Zamknij

Wsparcie dla osób starszych. Pomorskie Kluby Seniora: "Wiemy, jak pomagać i chcemy to robić"

10:00, 09.10.2020 | P.S
Skomentuj Fot. Pixabay - zdjęcie poglądowe
REKLAMA

Polski Komitet Pomocy Społecznej to jedna z najstarszych organizacji pozarządowych w kraju. Jej misją jest niesienie pomocy każdemu, kto z różnych powodów jest niezdolny do samodzielnego rozwiązywania swoich życiowych problemów. Szczególną opieką PKPS otacza osoby starsze, niepełnosprawne, samotne, mające trudności w codziennym funkcjonowaniu.

Organizacją i koordynacją działalności PKPS na terenie naszego województwa, zajmuje się Pomorski Zarząd Wojewódzki w Gdańsku, którego motto brzmi: „Wiemy, jak pomagać i chcemy to robić”. W ramach swojej działalności stowarzyszenie prowadzi w województwie pomorskim: popołudniowe Kluby Seniora w Gdyni, Sopocie, Malborku, Skarszewach, Tczewie, w których realizowana jest działalność kulturalno-oświatowa.

Dzienne Domy Pobytu Senior+ w Sopocie i Skarszewach, zapewniające kompleksową organizację zajęć dla seniorów oraz wyżywienie, działalność prozdrowotną w ramach projektów Ścieżka zdrowia 50+, obejmującą: gimnastykę geriatryczną (ćwiczenia usprawniające układ oddechowo-krążeniowy oraz układ ruchu), wyjazdy integracyjne promujące aktywne spędzanie czasu wolnego, a także szkolenia z zakresu prawidłowego odżywiania. Natomiast w ramach projektu Ludzie Starsi XXI wieku w naszym regionie PKPS organizuje spotkania i zajęcia integrujące seniorów ze społecznością lokalną oraz ułatwiające i zwiększające ich aktywność w otaczającym ich świecie poprzez naukę obsługi komputera, korzystania z Internetu, telefonu komórkowego oraz kart bankomatowych.

Bardzo znaczącym zadaniem realizowanym przez Pomorski Zarząd Wojewódzki PKPS jest świadczenie usług opiekuńczo-pielęgnacyjnych w miejscu zamieszkania podopiecznego. W tym celu zatrudnianych jest około 200 opiekunek. Codzienną formą wsparcia objętych jest około 630 osób. Podopieczni nie zostali pozbawieni opieki nawet w okresie pandemii, wizyty opiekunek nie zmieniły swojej częstotliwości. Pomoc okazano również osobom objętym kwarantanną. W dwóch placówkach PKPS – Klubie Seniora w Skarszewach i w Świetlicy Środowiskowej w Tczewie szyto maseczki, które przekazano bezpłatnie podopiecznym. Ponadto pracownicy stowarzyszenia wykonali maseczki dla opiekunek świadczących usługi Seniorom.

Dodatkowo, PKPS w Gdańsku zajmuje się dystrybucją żywności w ramach programu operacyjnego Pomoc żywnościowa 2014-2020. Żywność przekazywana jest najuboższym osobom i rodzinom zakwalifikowanym przez pracowników socjalnych. Wsparcie z tego programu otrzymują też osoby starsze i niepełnosprawne.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Pomorskie.eu

[ZT]6074[/ZT]

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%