Zamknij

Biżuteria z bursztynu i kaszubskie stroje robią furorę na wystawie w Chinach

11:34, 18.01.2021 P.S Aktualizacja: 14:23, 24.02.2021
Skomentuj EKSPONATY NA WYSTAWIE W CHINACH. FOT. ARCHIWUM MUZEUM EKSPONATY NA WYSTAWIE W CHINACH. FOT. ARCHIWUM MUZEUM

„Piękno zatrzymane w czasie” to tytuł wystawy, która pokazywana jest w oddziale prowincji Yunnan w Kuming chińskiego Muzeum Narodowego. Poświęcona jest ona polskiej biżuterii z bursztynem. Eksponowane są też stroje i wycinanki kaszubskie podarowane muzeum przez marszałka Mieczysława Struka. Wystawa robi furorę w chińskich mediach.

Otwarcie wystawy odbyło się 10 stycznia 2021 r. Wernisażowi towarzyszył spacer interaktywny po wystawie transmitowany on-line, prowadzony kuratorów muzeum. Tylko na żywo transmisję oglądało prawie 150 tys. osób.

Szał na bałtycki bursztyn

Wystawę poświęconą polskiej biżuterii z bursztynem w Kuming będzie można oglądać przez dwa miesiące, do 10 marca 2021 r. Prezentowanych jest na niej ponad 800 eksponatów. Są wśród nich przeróżne okazy bursztynu, olśniewająca biżuteria i bursztynowe rzeźby oraz inkluzje z zatopionymi owadami. Podziwiać można m.in. naszyjnik o nazwie "Pawie oko" autorstwa polskiej artystki Margity, wykonany z jedwabiu i bursztynu w mocnych barwach inspirowanych strojami ludowymi Chin i prowincji Yunnan (z pracami artystki można zapoznać się na stronie internetowej https://margita.pl/). Eksponaty pochodzą z kolekcji prywatnych oraz muzeów krajowych (m.in. Muzeum Bursztynu w Gdańsku czy Muzeum Ziemi PAN).

Ekspozycja pokazuje również jak wyglądała ewolucja stylów polskiej biżuterii z bursztynem na przestrzeni ostatniego półwiecza. Uzupełniona jest też o wiedzę na temat samego surowca –bursztynu oraz jego miejsce w kulturze i tradycji Polski oraz Kaszub. Chodzi dokładnie o okres od lat 70. XX w. do dziś.

Na całość wystawy składają się trzy główne bloki tematyczne: geneza i natura bursztynu bałtyckiego, bursztyn bałtycki w historii i kulturze oraz ekspozycja biżuterii. Prezentowane są prace wielu znakomitych i znanych artystów jak Wanda i Bogdan Frydrychowicz, Mariusz Gliwiński, Leszek Górski, Iwona Tamborska, Danuta Czapnik, Paulina Binek, Jacek Baron i wielu innych. Dzieła tych twórców niejednokrotnie wygrywały prestiżowe międzynarodowe konkursy, a ich biżuterię noszą światowe gwiazdy estrady i osoby ze świata polityki. Na ekspozycji znajdują się również stroje i wycinanki kaszubskie podarowane przez marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka.

KOLIA Z BURSZTYNU / STROJE KASZUBSKIE USZYTE I RĘCZNIE HAFTOWANE PRZEZ GABRIELĘ RECĘ Z TUCHOMIA

– To dwa barwne stroje: damski z bursztynowymi koralami i strój Kaszuby. Zostały one specjalnie uszyte przez Gabrielę Recę z Pracowni Haftu Ręcznego i Renowacji Tkanin Unikatowych z Tuchomia w powiecie bytowskim – mówi Marta Chełkowska, dyrektorka Departamentu Turystyki UMWP.

Stroje sfinansował urząd marszałkowski i Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna. Kaszubskie stroje doskonale wpisują się w bursztynową wystawę. Na wystawie można też oglądać gdańską uliczkę z charakterystycznymi kamieniczkami.

Prestiżowe wyróżnienie

Pomysłodawcą i wykonawcą wystawy „Beauty trapped in time. Piękno zatrzymane w czasie” jest mieszkający na stałe w Kunmingu Sebastian Tajl, który od wielu lat przybliża Polskę mieszkańcom Chin oraz kreuje jej pozytywny wizerunek. Skupia się zwłaszcza na polskiej kulturze i tradycji, a także na potencjale turystycznym naszego kraju.

EKSPOZYCJA BIŻUTERII Z BURSZTYNU POD SZKLANYMI KOPUŁAMI

– Muzeum Narodowe Oddział Prowincji Yunnan w mieście Kunming jest głównym muzeum prowincji posiadającym w swoich zbiorach ponad 200 tys. eksponatów, w tym ważne dla historii i kultury Chin artefakty. Możliwość organizacji wystawy w Muzeum Narodowym w Chinach to wyróżnienie. Tylko wystawy, które spełniają restrykcyjne wymogi dotyczące poziomu jakości eksponatów mogą zaistnieć w przestrzeni tego muzeum – mówi Konsulat Generalny RP w Chengdu Grzegorz Morawski.

W 2018 r. dyrektor placówki Ma Wendou wziął udział w zorganizowanej przez Instytut Adama Mickiewicza wizycie studyjnej w Polsce dyrektorów chińskich muzeów. Po tej wizycie dyrektor Ma był pod wrażeniem zbiorów polskich muzeów, co przyczyniło się do wyrażenia przez chińską placówkę kultury zgody na realizację wystawy.

Medialny sukces wystawy

Wystawa prezentowana w Muzeum Narodowym w Kunmingu jest największą tego typu ekspozycją na świecie, stanowi zakrojoną na dużą skalę i bardzo prestiżową promocję kultury Polski w Chinach.

W otwarciu wystawy udział wzięły najważniejsze media lokalne, pojawiły się też informacje w mediach ogólnochińskich. W dniu otwarcia ukazało się ponad 30 reportaży z wydarzenia i liczba ta stale rośnie. Pokazują przede wszystkim piękne eksponaty:

Pomysłodawca wystawy stara się, aby po zakończeniu w Kunmingu ekspozycja mogła zagościć w innych częściach Chin.

Pomorskie.eu
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Autor: Natalia Kłopotek-Główczewska

[ZT]7194[/ZT]

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Buszny Buszny

0 0

Tej ma jesma i w Chinach :O To *%#)!& belno <3 17:19, 23.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%