Zamknij

Gdańskie zoo: Hipopotamy zamieszkają w nowym pawilonie za 599 tys. zł

14:00, 13.07.2021 P.S
Skomentuj Fot. ZOO Gdańsk Fot. ZOO Gdańsk

W ostatni piątek (9.07.2021) odbyło się uroczyste otwarcie nowego pawilonu i wybiegu, który niegdyś służył hipopotamom nilowym oraz pełnił funkcję Motylarni.

Zakres remontu nowego wybiegu hipopotamów karłowatych objął zmianę ukształtowania powierzchni wybiegu, zmniejszenie istniejącego basenu o połowę, wykonanie błotnej plaży dla zwierząt, zamocowanie do istniejącego ogrodzenia nieregularnej palisady z drewna naturalnego, wykonanie dwóch punktów widokowych z bezpiecznego szkła, wkomponowanych w drewnianą palisadę od strony trasy zwiedzania. Koszt remontu wybiegu zewnętrznego wyniósł 178.000 zł netto.

Z myślą o hipopotamach wyremontowano także pawilon znajdujący się obok wybiegu, który do tej pory zajmowany był przed gady i owady, znany jako Motylarnia. Teraz stanowi zadaszoną przestrzeń dla hipopotamów karłowatych, żółwi pustynnych i promienistych oraz w niedalekiej przyszłości zupełnie nowego gatunku, niewielkiej antylopy Dujker.

Budynek wzbogacony został o prysznice z ciepłą wodą, znajdujące się bezpośrednio nad wybiegami, legowiska z kory, basen i nieckę na wodę, miejsce na porodówkę z promiennikiem ogrzewającym pomieszczenie, gdzie samica będzie odchowywała młode w intymnych warunkach. Ponadto zakres przebudowy pawilonu objął wstawienie okien połaciowych w celu doświetlenia obiektu światłem naturalnym, przez okna goście zoo będą mogli obserwować hipopotamy znajdujące się w pomieszczeniach wewnętrznych. Dobudowano do istniejącego pawilonu nowe pomieszczenia hodowlane dla Dujkerów, które w przyszłości będą dzieliły wybieg zewnętrzny z hipopotamami. Wykonano szklaną zabudowę wejścia i wyjścia dla gości zoo, tworząc tzw. przedsionki oraz  dwa pomieszczenia hodowlane dla żółwi pustynnych i promienistych. Zamontowano drewniane okładziny na ścianach wewnętrznych wraz z izolacją. Ponadto przebudowano infrastrukturę wewnętrzną – wodociągową, kanalizacyjną, grzewczą, oświetleniową, a także wymieniono ocieplenie ścian zewnętrznych i połaci dachowej. Koszt inwestycji wyniósł 599.000 zł netto.

Na nowo wyremontowanym wybiegu, zamieszkały hipopotamy karłowate – samiec Sapo, samica Tosia z córką Tangą, urodzoną 4 marca tego roku. To pierwszy przychówek tej pary.

Narodziny hipopotamicy Tangi to ogromny sukces hodowlany Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, ze względu na fakt, iż w naturze hipopotamy karłowate są zagrożone wyginięciem. Światowa populacja składa się z nie więcej niż 2500 osobników. W hipopotamy karłowate zamieszkują Afrykę Zachodnią. To gatunek endemiczny, czyli znajdujący się wyłącznie na tym niewielkim obszarze Afryki.

Samiec Sapo urodził się w ZOO Whipsnade, w Wielkiej Brytanii, w 2011 roku. Do gdańskiego zoo przyjechał 18 sierpnia 2012 r.

Samica Tosia natomiast urodziła się w gdańskim ZOO w 1998 roku.

W tej chwili Sapo oddzielony jest od Tosi i Tangi, ze względu na agresywne zachowania samicy. W naturze hipopotamy karłowate są samotnikami, nie tworzą stad oraz nie wychowują razem potomstwa, dlatego instynktownie samica Tosia broni młodą Tangę przed samcem. Hipopotamy osobno wychodzą na wybieg, a w pawilonie wewnętrznym również mają osobne pomieszczenia, widując się przez ogrodzenie. Jeżeli agresja zmniejszy się zoo będzie ponownie próbować łączyć Tosię i Sapo w nadziei na kolejny przychówek tego gatunku.

Źródło: ZOO Gdańsk

[ZT]8308[/ZT]

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%