Zamknij

Wątpliwości w sprawie wyborów - Mieczysław Struk pyta marszałek Sejmu RP

13:52, 27.03.2020 | P.S
Skomentuj
Fot. Yotubue - EPPGroup CoR
REKLAMA

Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk przesłał list do Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Elżbiety Witek. W liście marszałek Struk zawarł szereg pytań dotyczących organizacji wyborów prezydenckich wyznaczonych na 10 maja 2020 roku.

Marszałek zwraca m.in. uwagę na konieczność zaangażowania do organizacji wyborów ogromnej rzeszy osób – członków obwodowych komisji wyborczych, ale i urzędników i komisarzy wyborczych, a także urzędników zatrudnionych w urzędach, zajmujący się ewidencją ludności, obsługują obwodowe komisje wyborcze, zajmują się zamówieniami publicznymi i sprawami obsługi technicznej. Każda z tych grup jest realnie narażona na występujące zagrożenie epidemiczne i w każdej chwili może dojść do konieczności ogłoszenia kwarantanny dla określonych pracowników lub całych instytucji. Takie sytuacje mogą wystąpić w każdej chwili, nawet przed samym głosowaniem. Na terenie naszego kraju powołuje się 27 360 obwodowych komisji wyborczych, co razem z pozostałymi osobami, które biorą w przygotowaniu organizacji wyborów, stanowi ok. 300 tys. osób. Na terenie województwa pomorskiego jest to ok. 650 obwodowych komisji wyborczych, a do przeprowadzenia wyborów potrzeba ok. 6 tys. członków komisji wyborczych oraz kilka tysięcy osób dodatkowej obsługi.

Wśród pytań zadanych przez Mieczysława Struka znalazło się i takie: „W jaki sposób umożliwi się przeprowadzenie wyborów w szpitalach i domach pomocy społecznej oraz wyborcom poddanym kwarantannie? Kto i w jaki sposób dostarczy pakiety wyborcze wyborcom uprawnionym do głosowania korespondencyjnego? Przypominam, że wskutek zmian wprowadzonych do Kodeksu wyborczego w 2018 roku zniesiono powszechne głosowanie korespondencyjne, które w obecnej sytuacji mogłoby być dobrym rozwiązaniem”.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
pomorskie.eu

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz