Zamknij

Dwór Hiszpański w Sopocie - najstarszy zabytek architektury

12:00, 14.04.2019 J.F Aktualizacja: 08:24, 15.04.2019

Dwór II, zwany Dworem Hiszpańskim, położony był w południowo – wschodnim narożniku dawnego placu wiejskiego. Początki dworu sięgają połowy XVI w.. Do posiadłości należało kilka pół uprawnej ziemi o łącznej powierzchni 2 włók. Od strony Gdańska prowadziła do niego aleja lipowa, którą wycięto w 1820 roku w związku z budową szosy łączącej Berlin z Gdańskiem. Dwór został spalony przez wojska Saskie i Kozackie w 1734 r. i odbudowany na dawnym istniejącym przyziemiu według konstrukcji szkieletowej, w ok. 1740 r. W takiej formie przetrwał do czasów współczesnych. Budynek dworu jest jednym z najstarszych zabytków architektury w Sopocie, a trzecim z zachowanych piętnastu sopockich dworów patrycjuszowskich. Obecny adres to: Alei Niepodległości 781. 

  • zdj. Fragment wschodniej części zabudowania Dworu Hiszpańskiego widocznego od strony ul. Podjazd, zdjęcie przedstawiające rynek główny oraz Dom Towarowy Fastów, rok 1913 (BG PAN)/ www.dawnysopot.pl 

Najstarszym znanym właścicielem posesji był Jakub Klefeld (od 1594r.), syn Jerzego, burmistrza i burgrabiego królewskiego. Po 1673r. Teren dworu prawdopodobnie podzielono. Od końca XVI wieku był w posiadaniu kilku znakomitych rodów gdańskich: Kleefeldów, Rogge, Uphagenów i Giesbrechtów. Po spaleniu, dwór został wydzierżawiony przez szlachecką rodzinę Rexinów, a następnie w 1756r. Odstąpiony hrabiemu Przebendowskiemu. Od czasów rozbiorów dwór przeszedł w ręce pruskie, a od ok. 1850 r. był siedzibą poczty sopockiej. Jak pisze F. Mamuszka, urząd pocztowy funkcjonował do 1871 r., po czym przeniesiono go w pobliże dworca kolejowego, a w dworze stworzono działającą do 1903 r. szkołę prywatną dla chłopców.

  • około roku 1977 - www.dawnysopot.pl 

Obiekt rekonstruowano dwukrotnie: w 1980-9181 r. oraz 2006 r. przeprowadzając badania archeologiczne i korygując jego datę pochodzenia na XVI w.

Dwór Hiszpański, rok 1984, www.wikipedia.pl


stan obecny, kwiecień rok 2019, esopot.pl 

 

źródło: F. Mamuszka, Badeker Sopocki, F. Mamuszka, Kronika Życia Polskiego w Sopocie na Przestrzeni Wieków, Marek Sperski, Przedwodnik. Sopot, Dzieje Sopoto do 1945r., Andziej Groth, Sopot i Sądiednie Wsie w Czasach Nowożytnych,

opracowanie, zdjęcia i ilustracje:  www.dawnysopot.pl


 

 

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%