Zamknij

"Pół Polski" w Starej Aptece

08:23, 13.11.2018 | J.F
REKLAMA
Skomentuj

Ryszard Kaja, znany, popularny, ceniony i uznany malarz i scenograf od kilkunastu – a może i kilku więcej – lat intensywnie i efektywnie oddał swój niepospolity talent również i sztuce plakatu.

Jego prace towarzyszyły głównie licznym premierom operowym, baletowym i teatralnym na scenach całego kraju. Zdobywały nagrody, trafiały do prestiżowych galerii i kolekcji, z ulicznych słupów cieszyły oczy przechodniów. I przed sześciu laty, zrazu jakby nieśmiele a z czasem z przytupem i fantazją rozpędził machinę, która nie miała precedensu nie tylko w Polsce ale i chyba w świecie całym.

Postanowił namalować i zamalować naszą Ojczyznę. Stworzył serię PLAKAT-POLSKA, wydawaną regularnie przez Wrocławską Galerię Polskiego Plakatu a dowodzoną przez plakato-maniaka Krzysztofa Marcinkiewicza. Blisko sto pięćdziesiąt dotychczasowych prac portretuje wielkie obszary i miasta ale także najmniejsze zakątki i wstydliwe zadupia naszego kraju.

Ryszard Kaja tkliwie i z czułością, czasami z sarkazmem i ironią, zawsze z maestrią, znajomością rzeczy i – chyba - z miłością zabiera nas w wędrówkę po ojczystej ziemi, po jej dumnych symbolach i wstydliwych zakamarkach, po Jej historii i kulturze, o jej wzlotach i upadkach. Po historii polskiej sztuki i sztuki plakatu szczególnie. Ale i daje nam nienachalny wgląd we własne wspomnienia i przekonania. Bezprecedensowy, nie tylko w wąskiej szufladce ‘plakat turystyczny’ charakter tego monumentalnego przedsięwzięcia jednego szalonego artysty wspieranego przez wyrozumiałego wydawcę wart jest najwyższego uznania i zaszczytów.

W przestrzeniach Starej Apteki prezentowana jest pierwsza odsłona Kajowego Polski portretu własnego –90 plakatów z serii Plakat-Polska: Ryszarda Kai PÓŁ POLSKI. Na drugie pół, na odsłonę drugą Teatr Wybrzeże zaprosi już w roku przyszłym, do foyer głównego, gdzie nastąpi odsłonięcie: Ryszarda Kai Pół Polski część II – czyli całym naszym gmachem zawładnie Autor wielu naszych plakatów – Ryszard Kaja i Jego/Nasza Polska cała.
 

(J.F)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

adamadam

0 0

Pożyczki przez internet bez zaświadczeń https://procredito.pl/pozyczki/pozyczka-przez-internet na naszej stronie. 17:44, 28.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© esopot.pl | Prawa zastrzeżone