Zamknij

Jarmark św. Dominika: czas start! Jak wygląda tegoroczna edycja?

09:15, 24.07.2021 | Emil Bogumił
Skomentuj Fot. Pumeks, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
REKLAMA

Niezmiennie w wakacje, niezmiennie przez 3 tygodnie, w samym sercu Gdańska odbędzie się jedna z najpopularniejszych i najstarszych imprez plenerowych o charakterze handlowo-rozrywkowym z 761-letnią tradycją. W sobotę, 24 lipca, w Gdańsku rozpocznie się Jarmark świętego Dominika, który potrwa do 15 sierpnia.

Tegoroczny Jarmark tradycyjnie otworzy oficjalne przekazanie kupcom klucza do bram miasta przez Panią Aleksandrę Dulkiewicz, Prezydent Miasta Gdańska. Wydarzenie w sobotę, o godz. 11.30 będzie transmitowane na Facebooku: Jarmark św. Dominika i na stronie www.jarmarkswdominika.pl. Punktualnie o godz. 12.00 u przedproża Dworu Artusa przy Długim Targu rozpocznie się parada otwarcia Jarmarku. Barwne korowody przejdą uliczkami Głównego oraz Starego Miasta i dotrą na Ołowiankę, Targ Rybny i Skwer Heweliusza.

Tegoroczny Jarmark to połączenie tradycji z nowościami. Na jego pierwszy weekend zaplanowano otwarcie Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. Partnerem Głównym otwarcia Muzeum Bursztynu oraz Partnerem atrakcji Bursztynowego Weekendu jest Port Lotniczy Gdańska im. Lecha Wałęsy. Uroczystości rozpoczną się już w piątek, 23 lipca. W sobotę i niedzielę od godz. 10.00 na Skwerze Heweliusza przy Wielkim Młynie czekać będzie wiele atrakcji i wydarzeń m.in.: inspirujące rozmowy z właścicielami bursztynowych marek, projektantów biżuterii, mody i wnętrz; pokaz i degustacja autorskiej potrawy z... bursztynem, warsztaty roślinne dla dzieci i młodzieży oraz warsztaty tworzenia naturalnych kosmetyków. Weekendowe atrakcje zakończą się ambientowym słuchowiskiem, a o godz. 22.00 zapraszamy na wielkoformatową projekcją audiowizualną autorstwa trójmiejskiego artysty Roberta Sochackiego.

Nowością na Jarmarku będzie też „Uliczka Pomorska”, na którą zaprasza Samorząd Województwa Pomorskiego. Będzie okazja poznać Pomorskie Smaki, spotkać regionalnych artystów oraz wziąć udział w Pomorskiej Przygodzie. W weekend otwarcia Jarmarku przy ul. Szerokiej gdzie znajdować się będą stoiska Pomorskich Smaków, promowane będą słodkie miody z regionalnych pasiek i oleje roślinne wytwarzane przez pomorskich rolników. W sobotę do spożywania miodów zachęcać będzie Pascal Brodnicki — kucharz znany przede wszystkim jako prowadzący programy kulinarne „Pascal: Po prostu gotuj!", „Smakuj świat z Pascalem". W niedzielę do wykorzystywania olejów tłoczonych na zimno będzie przekonywał Piotr Lisakowski — propagator kuchni regionalnej, kucharz, uczestnik programu TOP CHEF Polska.

Pierwsza niedziela Jarmarku to tradycyjne już XXVI Święto Chleba. Zapach świeżego chleba wykonywanego rzemieślniczymi metodami roznosić się będzie na Długim Targu przy Zielonej Bramie. W programie wydarzenia m.in. konkurs na Najlepszy Chleb Domowego Wypieku czy konkurs na Smakołyk Święta Chleba. 

Bez wcześniejszych zapisów i wyznaczania terminów. Przez 3 tygodnie trwania Jarmarku św. Dominika będzie możliwość wyboru i zaszczepienia się przeciwko COVID-19 w Plenerowym Punkcie Szczepień przy Skwerze Heweliusza. To propozycja dla każdego kto ukończył 18 rok życia, niezależnie od miejsca zamieszkania, wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty. Wizyta nie wymaga wcześniejszych zapisów ani umawiania na konkretną godzinę. W punkcie będzie można skorzystać z podania szczepionki przeciw COVID-19, w tym dwudawkowej szczepionki firmy Pfizer lub jednodawkowej firmy Johnson&Johnson. Punkt będzie czynny codziennie, przez cały okres trwania Jarmarku w godz. 10.00 – 20.00.

Jarmark zmienia się nie tylko programowo, ale również wizualnie. Zmodernizowana infrastruktura, nowe lokalizacje - to wszystko po to, aby jeszcze bardziej podkreślić wyjątkowość wydarzenia. Organizacja Jarmarku to też inwestycje, m.in. 84 nowe funkcjonalne domki, wykonane z naturalnych materiałów, inspirowane lokalnymi wzorami. Nowym odcieniem Jarmarku będzie m.in. weekendowe siatkarskie święto, które będzie miało miejsce na Przystanku Ołowianka. Organizowane przez Polski Związek Siatkówki i Trefl Gdańsk. Siatkówka nie została wybrana przez przypadek — już we wrześniu Gdańsk będzie jednym z miast — gospodarzy Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej! Kilka dni później w tej samej lokalizacji barwy fortepianu odsłoni Mikołaj Sikała podczas swojego recitalu. Zaś w ostatni weekend Jarmarku odbędzie się tam prawdziwe żeglarskie święto – międzynarodowy zlot żaglowców zlot Baltic Sail!

Na Jarmarku zawita również klasyka komiksu legendarnego Janusza Christy. W cyklu „Kajko i Kokosz na Dominiku” coś dla siebie odnajdą i starsi i młodsi – aktywności obejmować będą m.in. wystawę, grę miejską oraz spotkanie z tytułowymi bohaterami komiksu! Nowości tegorocznego Jarmarku św. Dominika:

 • Dzień dla Hospicjum
 • Uliczka Pomorska
 • Weekend z Toyotą
 • Siatkarskie Święto
 • Fortepian w mieście
 • Kajko i Kokosz na Dominiku
 • Kreatywny Domek
 • Afrykańska Przygoda
 • Święto Uliczki Litewskiej
 • Biblioteka Dominika
 • Wystawa Impresjoniści i Postimpresjoniści w 3D
 • Wystawa czasowa poświęcona 65 rocznicy Totalizatora Sportowego.

45 000 metrów kwadratowych – tyle przestrzeni zajmuje 761. Jarmark św. Dominika, 650 wystawców, w tym zza granicy: Litwa, Mołdawia, Słowacja, Turcja, Włochy, Azerbejdżan.

Podczas Jarmarku odbędzie się:

 • 26 koncertów,
 • 24 występy DJ-ów
 • 13 spektakli dla dzieci i dorosłych
 • 8 projekcji filmów w kinie pod chmurką
 • 4 wystawy "Bo tylko tu #dawniej spotyka się z #teraz, a Ty możesz poznać #WszystkieKoloryŻycia!".

Źródła: Urząd Miasta w Gdańsku

(Emil Bogumił)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

ankaanka

0 0

,Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 24 lat i zgrabne ciało,
moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie:

www.zakazanarandka.pl
__ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __
Wyszukaj mnie po niku: Andzia-isex napisz do mnie lub
zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam. 15:36, 24.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%