Zamknij

Wielomilionowa afera w Gdańsku. Funkcjonariusze CBA zatrzymali cztery osoby

22:06, 22.09.2020 | Emil Bogumił
Skomentuj Fot. Wydział Komunikacji Społecznej CBA
REKLAMA

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Gdańsku, na zlecenie Prokuratury Regionalnej w Lublinie zatrzymali kolejne 4 osoby, którym zarzuca się wyłudzanie środków unijnych z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Warszawie. Zatrzymani, to osoby powiązane ze spółkami, w których pełnili różne funkcje, a także osoby, które uczestniczyły w procederze jako tzw. „słupy”.

To kolejny wątek w sprawie podejrzenia wyłudzenia 10 mln złotych z funduszu unijnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na inwestycję zajmującą się produkcją luksusowych jachtów przez jedną z renomowanych gdańskich firm. Proceder trwał od co najmniej 2014 i polegał na pozornym nabyciu udziałów w spółce, a także składaniu przez osoby - tzw. „słupy” poświadczających nieprawdę dokumentów, które miały istotne znaczenie dla uzyskania milionowych dotacji.

Ustalenia CBA i prokuratury wskazują, że w wyniku składania wniosków o dopłaty unijne, które zawierały nieprawdziwe dane, wprowadzono w błąd przedstawicieli Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości co do rzeczywistego przeznaczenia tych środków, doprowadzając tym samym do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości. Unijna dotacja, którą próbowano wyłudzić miała opiewać na ponad 38 mln złotych, z tej sumy spółka otrzymała 10 milionów złotych.

Dotychczas w tej sprawie zatrzymano 8 osób. Ostatnie zatrzymania przez gdańskich funkcjonariuszy CBA miały miejsce w sierpniu ubiegłego roku. Funkcjonariusze CBA przeszukują ponad 20 miejsc, w tym lokale mieszkalne oraz miejsca związane z działalnością podejrzanych.

Śledztwo jest rozwojowe, niewykluczone są kolejne zatrzymania osób, które działały w ramach struktury przestępczej na różnych szczeblach.

Źródło: Wydział Komunikacji Społecznej CBA

(Emil Bogumił)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz