Zamknij

Zobacz „Niebo polskie” w Święto Niepodległości

11:38, 07.11.2018 | J.F
REKLAMA
Skomentuj

Przed II wojną światową zdobiło sufit auli Gimnazjum Polskiego w Gdańsku, a dziś jest wyjątkowym dziełem przypominającym o polskiej historii – zapraszamy do zwiedzania odtworzonego „Niebo polskiego” z przewodnikiem.

„Niebo Polskie” można podziwiać w budynku dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku przy ul. Augustyńskiego 1 w Gdańsku. Najbliższą okazją do zwiedzenia tego miejsca z przewodnikiem będzie Święto Niepodległości, 11 listopada. Zapraszamy o pełnych godzinach: 13.00, 14.00, 15.00. Wstęp wolny.

„Niebo Polskie”

Od 1938 r. zdobiło sufit auli Gimnazjum Polskiego w Gdańsku. Zostało zniszczone tuż po wybuchu II wojny światowej. Jego odtworzenie stało się możliwe dopiero współcześnie, a podjął się tego zespół pracowników i studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zadanie było trudne, bo zachowało się bardzo niewiele zdjęć i dokumentów przedstawiających oryginalne malowidło. Prace nad rekonstrukcją dzieła trwały dziewięć miesięcy. Uroczystość odsłonięcia monumentalnego dzieła (8 maja 2018 r.) stanowiła jeden z elementów pomorskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Odtworzenie historycznego malowidła zostało sfinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Więcej informacji

zdj główne: Fragment malowidła „Niebo polskie". Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

 

(J.F)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© esopot.pl | Prawa zastrzeżone