mnie wiele pytań: „kiedy następne?”. Właśnie następne odbędzie się niebawem, czyli 21 września, ponownie w Muzeum.

 

Warto dodać, że projekt jest od samego początku wspierany przez Muzeum Sopotu i Informator Urzędu Miasta - „Przepis na Sopot”, a jego finałem ma być przyszłoroczna wystawa, poświęcona historii Sopotplastu  - kontynuowała organizatorka przedsięwzięcia.

Spotkanie odbędzie się 21 września 2019 roku w godzinach 11.00-14.00 w Muzeum Sopotu przy ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 8 w Sopocie. Pomysł opracowania i udostępnienia historii Sopotplastu jest realizowany w ramach „Projektu Sopocianie”, który z powodzeniem przez ostatnich kilka lat jest prowadzony przez Muzeum Sopotu.

[ZT]2863[/ZT]

 

(Przemysław Szczygieł)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%