Zamknij

Rewolucyjny system zakupu biletu ZTM! Rusza program pilotażowy

09:19, 05.10.2018 | E.P
REKLAMA
Skomentuj

ZKM Gdańsk wdraża pilotażowy program Open Payment System. Od 3 października pasażerowie dwóch linii kursujących z lotniska do centrum Gdańska będą mogli korzystać z nowoczesnego systemu sprzedaży biletów komunikacji miejskiej. W tym systemie, karta płatnicza w pełni zastępuje bilet papierowy.

Zakup biletu w formie elektronicznej ogranicza się do dwóch kroków:

 • wyboru jednego lub kilku biletów na ekranie nowego automatu znajdującego się na pokładzie autobusowym

 • zbliżenia karty płatniczej do czytnika


Istotną nowością OPS jest nadanie zbliżeniowym kartom bankowym podwójnej funkcji - pełnią one jednocześnie rolę środka płatniczego oraz identyfikatora płatności w przypadku kontroli. Analogicznie za przejazd będzie można zapłacić smartfonem, obsługującym technologię   HCE lub NFC – mówi Karolina Mystek, rzecznik prasowy Mennicy Polskiej . - W obliczu rosnącej popularności płatności zbliżeniowych w Polsce,   system wykorzystujący tę technologię, to trafna odpowiedź na trendy rynkowe .– dodaje.

Bezpieczeństwo każdej transakcji jest zgodne ze standardami organizacji płatniczych Visa i Mastercard. W nowym systemie bilety sprzedawane  są   jedynie w formie elektronicznej - bez wydruku. Karta płatnicza pozostaje wyłącznie identyfikatorem zakupu. Bilet jest zapisywany w Systemie Centralnym. Dane karty są automatycznie szyfrowane w momencie zbliżenia karty do Kasownika Biletowego i w formie bezpiecznej (token) zapisane w Systemie Centralnym.

Procedura kontroli biletowej jest prosta. Polega na przyłożeniu do czytnika kontrolerskiego karty, którą przeprowadziliśmy zakup biletu. Nie musimy obawiać się o bezpieczeństwo, ponieważ kontroler nie ma dostępu do żadnych danych na weryfikowanej karcie płatniczej. Stanowi ona jedynie identyfikator transakcji.

Na czas pilotażu zainstalowano 23 biletomaty w 15 autobusach kursujących pomiędzy lotniskiem, a centrum Gdańska. O wyborze linii zdecydował fakt, że podróżują nim w większości pasażerowie lotniczy, którzy dzięki Open Payment System nie muszą obawiać się konsekwencji wynikających z nieznajomości taryf lub braku dedykowanej karty miejskiej. Nie trzeba też poszukiwać tradycyjnych punktów sprzedaży biletów. Pokładowe automaty nie wydają biletów w formie papierowej, co stanowi krok w stronę redukcji negatywnego wpływu miasta na środowisko.


Według badania Digital Payments Study, przeprowadzonego na zlecenie Visa, prawie 9 na 10 Polaków dokonało już płatności zbliżeniowej. Aż 88% korzystających z takich płatności wierzy, że w ciągu trzech lat będzie płacić za pomocą urządzeń mobilnych. Technologia zbliżeniowa jest szybka, wygodna i bezpieczna, dlatego bardzo dobrze sprawdza się również w transporcie miejskim  – podkreśla Maciej Mironiuk, Senior Manager Transit Implementation CEE & Core Products Visa. Gdańskie kasowniki przyjmujące płatności zbliżeniowe są jednym z najnowocześniejszych tego typu rozwiązań w Europie. Podobne systemy z powodzeniem funkcjonują już m.in. w Londynie, Ostrawie czy we Wrocławiu. Jestem więc przekonany, że pasażerowie gdańskiej komunikacji miejskiej szybko polubią nowy sposób płatności za przejazdy. – przekonuje.

W okresie wdrożenia, gdańskie autobusy linii lotniskowej będą odpowiednio oznakowane, aby ułatwić pasażerom zlokalizowanie nowego automatu biletowego. Obok urządzeń umieszczone zostaną krótkie instrukcje obrazkowe wyjaśniające nową procedurę zakupu biletu z użyciem zbliżeniowej karty płatniczej. Rozwiązanie opracowała Mennica Polska S.A.

(E.P)
REKLAMA

Komentarze (1)

AgaAga

0 0

No nie wiem czy to takie bezpieczne. Do pierwszej wtopy, pewnie. 15:39, 05.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© esopot.pl | Prawa zastrzeżone