Zamknij

Historia starej fotografii! Sklep Sopotplastu, mundial w Hiszpanii i logo sopockiego kebabu

10:20, 28.05.2020 | J.F
REKLAMA

Nie zachowało się wiele zdjęć sklepu Sopotplastu, mieszczącego się przez kilkadziesiąt lat przy Monte Casino 36 w Sopocie. Szkoda, bo jego witryna była chyba najskuteczniejszą reklamą Zakładów, a sam sklep nieustannie przyciągał rzesze klientów, ciekawych nowości z asortymentu i chętnych do zakupów - pisze pani Karolina Sawicka, która interesuje się historią sopockich zakładów galanterii. 

Niestety, jak stwierdziła w rozmowie pani Małgorzata Miller, wieloletnia pracownica i kierowniczka tego sklepu – w tamtych czasach robienie zdjęć, zwłaszcza przypadkowym fragmentom miejskiej zabudowy, nie było tak popularne, stąd też zdjęć sopockiego sklepu jest niewiele.

Tym ciekawsza jest fotografia, wypatrzona swego czasu przez Panią Olgę na aukcji internetowej. Dzięki informacji od niej udało się zakupić to zdjęcie, a nawet porozmawiać ze sprzedającym. Dowiedziałam się, że fotografia pochodzi z archiwum rodzinnego sprzedawcy, a pan w gustownych okularach (i dziś stanowiłyby modny dodatek) to jego teść.

Oczywiście najciekawsza dla mnie jest szklana witryna, połyskująca pomiędzy „Mięsem i Wędlinami” a Bankiem PKO. Niestety nawet przy dużym powiększeniu napis nad nią pozostaje niewyraźny, ale obstawiam „Walizki i Torby”. Może ktoś będzie pamiętał co faktycznie tam się znajdowało, bo z pewnością nie napis „Sopotplast”.

[ZT]1634[/ZT]

Data wykonania fotografii nie jest trudna do odczytania. W trzecim planie, lekko podwinięty wiatrem wisi banner (tego określenia nie było u początków lat osiemdziesiątych, ale nie znajduję lepszego) z napisem „Espana ‘82”, i w zasadzie wszystko jasne…

Tego roku, na odbywającym się w Hiszpanii Mundialu polska drużyna zajęła III miejsce, tym samym stając się trzecią najlepszą drużyna piłkarską świata.

Niewiarygodny sukces piłkarzy z kraju bloku wschodniego, wciąż jeszcze trwającego w stanie wojennym był ogromnym przeżyciem dla rzeszy polskich kibiców.

Poszperałam w sieci, poszukując jakichś ciekawych pamiątek, powiązanych z Sopotem i tamtymi „legendarnymi” Mistrzostwami… i znalazłam.

Jedna z archiwalnych ofert Allegro przedstawiała etui na klucze (jak sądzę), z logiem hiszpańskiego Mundialu, a z drugiej z reklamą Sopockiego Kebabu – lokalu gastronomicznego popularnego w latach 80-tych.

Choć przedmiot pasowałby znakomicie do oferty Sopotplastu, to jednak obstawiam, że producentem tych drobiazgów był zapewne jakiś lokalny zakład prywatny.

To jeszcze nie wszystkie ciekawostki.

W 35 lat od tamtego fantastycznego sukcesu piłkarskiego, a więc w 2017 roku odbyło się jubileuszowe spotkanie byłej drużyny piłkarskiej, która wtedy wywalczyła dla Polski III miejsce. Wzięli w nim udział byli piłkarze ze Zbigniewem Bońkiem na czele, ówcześni trenerzy i działacze.

Spotkanie odbyło się w Sopocie, w Hotelu Sheraton - i tak historia zatacza koło. 

Karolina Sawicka

[ZT]2889[/ZT]

 

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

las vegaslas vegas

3 0

klimat jak z dobrego amerykanskiego filmu :) 21:14, 28.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BubuBubu

1 0

Widzę napis "walizy torby". 19:58, 29.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%