Zamknij

Niegdyś łączyły nas tramwaje. Jak kursowała sopocka "siódemka"?

10:11, 14.07.2019 P.S Aktualizacja: 02:22, 19.07.2019

Dziś najpopularniejszym środkiem komunikacji miejskiej niewątpliwie pozostają pociągi SKM. Nie zawsze jednak tak było. Na początku lat 60. chcąc dostać się do sąsiedniego Gdańska, sopocianie prócz kolei miejskiej, autobusów i pociągów dalekobieżnych dysponowali także tramwajami.

Od 1946 roku do 1961 na trasie Targ Węgłowy-Gdańsk Wrzeszcz-Sopot Reja funkcjonowała linia tramwajowa ciesząca się dużą popularnością. Trasa "siódemki" biegła wzdłuż Al. Stalina (dzisiejsza Al. Niepodległości), ciągnąc się dalej Grunwaldzką aż do Głównego Miasta w Gdańsku.

Znacznym udogodnieniem dla mieszkańców Sopotu było utworzenie w 1946 roku węzła komunikacyjnego przy.ul. Reja. Pętla tramwajowa znajdowała się tuż przy przystanku, na którym zatrzymywały się gdyńskie trolejbusy, dzięki czemu sopocianie zyskali wygodny sposób na podróżowanie po całym Trójmieście.

W powojennych warunkach było to niezwykle ważne udogodnienie. Zrujnowany w niemal 60% Gdańsk nie był w stanie zapewnić wystarczającej liczby mieszkań dla stale napływającej ludności. Dla wielu bazą mieszkaniową okazał się wtedy Sopot, znajdujący się w znacznie lepszej sytuacji. Na terenie kurortu zniszczenia wojenne objęły jedynie około 10% zabudowy.

Sopocianie, którzy pracowali w Gdańsku, potrzebowali zatem połączenia, które w znaczący sposób usprawni ich komunikację. Z tego względu zdecydowano się na poprowadzenie nitki tramwaju, podłączając ją pod torowisko znajdujące się w Oliwie.

Przez kolejne lata połączenie doskonale spełniało swoją rolę. Rozważano nawet rozbudowę sieci tramwajowej o odnogę biegnącą wzdłuż ul. Łokietka. Ze względów finansowych zaniechano jednak tego pomysłu.

Zmierzch sopockiej ery tramwajowej przypadł dopiero na początek lat 60. Gwałtowny rozwój Szybkiej Kolei Miejskiej, która przekonywała do siebie wielu pasażerów, a także przebudowa ulicy przelotowej pomiędzy Gdańskiem a Gdynią ostatecznie położyły kres dawnej "siódemce". Po zlikwidowanej linii pozostało już tylko wspomnienie.

[ZT]545[/ZT]

Źródła:

  • Borowski Rafał, Dawna linia tramwajowa do Sopotu, online: historia.trojmiasto.pl/Dawna-linia-tramwajowa-do-Sopotu-n105197.html [dostęp:12.07.2019].
(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

SopothSopoth

2 0

Cześć, na dowód że linia przebiegała do Sopotu,na ul.Opackiej są zachowane tory po części wtopione w asfalt. Trzeba dobrze się przyjrzeć. Ale są :) 22:18, 14.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%