Zamknij

Ta fala kiedyś dotrze do Trójmiasta! Lodołamacze kruszą zator lodowy o długości około 7 km

14:00, 23.02.2021 P.S
Skomentuj Fot. Wody Polskie Fot. Wody Polskie

Na Zbiorniku Włocławskim cały czas pracują lodołamacze. Sytuacja jest trudna. Dochodzi do spiętrzeń i zatorów. I Wisłą spływa woda z południa kraju. Włocławska zapora cały czas spuszcza wodę, która może niebawem stać się falą powodziową.

Meteorolodzy już ostrzegają przed podtopieniami. Mówi się również o lokalnych stanach powodziowych. Woda ze spuszczanej ze Zbiornika Włocławskiego wody może przeobrazić się w falę powodziową, która dotrze do Trójmiasta za kilkanaście dni.

Należy pamiętać, że zwiększony poziom wody występuje nie tylko na Wiśle i Odrze. Również lokalne rzeczki i strumienia mogą zamienić się w rwące cieki wodne, które występując z brzegów mogą doprowadzić do podtopień w gdyńskich dzielnicach. Pamiętamy katastrofę na ul. Nałkowskiej czy zalania gospodarstw na Demptowie.

Ocieplenie tylko wzmaga zagrożenie powodzią

Trwa akcja lodołamania na Zbiorniku Wodnym Włocławek. Na wysokości Woli Brwileńskiej lodołamacze kruszą zator lodowy o długości około 7 km. Połamana kra jest spławiana ze Stopnia Wodnego we Włocławku. Dzisiaj do akcji lodołamania na zbiorniku włączone zostaną dwie jednostki, które dotrą z Gdańska.

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca uczestniczył dziś w odprawie terenowej w Opolu, z udziałem Wojewody Opolskiego oraz przedstawicieli Wód Polskich RZGW Gliwice. Celem było omówienie sytuacji hydrologicznej w regionie oraz dalszych działań związanych z minimalizacją ryzyka powodziowego. O 12.00 Przemysław Daca będzie uczestniczył w spotkaniu z Dyrektorem Wód Polskich RZGW we Wrocławiu, gdzie omawiana będzie sytuacja hydrologiczna na Dolnym Śląsku. W regionie zbiorniki retencyjne są uruchomione, posiadają rezerwę powodziową. Pracownicy Wód Polskich stale monitorują sytuację oraz nadzorują pracę obiektów i urządzeń hydrologicznych. 

Obecnie stany wód na wodowskazach Środkowej Odry (poniżej ujścia Nysy Kłodzkiej) układają się w strefie stanów wysokich lokalnie średnich oraz ostrzegawczych. Stany wód na wodowskazach dolnej Odry (powyżej ujścia Warty) układają się w strefie stanów wysokich. Stan alarmowy został nieznacznie przekroczony w 1 przekroju wodowskazowym w zlewni Baryczy na rzece Orla (Korzeńsko). W rejonie wodnym środkowej Odry w rejonach górskich i podgórskich występuje zanikająca pokrywa śnieżna. Kolejny dzień obserwujemy spadki lub stabilizację stanów wód w górnych odcinkach rzek. Spływ wód roztopowych przemieszcza się w dolne odcinki rzek, co powoduje wzrosty stanów wód do stanów wysokich ostrzegawczych, lokalnie alarmowych.

Zbiorniki Topola, Kozielno, Nysa, Mietków, Bukówka oraz Lubachów gromadzą nadmiar dopływającej wody roztopowej. Urządzenia upustowe są drożne, urządzenia manewrowe są sprawne. Wszystkie zbiorniki pracują zgodnie z instrukcjami gospodarowania wodą.

Rozpoczęte jeszcze w minioną sobotę i kontynuowane w niedzielę lodołamanie na wiślanym Zbiorniku Włocławskim, który rozciąga się od Płocka do Włocławka, zostało w poniedziałek wstrzymane ze względu na panujące niekorzystne warunki hydrologiczno-meteorologiczne. Akcję wznowiono w środę. Jak podawały wcześniej Wody Polskie, lodołamanie na Zbiorniku Włocławskim, być może z przerwami z uwagi na warunki pogodowe, potrwa na pewno kilka tygodni.

W ostatnim czasie służby informowały, że na Zbiorniku Włocławskim bliżej Płocka, m.in. w rejonie Nowego Duninowa, obserwowana jest miejscami bardzo gruba pokrywa lodowa, czasem nawet spiętrzona na kilka metrów. Według płockiego Urzędu Miasta, najbardziej zagrożonymi miejscami na terenie powiatu płockiego są: Rakowo, Dobrzyków oraz Nowy Duninów.

Aktualnie alarmy przeciwpowodziowe są ogłoszone dla: Miasta Płock, Gminy Bodzanów, Miasta i Gminy Wyszogród oraz Gąbin, Gmin: Mała Wieś, Słupno, Słubice, Nowy Duninów oraz na terenie miasta Wykowo i Rydzyno, a także w mieście Słupno dla ulic Bocianiej, Gołębiej, Sokolej, Wroniej, Żurawiej, Nad Słupianką, Zielonej i Pocztowej.

Źródło: Mlodagdynia.pl
(Mariusz Sieraczkiewicz za: wody.gov.pl/foto KK)

[ZT]7548[/ZT]

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%