Zamknij

W Gdańsku stanie nowy budynek prokuratury?

14:43, 03.12.2018 Ewa Podlasińska Aktualizacja: 15:45, 03.12.2018
Skomentuj

Gdyńska firma Studio Kwadrat została zwycięzcą architektoniczno – urbanistycznego konkursu na projekt gmachu prokuratury, który ma stanąć na ulicy 3 Maja w Gdańsku. Pracę wyróżniono za funkcjonalność budynku i prostotę formy i bezpieczeństwo. Konkurs przeprowadziło Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział Wybrzeże, na zamówienie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

Nowy budynek będzie złożony z sześciu kondygnacji nawiązujących kolorystyką do architektury Gdańska. Surowa forma ma podkreślać powagę prokuratury oraz wzbudzać zaufanie do instytucji.

Ogłoszony w lipcu konkurs miał na celu zarówno wytypowanie najlepszej inicjatywy zagospodarowania terenu znajdującego się pomiędzy sądem, a aresztem, jak i opracowanie planu budynków wydziału zamiejscowego Prokuratury Regionalnej i Okręgowej w Gdańsku.

Do ostatniego etapu dopuszczono trzy projekty

Pierwszy z nich, to praca gdyńskiego Studia Kwadrat. Podstawowym założeniem jest prostota i oszczędność formy, mająca wzmocnić zaufanie do instytucji prokuratury. Koncepcja opiera się na modelu modernistycznej bryły kładącej nacisk na wyartykułowanie elewacji przywołującej wrażenie kolumnady.

Miejsce drugie zdobył projekt będący wynikiem współpracy dwóch mieszczących się w Gdańsku firm: APP Architeka Tomasz Karpowicz i Pote Architekci. Jury odrzuciło pracę ze względu na zbyt monumentalną dla budynków prokuratur elewację oraz przeszklenie odbierające intymność pracujących w prokuraturze urzędników.

Według konkursowego jury, wadą trzeciego w kolejności projektu, autorstwa warszawskiej firmy Krzysztof Polkowski, była elewacja frontowa budynku od strony ulicy 3 Maja, brak podjazdu pod główne wejście oraz niedociągnięcia funkcjonalne.

W celu skoncentrowania prokuratur w jednym miejscu, cały kompleks znany ówcześnie jako Centrum Sprawiedliwości, przekazany został przez w 2009 na ręce Skarbu Państwa.
Plany obejmowały przeniesienie palcówek Monaru, likwidację targowiska i przeprowadzenie badań archeologicznych.


200 milionów złotych na realizację projektu


Niestety, wyłonienie zwycięzcy nie jest równoznaczne z podpisaniem umowy i rozpoczęciem budowy obiektu. Problemem są oczywiście kwestie finansowe. Na realizację projektu potrzeba około 150 - 200 milionów złotych. Dyrektor finansowo – administracyjny Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, Eugeniusz Szymańczyk, studzi emocje wyjaśniając, że zwycięska praca jest jedynie projektem koncepcyjnym, a atrakcyjność mocno wyeksponowanego terenu wymaga przemyśleń dotyczących efektywnego zagospodarowania. Wyraził nadzieję, że polski parlament być może rozpocznie prace nad finansowaniem prokuratur, i w 2020 roku uchwali odpowiednią ustawę, dzięki której znajdą się środki na realizację projektu.

Dyrektor Szymańczyk przypomina, że Centrum Sprawiedliwości byłby jedynym takim kompleksem w Polsce i umożliwiałby oszczędność transportu. W budynku mieściłyby się pokoje gościnne dla prokuratorów przyjeżdżających na delegacje do Gdańska.
 

Fot. Pixabay

 

(Ewa Podlasińska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%